Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5499
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Popłynęła krew w akademii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 lutego 2008, 17:22
Aktualizacja: 17:23
Autor: Mar
Fot. Mar
W Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej po raz czwarty odbyła się Wampiriada. Ale zamiast wampirów pojawiła się ekipa z wałbrzyskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z trzema łóżkami do pobierania krwi.

- W ciągu pięciu godzin zgłosiło się 44 ochotników, z których 41 dopuściliśmy do oddania krwi – powiedziała nam Teresa Kamińska, kierująca ekipą. – Takich wyjazdów do pobierania krwi mamy 8 do 10 w miesiącu. Zwykle odwiedzamy miejscowości, gdzie nie ma naszych placówek terenowych. Chociaż w Jeleniej Górze mamy taką przy szpitalu wojewódzkim, to zapał Pawła Mierzwińskiego i jego ekipy po raz kolejny skłonił nas do przyjazdu tutaj – dodała.

Anna Buła, która po raz pierwszy oddała dzisiaj krew, powiedziała nam, że zdecydowała się na to, ponieważ miała wypadek samochodowy i wie jak ważna w leczeniu jest krew. Z kolei Magdalena Ćwirko, studentka 2 roku Akademii Ekonomicznej, krew oddala po raz kolejny.

– Gdy tylko zaczęłam studia zdecydowałam się na jej oddanie, bo chciałam wiedzieć jaką mam grupę krwi. Gdy okazało się, że mam bardzo poszukiwaną 0 Rh- i że oddanie krwi to żaden problem dla mnie, zaczęłam krew oddawać regularnie. Nawet przekonałam dwójkę znajomych, żeby też zostali honorowymi krwiodawcami – powiedziała Magdalena Ćwirko. Krzysztof Ferenc przyszedł po raz pierwszy, bo chce pomóc tym, którzy krew potrzebują.

Jak powiedziała Teresa Kamińska, każdy kto zgłosi się trzy razy i odda krew, dostanie tzw. krewkartę, która może mu uratować życie w szpitalu, gdyż lekarze nie będą musieli już robić rozszerzonych badań krwi. – Natomiast każdy, kto chciałby mieć taką kartę a nie chce zostać honorowym dawcą, może za 45 złotych kupić ten dokument. Po szczegóły trzeba zgłosić się do najbliższej stacji krwiodawstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ed 26-02-2008 18:19
no nieźle, na samych dziennych 1000 studentów a tu raptem 45 osób przyszło (4,5%) niezły wskaźnik, szkoda że wszyscy nie myślą tak jak Mierzwa, źle to świadczy o poziomie przyszłych elit, oni widać wolą przyjmować różne płyny niż je oddawać
DEROG 26-02-2008 18:37
mało ludzi to prawda ale wytłumaczeniem tego faktu może byc to, iż obecnie na AE nie ma praktycznie 5roku a 1 i 2 rok walczy z poprawkami :) pozostałym może godzina nie pasowała. Tak czy inaczej dobrze, że są jeszcze odważni do oddawania krwi
~BGY 26-02-2008 19:18
Podczas czterech edycji WAMPIRIADY zebraliśmy ponad 100 litrów krwi:) Dziekujemy za to pozytecznym wampiom:))
~Greg 26-02-2008 21:03
Ja tego Pana w pomarańczowym to znam :P Cinek jak zwykle poważny...
~tomek.jg 26-02-2008 21:12
DEROG - jak będzie potrzebował krwi to też Ci powiem, że nie mam czasu bo oglądam "M jak miłość" To, że ktoś ma poprawki czy inne bzdety nie ma znaczenia w momencie kiedy walczy się o życie innych. Ty się zastanów ;) A po drugie to ciekawe ile w tym było wykładowców czy też pracowników AE? Założę się, że nie było nikogo. To dopiero NAGANA! Zamiast dawać przykład to nikogo z nich to nie obchodzi! Żenada!
~Mierzwa 26-02-2008 23:52
tomku.jg a tu Cię zadzwię, bo wspomniani wykładowcy byli i oddali dzielnie krew. Dwóch doktorów i jedna jedyna kobieta - Pani mgr :) Dysponuję dokumentacją zdjęciową. Jak napisał ed, raptem 4,5% spośród studentów, to niewiele. Wszak wiele osób odpada na wstępie z racji przebytych chorób, bądź w przypadku kobiet, z niedyspozycji, czy choćby terminów 8 tygodni między kolejnymi donacjami. Osób, które przyszly ale nie mogły oddać było naprawdę wiele! Czy troje wykładowców to godna reprezentacja spośród blisko 200 zatrudnionych na AE? Dobre i te trzy osoby - chwała im za to, że mieli odwagę przyszli i oddali!!
~Basia studentka 27-02-2008 9:02
ja mam tylko małą uwagę do strony merytorycznej artykułu. koleżanka po wypadku to nie Ania BUŁA tylko BAŁA!
~Sloujol 27-02-2008 19:23
ja tez wczoraj oddałem krew mowie wam satysfakcja niesamowita ze można komuś pomoc w ten sposób :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group