Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 8449
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łomnica: Potrzebny przystanek

Środa, 25 stycznia 2023, 6:04
Autor: WAC
Łomnica: Potrzebny przystanek
Fot. użyczone
Mieszkańcy Łomnicy przygotowali petycję do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, w której domagają się, aby pociągi kursujące na rewitalizowanej linii Jelenia Góra – Mysłakowice zatrzymywały się w centrum wsi, na dawnym przystanku przy ulicy Kolejowej.

Wszystko wskazuje, że już za kilka miesięcy pociągi wrócą na nieczynną od wielu lat linię kolejową. Niestety według planów DSDiK, na odcinku przebiegającym w granicach gminy Mysłakowice pojazdy mają się zatrzymywać jedynie na dwóch przystankach: przy ulicy Rybnej w Łomnicy oraz na stacji PKP w Mysłakowicach. Zarówno mieszkańcy Łomnicy jak i władze gminy Mysłakowice uważają, że jest to zdecydowanie za mało. Pod petycją do DSDiK podpisało się ponad 400 mieszkańców Łomnicy.

To, że planując sieć przystanków DSDiK nie uwzględnił przystanku przy ul. Kolejowej uważam za wielki błąd – mówi inicjatorka petycji Monika Krynicka - Bacior. - Znajdująca się w tym miejscu stacja Łomnica Średnia już od 1882 roku była istotnym elementem komunikacji zarówno dla mieszkańców wsi, jak i dla osób odwiedzających naszą miejscowość w celach turystycznych i tak powinno pozostać. Stacja ta jest zlokalizowana w centrum wsi, w miejscu największego skupiska obszarów mieszkalnych i największej aktywności lokalnej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne budynki jednorodzinne i wielorodzinne, przedszkole, klub sportowy a także podmioty świadczące usługi turystyczne i noclegowe. Nie ujęcie tej stacji w sieci przystanków sprawia, że większość mieszkańców naszej wsi będzie wykluczona z korzystania z przejazdów. Planowany przystanek przy ul. Rybnej znajduje się wprawdzie w Łomnicy ale na jej skraju i właściwie nie wiadomo kto miałby z niego korzystać.

Starania mieszkańców o dodatkowy przystanek kolejowy w centrum Łomnicy popierane są również przez samorząd gminny.

Między innymi ten temat był poruszany podczas niedawnej wizyty w Urzędzie Gminy marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego - mówi wójt gminy Mysłakowice Michał Orman. - W jego trakcie wręczyłem mu pismo w sprawie zwiększenia liczby przystanków kolejowych na terenie gminy przygotowane przez partnerów Porozumienia na Rzecz Rozwoju Turystyki w Gminie Mysłakowice. W jego skład wchodzą Nadleśnictwo Śnieżka, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Odział PTTK „Sudety Zachodnie”, Rotary Club Karpacz Karkonosze, Towarzystwo Karkonoskie, Związek Gmin Karkonoskich oraz inicjator działań - Urząd Gminy w Mysłakowicach. Proponujemy, aby pociągi kursujące na linii Jelenia Góra – Mysłakowice zatrzymywały się dodatkowo na przystankach przy ul. Kolejowej w Łomnicy oraz przy ul. Polnej w Mysłakowicach. Dodatkowy problem związany z przywróceniem kursowania pociągów na tej trasie polega na tym, że inwestor nie wziął pod uwagę bardzo ważnych dla mieszkańców elementów między innymi w dokumentacji nie uwzględniono kilku istniejących i funkcjonujących przejazdów kolejowych, które stanowią jedyny dojazdy do pól i domostw na terenie Łomnicy. W tym celu przeprowadzono już wcześniejsze rozmowy z wykonawcą i projektantem mające na celu rozwiązanie problemu.

Twoja reakcja na artykuł?

43
73%
Cieszy
9
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
5%
Złości
4
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
110
Tak, to odpowiedzialna praca
17%
Dostają trochę za dużo
17%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
34%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group