Sobota, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 5201
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Posypmy głowy popiołem. Dziś Popielec

Środa, 22 lutego 2012, 12:42
Aktualizacja: 21:58
Autor: Es
JELENIA GÓRA: Posypmy głowy popiołem. Dziś Popielec
Fot. RED
Post, pokuta, jałmużna. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! W Środę Popielcową na początek Wielkiego Postu Kościół katolicki zachęca do powtórnego narodzenia w Chrystusie.

Dziś na Mszach świętych – zgodnie z tradycją – kapłani posypują popiołem głowy wiernych. Gestowi temu towarzyszy wezwanie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15) lub przypomnienie „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3, 19). Wcześniej śpiewano pokutny Psalm 51. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

- Ten zwyczaj przypomina nam wszystkim o kruchości naszego pielgrzymowania na ziemi. O przemijaniu, a jednocześnie zachęca nas do zmiany siebie. Do wewnętrznego odrodzenia, które może dokonać się w nas podczas czterdziestodniowego Wielkiego Postu – mówił w homilii ksiądz Kamil Iwanowski, wikariusz Bazyliki Mniejszej pw. Erazma i Pankracego, który sprawował przedpołudniową Eucharystię. – Nawróćcie się do mnie całym swym sercem, rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty – cytował kapłan słowa z Księgi Proroka Joela, z dzisiejszej Liturgii Słowa.

Wielki Post to szansa na nawrócenie nie tylko poprzez umartwienia i inne obwarowania, jakie narzucają sobie wierni. To przede wszystkim okazja, aby uporządkować swoje serce, w którego głębi może zrodzić się nieprawość. Nie chodzi o zewnętrzne gesty pokuty. – Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. /… / Ty zaś gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. (Mt. 6, 1-6 18) – te słowa Zbawiciela usłyszeli dziś wierni w czytaniu Ewangelii. Chodzi więc o namaszczenie głowy wiarą i obmycie swojego oblicza z grzechów. O powtórne narodzenie tak, aby być gotowym na święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W okresie Wielkiego Postu parafie organizują tradycyjne rekolekcje oraz parafialne misje ewangelizacyjne. Te rozpoczynają się w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego 18 marca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group