Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7069
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Porażki i sukcesy kandydatów do Rady Miejskiej

Poniedziałek, 24 listopada 2014, 8:17
Aktualizacja: Sobota, 29 listopada 2014, 8:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Porażki i sukcesy kandydatów do Rady Miejskiej
Fot. MT
W nowej kadencji nie zobaczymy już „wiecznego radnego” Józefa Sarzyńskiego (SLD), miejsca zabrakło także dla jego kolegi partyjnego Józefa Gajewskiego (obaj po 73 lata). W sumie w latach 2014–2018 w Ratuszu obradować będzie 13 „starych” radnych oraz 10 nowych.

W każdym z okręgów doszło do kilku zaskakujących rozstrzygnięć. Mało merytoryczna kampania odbiła się po raz kolejny niską frekwencją na poziomie ok. 30 procent. W wyborach do Rady Miejskiej Jeleniej Góry oddano 22897 głosów ważnych i 2247 głosów nieważnych. Oceniając wyniki poszczególnych komitetów należy zwrócić uwagę na rozbicie poparcia dla Platformy Obywatelskiej w związku z osobną listą zwolenników Marcina Zawiły. W sumie ludzie związani z tą formacją zdobyli aż 12 mandatów w Radzie Miasta, ale czy po „bratobójczej” walce o prezydenturę będą potrafili się dogadać? - Jestem gotów do rozmów z wszystkimi. To prawda, że mamy zadry osobiste, to w człowieku zawsze siedzi, ale to nie będzie absolutnie podstawą do decyzji politycznych. To jest moja prywatna sprawa – ocenił aktualny prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, którego komitet uzyskał 4 mandaty.

Tradycyjnie nie zabrakło kandydatów bez poparcia! W okręgu nr 2 kandydat OFZR Rafał Nowosad oraz Krzysztof Pik z Aktywnej Polski „zgromadzili” po 0 głosów! Było też kilka osób z dorobkiem jednego „krzyżyka”. Najsłabszą „jedynką” na listach okazał się Konrad Rydzewski (6 głosów w okręgu zabobrzańskim). Kiepski wynik uzyskała również Maria Łabaziewicz, która mimo że otwierała listę Marcina Zawiły w Centrum miasta, zdobyła 52 głosy poparcia, co było dopiero szóstym rezultatem w gronie śródmiejskich zwolenników urzędującego prezydenta.

Wzrost poparcia zanotowało Prawo i Sprawiedliwość (6 mandatów), na którego liście byli też koalicyjni partnerzy z Solidarnej Polski i Polski Razem. Ciekawe rozstrzygnięcia były w okręgu nr 1 (Zabobrze), gdzie w wyniku umowy koalicyjnej czołowe miejsca na liście kandydatów zajęli Józef Rypiński (SP) i Ewa Zdzienicka (PR), a dopiero na trzeciej pozycji znalazł się Rafał Piotr Szymański z PiS-u. W wyniku decyzji wyborców w nowej radzie zobaczymy polityka z ugrupowania Zbigniewa Ziobro oraz Rafała Szymańskiego. Zaskoczeniem jest bardzo słaby wynik Ewy Zdzienickiej, która mimo drugiej pozycji na liście zgromadziła tylko 53 głosy!

Rozczarowaniem okazał się Komitet „Siła Mieszkańców”, który mimo prowadzonej z rozmachem kampanii kandydata na prezydenta Pawła Wilka nie promował dostatecznie ubiegających się o mandat radnego, a listy mimo niezłego ogólnego wyniku (ponad 2000 głosów) okazały się zbyt słabe, żeby poparcie skutkowało mandatem do Rady Miejskiej. Nie pomogło też wsparcie Roberta Prystroma czy działaczy Kongresu Nowej Prawicy i Twojego Ruchu. Mimo niepowodzenia, Paweł Wilk zapowiada pracę na rzecz rozwoju Jeleniej Góry pod szyldem stowarzyszenia „Siła Mieszkańców”.

Wśród nowych twarzy w Radzie zobaczymy m.in. reprezentanta Goduszyna – Roberta Obaza (SLD), czy Piotra Iwańca (ODŚ, lista PO). Mandat wywalczyli również doświadczeni politycy tj. Jerzy Łużniak (PO, lista RZJG) oraz Józef Kusiak (SLD).

Liczba głosów uzyskanych przez poszczególne komitety:
Platforma Obywatelska – 6184 głosy (8 mandatów)
Prawo i Sprawiedliwość – 4859 (6 mandatów)
SLD „Lewica Razem” - 3677 (5 mandatów)
Razem Zmieniamy Jelenią Górę – 3212 (4 mandaty)
„Siła Mieszkańców” - 2062 (brak mandatów)
Polskie Stronnictwo Ludowe – 1656 (brak)
„Bezpartyjni Samorządowcy” - 574 (brak)
Aktywna Polska – 320 (brak)
Silne Miasto – 167 (brak)
Obywatelska Formacja Zdrowego Rozsądku – 152 (brak)
Stowarzyszenie Mieszkańców SAWPJG – 34 (brak).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group