Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11354
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powstaje plac rekreacyjny przy Karłowicza

Niedziela, 20 lipca 2014, 8:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 lipca 2014, 7:21
Autor: Angela
Jelenia Góra: Powstaje plac rekreacyjny przy Karłowicza
Fot. Angela
Do 9 sierpnia br. ma być gotowy nowy plac rekreacyjny dla dzieci i dorosłych, który powstaje pomiędzy budynkami Karłowicza 23–31 a zespołem pawilonów usługowych na tzw. górce. Będzie tu nowoczesny plac zabaw, siłownia pod chmurką i ławeczki. Całość zostanie ogrodzona i być może będzie monitorowana. Większość mieszkańców cieszy się z nowej atrakcji, ale są i tacy, którym realizacja się nie podoba.

Inwestycję od kilku tygodni realizuje Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wyłożono już alejki kostką, widać nowe nasadzenia. Przygotowywany jest teren pod sześć stanowisk siłowni na świeżym powietrzu.

- Zamysłem tej inwestycji jest nadanie temu terenowi zupełnie nowego oblicza – mówi Agnieszka Winiarska-Roman z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – W miejscu starego placu zabaw staną nowe sprzęty: domek ze zjeżdżalniami i elementami do wspinania się, podwójna huśtawka wahadłowa, walec sprawnościowy, dwa bujaki na sprężynach i oczywiście piaskownica. Wszystko będzie ogrodzone, by dostępu do tego nie miały zwierzęta. Na skwerku przy pawilonach handlowych, na tzw. Górce, staną urządzenia do ćwiczeń fitness, ustawione z dala od bloków, by osoby ćwiczące nie zakłócały spokoju mieszkańcom. Będzie również stół do gry w szachy z myślą o seniorach oraz ławeczki, by mamy mogły doglądać swoich pociech w komfortowych warunkach – wymienia Agnieszka Winiarska-Roman.

Współautorem projektu jest Jerzy Szczepanik, kierownik Administracji nr 1 JSM. – To ma być miejsce przyjazne okolicznym mieszkańcom, miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu – mówi Jerzy Szczepanik.

- Od lat czekaliśmy na coś takiego, w końcu będzie można wyjść przed blok i miło spędzić czas w pięknym otoczeniu – powiedziała nam pani Elżbieta mieszkająca nieopodal. – Z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac i codziennie obserwujemy z okien, jakie są postępy – dodaje jeleniogórzanka.
Nie wszystkim podoba się jednak realizacja placu i jego projekt. Andrzej Łuczek, który zadzwonił do nas w tej sprawie, twierdzi że jest to radosna twórczość pozbawiona poczucia estetyki.

- 75 procent terenu będzie wyłożone kostką lub zalane asfaltem, a tu potrzebna jest zieleń – mówi okoliczny mieszkaniec. – Poza tym nowe drzewka obsypano białym kamykiem jak na cmentarzu i czarnym, jak na torowisku. Kojarzy mi się to z minionymi czasami, kiedy malowano opony na biało i wsadzano w nie kwiaty – dodaje Andrzej Łuczek.

Agnieszka Winiarska-Roman tłumaczy jednak, że na alejkach spacerowych nigdy trawy nie było i nie będzie, podobnie jak przy urządzeniach do ćwiczeń.

- W miejscach, gdzie obecnie są alejki z kostki było klepisko udeptane przez przechodzących ludzi, a po deszczu robiły się kałuże, stąd pomysł na wyłożenie tych miejsc kostką – tłumaczy. – Podobnie byłoby przy urządzeniach do ćwiczeń, co można zaobserwować w parku pomiędzy ul. Mickiewicza a Sudecką. To z pewnością tańsze rozwiązanie, ale niepraktyczne. Projektując ten plac wzięliśmy pod uwagę wiele aspektów, również takich, że na tzw. górce ciężko jest kosić trawę oraz w ogóle wyhodować zieleń. Projekt był konsultowany z mieszkańcami i jego finalny obraz jest kompromisem wielu rzeczy. O gustach się nie dyskutuje, a wszystkim niestety nie jesteśmy w stanie dogodzić – dodaje.

Szacowana wartość zadania to około 200 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
836
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group