Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 7754
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ponad 32 hektary w ogniu

Czwartek, 10 marca 2011, 11:03
Aktualizacja: 12:32
Autor: Angela
Wczoraj strażacy odnotowali rekordową liczbę podpaleń traw i nieużytków na terenie powiatu jeleniogórskiego. Łącznie płonęło ponad 32 hektary gruntów, wiele z nich znajdowało się w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, lasów czy kościoła. Do płonących traw strażacy wyjeżdżali 25 razy. Każda z akcji kosztowała kilkaset złotych. Ustalono i ukarano też pierwszych sprawców podpaleń.

Dwadzieścia pięć wyjazdów: takiej liczby interwencji w jednym dniu strażacy od dawna nie odnotowali. Rekordowa była też skala zjawiska. Płonęły bowiem ogromne tereny, których ugaszenie zajmowało strażakom nawet do kilku godzin. W Komarnie ogień rozprzestrzenił się do pięciu hektarów. Z żywiołem przez ponad dwie godziny walczyło siedemnastu strażaków.

W Jeżowie Sudeckim za przejazdem kolejowym spłonęły cztery hektary nieużytków. Do walki z ogniem pojechało tam 11 strażaków, w tym ochotnicy. W Trzcińsku płonęły trzy ha za dworcem PKP. Taka sama powierzchnia była ogarnięta ogniem w Mysłakowicach przy ul. Wojska Polskiego. Po dwa hektary traw spaliły się też w Jeżowie Sudeckim w okolicach drogi na dawną strzelnicę, w Łomnicy przy ul. Świerczewskiego oraz w Sosnówce.

Tereny o powierzchni jednego hektara płonęły w Sosnówce, Janowicach Wielkich przy ul. Partyzantów, w Mysłakowicach przy ul. Starowiejskiej, w Wojcieszycach, w Karpaczu przy ul. Turystycznej, w Jeleniej Górze na Osiedlu Żeromskiego czy w Piechowicach przy ul. Polnej. Mniejsze pożary strażacy gasili również w Jeleniej Górze przy ul. Michałowickiej, Kruszwickiej, Małej, Francuskiej, Lubańskiej, Podgórzyńskiej, Orkana, Osiedlu Robotnicznym i Sudeckiej.
Ogień, który rozprzestrzenił się na terenie poniżej hektara gaszono też w Piechowicach przy ul. Jeleniogórskiej czy w Mysłakowicach przy ul. Wojska Polskiego.

– Każda z tych akcji kosztowała około kilkaset złotych. Są to więc ogromne pieniądze, które trzeba wydać przez bezmyślność i głupotę podpalaczy, a które pochodzą z kieszeni podatników. Mamy nadzieję, że w przez najbliższe dni będzie padać, a po deszczu nowa trawa szybko ruszy do góry. Wówczas liczba tych podpaleń będzie znacznie mniejsza. Strażacy i policjanci zatrzymali pierwszych sprawców podpaleń. Zostali oni ukarani mandatami, których spodziewać się mogą kolejni złapani na podpalaniu nieużytków. Jest to bowiem zabronione – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group