Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6030
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powrót do beztroskich lat… w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Sobota, 26 sierpnia 2017, 11:07
Aktualizacja: Niedziela, 27 sierpnia 2017, 3:55
Autor: Joanna
Fot. Joanna
Kto pamięta żołnierzyki, plastikowe i twarde misie czy piłkarzyki? Te oraz całe mnóstwo innych zabawek oraz przedmiotów związanych z dzieciństwem pochodzących z lat 1950 –1989 można obejrzeć w Miejskim Muzeum w Karpaczu. Autorką wystawy jest Maria Wieczorek.

Wczoraj (25.08) po wystawie „Beztroskie lata dzieciństwa” oprowadzała jej autorka. Maria Wieczorek opowiadała ciekawostki o zabawkach z okresu PRL-u.

Takich zabawek już nigdzie nie dostaniemy. Natomiast dla pokolenia młodszego może to być ciekawa lekcja na temat dzieciństwa rodziców. To czasy kiedy nie było laptopów, komórek, a dzieci musiały cieszyć się drobniejszymi przedmiotami.

Oprócz zabawek na wystawie możemy zobaczyć mundurki szkolne – dla dziewczynek i chłopców. Dużo cienkich książeczek – bajek dla dzieci. Są także gry, jak między innymi słynne piłkarzyki. Możemy zobaczyć wózki dziecięce, co prawda pochodzą z późniejszego okresu, jednak wzór jest ten sam, a także przedmioty dla niemowlaków, jak buciki, smoczki, grzechotki. Znajdziemy tam również klocki z lat 60, które były produkowane w Jeleniej Górze.

– Ten zbiór powstawał około cztery lata. Po urodzeniu mojej córki zaczęłam odkrywać moje stare zabawki po to, aby jej pokazać, czym kiedyś bawiła się mama. Całkiem sporo się ich nazbierało. Córka, moje własne wspomnienia i doktorat przyczyniły się do powstania kolekcji – opowiadała Maria Wieczorek.

Autorka wystawy zwraca się z prośbą do osób, które posiadają wiedzę na temat zabawek prezentowanych na wystawie „Beztroskie lata dzieciństwa”. Informacje o czasie ich powstania, producentach i własne wspomnienia będą dla organizatorów niezwykle ważne. Natomiast jeżeli jesteśmy posiadaczami takich zabawek, można je dostarczyć do muzeum, aby dołączyły do kolekcji „Beztroskie Lata Dzieciństwa”. Wystawa będzie czynna do 15 listopada.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Miśka 26-08-2017 17:23
Wspaniale przypomniec sobie chwile z dzieciństwa... a jestem juz po 50ce:) miałam takie liczydło i gre z domkiem:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group