Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2366
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poszukiwania górnicze w gminie Janowice Wielkie. Chodzi o miedź i srebro

Wiadomości: Region
Wtorek, 21 sierpnia 2012, 7:49
Aktualizacja: 10:14
Autor: Agrafkal
– Mieszkańcy obawiają się, że w ich gminie znów powstanie kopalnia uranu i przez to zagrożone będzie środowisko, zdrowie ludzi, zacznie osuwać się ziemia. Znikną turyści – mówił Miłosz Kamiński, sekretarz Urzędu Gminy Janowice Wielkie. KGHM zapewnia, że ma poszukiwać jedynie złóż polimetalicznych, czyli miedzi i srebra w obrębie wschodniej osłony granitu Karkonoszy, a dokładniej w rejonie Miedzianki, Wieściszowic i Czarnowa.

Wójt Gminy Janowice Wielkie wystąpił z pismem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, aby rozwiać wątpliwości na temat szkodliwości prac, które miałyby się rozpocząć w gminie, ponieważ toczy się postępowanie dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na poszukiwaniu złóż miedzi i srebra na terenie gminy.

- Musimy mieć pewność, że mieszkańcom Mniszkowa, Miedzianki, Radomierza, Janowic Wielkich i Trzcińska nic nie będzie zagrażać, a także, że teren turystyczny, jakim jest gmina Janowice Wielkie, nie ucierpi na tym - powiedział Miłosz Kamiński.

Jak informuje KGHM, nie ma prawnego tytułu do wydobywania rud uranu, poza tym jego ilość na tym terenie jest niewielka. Zapewnia też, że nie naruszy struktur istniejących hałd poeksploatacyjnych. Planowane prace wiertnicze i badania geofizyczne nie uruchomią mineralizacji uranowej, wszystkie odpady powstałe w wyniku wiercenia zostaną wywiezione na specjalne składowiska, a uzyskane rdzenie trafią do magazynów KGHM.
Istnieje jednak obawa, że podczas prac mogą zostać zanieczyszczone cieki wodne, z których zasilane jest gminne ujęcie wody.

Prezes KGHM ma nadzieję, że gminne ujęcie wody nie ma kontaktu hydraulicznego z odciekami wodnymi ługującymi hałdy po historycznej eksploatacji górniczej. Obecny stan środowiska po 750-letniej niekontrolowanej działalności górniczej nie został zinwentaryzowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców i środowiska, dlatego też prace KGHM pomogą poznać ten teren. Prezes podkreśla, że już na etapie projektowania takich przedsięwzięć planuje się zakończenie działalności górniczej, rekultywację terenu i gromadzi na ten cel środki finansowe.

Jeśli poszukiwania ruszą, będą prowadzone jedynie do efektywnej głębokości ok. 1000 m od powierzchni terenu, istnieje więc możliwość odkrycia złóż głębokich, jednak ich ewentualne wydobycie nie będzie podstawą do likwidowania miejscowości. Nawet przy budowie podziemnej kopalni, walory krajobrazowe gminy Janowice Wielkie zostaną zachowane. Gdyby zostały odkryte duże zasoby złóż rud metali, stałyby się bazą rozwoju również dla lokalnych społeczności.

- Chcemy by nasza gmina rozwijała się, jednak nie kosztem środowiska. Są to tereny atrakcyjne dla turystów, dlatego chcemy, by coraz więcej osób osiedlało się tu i odwiedzało malownicze zakątki gminy Janowice Wielkie – dodał Miłosz Kamiński.

- Złożyliśmy wniosek do Regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu i aktualnie oczekujemy z jego strony na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Otrzymanie tej decyzji jest kluczowe dla podjęcia kolejnych działań w temacie tego projektu. Plan działań, szczegółowy harmonogram prac, budżet itp. zaplanowane zostaną w terminie późniejszym – po uzyskaniu decyzji administracyjnych. Data rozpoczęcia poszukiwań nie jest jeszcze znana, ale na pewno projektem się interesujemy i czynimy działania w celu jego uruchomienia - poinformowała Sylwia Rozkosz z Departamentu Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~archi 21-08-2012 10:40
kurcze, dziewczyno, napisz kiedyś sama artykuł a nie tylko na żywca kopiujesz urzędowe pisma! "Prezes KGHM ma nadzieję, że gminne ujęcie wody nie ma kontaktu hydraulicznego z odciekami wodnymi ługującymi hałdy po historycznej eksploatacji górniczej" - przecież to jest naukowy bełkot. W gazecie powinnaś napisać, że "Prezes KGHM ma nadzieję, że do gminnego ujęcia nie spływają wody wypłukujące hałdy pokopalniane", jaki dziennikarz posługuje się takim językiem! Trochę inwencji, mniej kopiuj - wklej!
~no no no 21-08-2012 11:18
Prezes KGHM ma nadzieję, że gminne ujęcie wody nie ma kontaktu hydraulicznego z odciekami wodnymi ługującymi hałdy po historycznej eksploatacji górniczej..... no tylko co sie stanie kiedy "nadzieje" Pana prezesa beda tylko nadziejami? czy KGHM wie co by bylo gdyby uszkodzilo jednak cieki wodne? cała wiocha bez ujecia wody....
~ja,osobiście 21-08-2012 12:51
turyści! a Janowicach! dobre ;D jedyne, co rzuca się w oczy w Jannowitz to pensjonariusze tamtejszego MOPSu
~ 21-08-2012 15:44
Turyści w Miedziance, Wieściszowicach,? Tam nawet w lecie się nie da przejechać autem osobowym ,a zimą są całkowicie odcięci od cywilizacji :)
~miś 21-08-2012 18:56
bida aż piszczy i jeszcze jakieś protesty
CН.W.D.P. 21-08-2012 19:55
POPEGIEROWSKIE PASTWISKA ZOSTAŁY ATRAKCYJNYMI DLA TURYSTÓW, MALOWNICZYMI ZAKĄTKAMI...
~............ 21-08-2012 20:48
Uran jest nie tylko gminie potrzebny, ale też miastu Jelenia Góra. To jest rozwój! Budowa Elektrowni atomowej w PL jest nieunikniona. Nie ma co się wzbraniać, a każdy geolog w kraju wie że w tych rejonach są bardzo dobre złoża tego surowca. Tak surowca! To jest możliwość dla JG i wszystkich gmin!
~ttt 21-08-2012 20:49
A czy gmina Janowce Wlk. już pozbyła się radonu (gazu promieniotwórczego) z wody pitnej ujęcie w Miedziance ? klika lat temu było o tym baaardzo głośno i jakoś ucichło. No cóż te tereny uranem stoją, ale myślę. że teraz gra toczy się o bardziej rzadkie metale związane z nowymi technologiami w tym militarnymi. Tak samo jak poszukiwania w Radzimowicach niby o złoto chodzi ;]

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group