Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8481
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Powietrze w naszych domach

Sobota, 27 stycznia 2018, 6:31
Aktualizacja: Niedziela, 28 stycznia 2018, 10:15
Autor: TS
Region: Powietrze w naszych domach
Fot. TS
Szokujące dane publikuje Europejska Agencja Środowiska EEA – zła jakość powietrza w Polsce, pyły i inne trujące substancje w nim się znajdujące, to przyczyna przedwczesnej śmierci około 50 tysięcy Polaków rocznie . Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca nasze życie nawet o 4 lata.

Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób chorych. Co jednak z powietrzem, którym oddychamy w miejscach, gdzie spędzamy większość naszego dnia? Czy jakość powietrza w naszych domach i pracy jest bez zarzutu? Jak poprawić powietrze wewnątrz w domach i miejscach pracy?

Co zatem wpływa na jakość powietrza w naszych domach?
Najistotniejszy problem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach wiąże się z dymem tytoniowym, produktami spalania paliw, chemikaliami oraz alergenami. Jakość powietrza, którym oddychamy w pracy czy domu determinują nasze codzienne zwyczaje: palenie papierosów, stosowanie pieców, używanie chemii gospodarczej, gotowanie, a nawet palenie świec.
Dym nikotynowy wciąż jest trucicielem naszego zdrowia w wielu sytuacjach, mimo że zjawisko publicznego palenia tytoniu zostało w wielu krajach ograniczone przepisami prawa. Ponieważ jednak problem uzależnienia od nikotyny nie został całkowicie rozwiązany konieczna jest dalsza walka z tym trującym nałogiem i konsekwencjami. Podobnie sytuacja wygląda z ogrzewaniem pomieszczeń czy domów. Generowane przez stare lub niesprawne instalacje grzewcze zanieczyszczenia, zatruwają nie tylko środowisko zewnętrzne, ale również przestrzeń w której jemy, śpimy i pracujemy.

Jak poprawić jakość powietrza, którym oddychamy?
Żeby wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację. Zalecana jest ona jednak w stopniu umiarkowanym ponieważ nadmierna może prowadzić do utraty energii, a w konsekwencji konieczności ponownego ocieplania pomieszczenia. Wiąże się to zatem z generowaniem kolejnych szkodliwych zanieczyszczeń.
Wszyscy możemy także świadomie wybierać środki chemiczne do zastosowania w gospodarstwach domowych i stosować je zgodnie z instrukcją producenta. Funkcjonowanie w oparach żrących chemikaliów nawet w najczystszym pomieszczeniu nie wpłynie bowiem pozytywnie na nasze zdrowie.
Dbając o zdrowie swoje i swoich rodzin warto uwolnić siebie i najbliższych od zgubnego wpływu dymu nikotynowego. Walka z nałogiem papierosowym w fundamentalny sposób przyczynia się do poprawy jakości naszego powietrza.

Pamiętajmy: warto zadbać o powietrze w naszych domach. Czyste powietrze to lepsze samopoczucie i zdrowie nasze i naszych najbliższych.
Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
222
Nigdy
21%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group