Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5674
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Posłowie PiS chcieli bezkarności urzędniczej

Czwartek, 10 marca 2022, 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Posłowie PiS chcieli bezkarności urzędniczej
Fot. Pixabay
Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieli przeforsować w ustawie o pomocy Ukrainie bezkarność za popełnienie czynu zabronionego w niektórych przypadkach. Podobny przepis funkcjonował w ustawie "covidowej". Rządzący przegrali jednak głosowanie w Sejmie, ale nie do końca... Część poprawek przeszła.

W głosowaniu nad poprawką do rządowego projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, za przyjęciem poprawki było 226 posłów (224 z PiS, w tym Marzena Machałek), a 229 przeciw. Decydujące okazały się 3 głosy posłów Kukiz'15.

Poprawka dotyczyła zagwarantowania m.in. funkcjonariuszom publicznym, w tym samorządowcom, bezkarności za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi w kilku przypadkach, w tym za czyny popełnione w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego, trwania wojny napastniczej na terytorium sąsiedniego państwa, a także w czasie stanu epidemii, gdy sprawca działał w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób lub mienia wielkiej wartości.

Niestety przeszła poprawka zapewniająca bezkarność urzędniczą w przypadku wojny, w tym wojny w kraju sąsiadującym z Polską - za jej przyjęciem głosowało 229 posłów, przeciw 224, wstrzymało się 2, nie głosowało 5.

Z kolei poprawka dotycząca bezkarności została wprowadzona do Prawa Przedsiębiorców i ma obowiązywać również w czasie stanu epidemii, czy stanu klęski żywiołowej. Za poprawką było 228 posłów, przeciw 226, wstrzymało się 2.

Zatem mimo odtrąbienia sukcesu przez opozycję, bezkarność urzędnicza przeszła przez Sejm. Czas na decyzję Senatu, a następnie prezydenta RP.

Twoja reakcja na artykuł?

8
15%
Cieszy
2
4%
Hahaha
2
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
20
36%
Złości
23
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (69) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group