Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11044
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Poszkodowani proszą o pomoc w odbudowie dachu

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 10:40
Aktualizacja: Wtorek, 19 grudnia 2017, 19:05
Autor: WAC
Region: Poszkodowani proszą o pomoc w odbudowie dachu
Fot. WAC
Mimo że od przejścia niszczycielskiego orkanu Grzegorz minęło już ponad półtora miesiąca, lokatorzy jednego z domów w Małej Kamienicy nadal odczuwają jego skutki. Koszty odbudowy zniszczonego dachu budynku znacznie przekraczają ich możliwości finansowe. Zwłaszcza, że budynek nie był ubezpieczony.

Przypomnijmy. Orkan Grzegorz szalał nad naszym krajem w dniach 27 – 29 października. Poczynił liczne szkody, wyrywając wiele drzew, zrywając linie energetyczne oraz uszkadzając liczne budynki. Jeden z domów, które poważnie ucierpiały w wyniku działania żywiołu znajduje się w Małej Kamienicy.

Niszczycielski podmuch wiatru o poranku 29 października zerwał niemal cały dach z poniemieckiej budowli uszkadzając też jej konstrukcje. Zniszczenia są na tyle znaczne, że dwie rodziny, z trzech zamieszkujących dom nie mogą do niego powrócić. Największy problem dotyczy 86 – letniego, poruszającego się na wózku pana Michała, którego na pewien czas udało się umieścić w Domu Pomocy Społecznej w Zgorzelcu. Starszy mężczyzna chciałby jednak jak najszybciej wrócić do siebie. - Całe szczęście, że sąsiad nie przebywał wtedy w pomieszczeniu gospodarczym obok swojego mieszkania, gdyż do jego wnętrza wpadły elementy dachu i mogłoby dojść do tragedii – mówi jedna z poszkodowanych Małgorzata Sędzimir. Zniszczenia samego budynku są jednak dość znaczne. Do wymiany jest więźba i pokrycie dachowa. Naprawy wymaga też uszkodzony komin oraz jedna ze ścian szczytowych.

Jak mówi M. Sędzimir, tuż po nieszczęściu oraz w kolejnych tygodniach poszkodowani doświadczyli bardzo wiele dobra od sąsiadów, przyjaciół i zupełnie obcych ludzi, którzy pomagali im wynieść dobytek z uszkodzonego domu, a następnie zabezpieczyć go przed dalszymi stratami. Na ich rzecz w jedną z niedziel odbyła się też zbiórka pieniędzy w kościołach w Starej Kamienicy i Małej Kamienicy. Dzięki środkom otrzymanym od Wojewody Dolnośląskiego za pośrednictwem Urzędu Gminy udało się prowizorycznie zabezpieczyć pozbawiony dachu budynek przed wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych. Ogółem poszkodowani mogą liczyć na pomoc państwa w wysokości 33 tysięcy złotych. To zadecydowanie za mało, w stosunku do szacowanych kosztów odbudowy, w wysokości około 100 tysięcy złotych.

- Dlatego zamierzamy wystąpić o wsparcie do okolicznych firm – mówi M. Sędzimir. - Zwracamy się też z prośbą o pomoc do wszystkich, którzy by chcieli wspomóc odbudowę naszego domu dowolnymi datkami. Można je wpłacać na konto naszej wspólnoty mieszkaniowej: 58 2490 0005 0000 4530 5780 3278

– Dom poszkodowanych jest odpowiednio zabezpieczony i w takim stanie przetrwa zimę – mówi wójt gminy Stara Kamienica Zofia Świątek. - Liczymy, że wiosną ruszy jego odbudowa. Myślę, też że w ramach rezerwy budżetowej uda nam się wspomóc odbudowę dachu środkami z kasy gminy. Być może wiosną przeprowadzimy zbiórkę na ten cel podczas imprez plenerowych - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
559
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group