Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 1767
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pomysł na kolejny odwiert geotermalny

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 21 lipca 2017, 10:49
Aktualizacja: Sobota, 22 lipca 2017, 6:13
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Władze miasta chcą wykonać odwiert na terenie za dawnym Urzędem Celnym przy ul. Cieplickiej w Jeleniej Górze. – Jest szansa na to, że jeżeli złożymy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dostaniemy dofinansowanie nawet do 100 procent – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta.

- O finalnym produkcie będziemy mogli mówić, gdy będziemy wiedzieć jaka jest wydajność tego odwiertu, zasobność i możliwość eksploatacji. W wodach termalnych widzimy przyszłość Jeleniej Góry – dodał zastępca Marcina Zawiły.

W projekcie partnerem miasta ma być spółka ECO Jelenia Góra, która miałaby włączyć dzięki temu Osiedle Orle do ogrzewania. - Najważniejsze jest to, żeby dowiedzieć się ile, jakiej wody mamy pod Cieplicami – wyjaśnił Marcin Zawiła, który oznajmił, że aktualnie przygotowywane są skomplikowane dokumenty do konkursu i jesienią papiery zostaną złożone do NFOŚiGW.

Jak podkreślają włodarze Jeleniej Góry, Miasto posiada bezterminową zgodę na odwiert wydaną przez ministra ochrony środowiska w 2001 roku. Koszt inwestycji szacuje się na 10 milionów złotych i jak już wspomniano, może być w całości finansowany z narodowego funduszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~x 21-07-2017 12:17
Lepiej późno niż wcale.Gdyby nadal tu mieszkali Niemcy to zapewne wykorzystywali by te zasoby od dawna.
~uzi 21-07-2017 13:23
Szkoda, że Pan Łużniak nie wiem, że Osiedle Orle jest już ogrzewane przez ECO...
~emeryt 21-07-2017 16:30
O zrodlach termicznych w Cieplicach wiadomo juz od stuleci a pierwsze przymiarki i odwierty byly w latach 70 ub. wieku tylko wladze miasta Cieplice a potem Jeleniej Gory nie umialy sie tym zajac i zadzialac i teraz nie ma winnych a miasto sie wyludnia bo gdzie indziej juz dawno o tym pomysleli i zadzialali wzbudzajac powszechne zainteresowanie i doplyw gotowkii i ludzi.
~Anonim+ 21-07-2017 17:33
Ciepłownia się sypie i ECO szuka "zaczepienia" w dalszej działalności. Radykalna modernizacja zbyt wiele by kosztowała (wieloletnie zaniedbania), zatem poszukiwania alternatywnego rozwiązania, tyle tylko, że żadnej pewności nie ma... Ale jestem jak najbardziej ZA, przede wszystkim zmniejszy się emisja zanieczyszczeń i to jest ważny argument!
kazimierzp 21-07-2017 19:28
@uzi z 13:23 - proszę przeczytać ze zrozumieniem tekst! Ale dla rozjaśnienia: Osiedle Orle jest ogrzewane przez Eco ciepłem z elektrociepłowni ogrzewanej paliwem stały, a w przypadku wystarczającej ilości ciepła z geotermy to byłoby ogrzewane wodami termalnymi. Miłego wieczoru.
~pit 21-07-2017 21:50
Od 2001r.minęło 16 lat, od 2010 p.Zawiła jest prezydentem, w następnym roku wybory, albo ten odwiert to kiełbasa wyborcza, albo moszczenie ciepłego gniazdka.
~oko 21-07-2017 22:21
7 lat temu obecny prezydent obiecywał obok parku technologicznego, kolei miejskiej, domu kultury w pałacyku na zabobrzu i wielu innych nowe odwierty termalne. Przez 7 lat w tej i wielu innych sprawach nie zrobiono nic. Pod odwierty termalne nie wbito nawet łopaty. Wyciąganie tematu to odgrzewany wyborczy kotlet. Na jakiej zasadzie prywatna spółka ECO ma być "partnerem" tego przedsięwzięcia? Czy wykłada jakiekolwiek środki? Czy znowu miasto wyłoży pieniądze na odwiert termalny i niewiele z tego będzie mieć, bo korzystać będzie z niego za darmo prywatna spółka, tak jak to dzieje się w przypadku Uzdrowiska. Przesyłanie ciepła wiąże się z jego stratami. Dlaczego ciepłem termalnym ma być ogrzewane akurat osiedle Orle, znajdujące się jednak w sporej odległości od odwiertu? To się kupy nie trzyma
~oko 21-07-2017 22:31
a przepraszam teraz odwiert ma być w okolicach Urzędu Celnego, tym niemniej zanim się zacznie znowu wiercić i wydawać pieniądze (bo w to, że dofinansowanie wyniesie 100%, nie wierzy chyba nawet pan prezydent) wypadałoby się zastanowić, bo historia ostatniego odwiertu, z którym po jego wykonaniu przez kilkanaście lat nikt nie wiedział co zrobić, ateraz miasto niewiele z niego ma, uczy, że ideologia jest kiepskim doradcą w zarządzaniu miastem. Dlatego właśnie miasto to wygląda jak wygląda.
~ 21-07-2017 23:08
kampania wyborcza już trwa? To ja rozumiem, że w pobliżu tego odwiertu powstanie dodatkowy przystanek SKM. Naturalnie odwiert będzie miał bezpośrednie połączenie z nowym lotniskiem przez powstały park technologiczny a część z generowanych przez niego dochodów będzie przeznaczona na funkcjonowanie centrum kultury w pałacyku na zabobrzu.
~ 21-07-2017 23:58
Byłem w Zakopanem na konferencji w 2004r. Pokazano nam ciepłownię - to jest wymienniki gorącej wody termalnej, które stanowią kotłownię dla Poronina. Cała miejscowość już wtedy była ogrzewana z geotermii. Autorem projektu, a po uruchomieniu obiektu - nadzór techniczny prowadzony był przez pracowników naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej. Zapytałem, czy mają wiedzę na temat wód termalnych w Cieplicach. Odpowiedzieli, że tak. Są wstępne badania i pomiary. Tylko nie ma absolutnie zainteresowania ze strony władz miasta. Do dzisiaj !!!
~< jeleń > 22-07-2017 0:12
Mamy w mieście aż trzy wyższe uczelnie, Czy nie może Miasto współpracować z takim dużym kapitałem naukowców? Czy nie mogłaby któraś uczelnia pozyskać środki z projektów Unii Europejskiej, np. na badania, pomiary ? Przecież to są innowacyjne technologie - na to jest dożo pieniędzy w UE !!! Czy jesteśmy głupsi od innych krajów ? Czy po prostu nikomu tutaj NIE CHCE SIĘ PRACOWAĆ ? Lepiej przyjść do biura, pogadać, załatwić własne sprawy, wypić kawę jak codzień, wziąć fajną pensję i do domu. A młodzi, mądrzy, którzy by to zrobili - nie są dopuszczeni do stanowisk, które są zajęte przez leniwych zwapniałych cwaniaków, no i przez sitwy powiązanych krewnych i kolesiów. Czy to się kiedyś, jakoś rozsypie ?
~zaboberek 22-07-2017 9:43
Największym ekspertem od wód geotermalnych jest niejaki ojciec (czyj?) dyrektor z Torunia.On zaraz rozkręciłby interes.
~AD966 22-07-2017 13:56
Po jaką cholerę wiercić jak za torami /ul.Sobieszowska / wystaje rura po odwiertach ,i tak miał powstać aqapark ,prawdziwy .Wszyscy kłamią ,oszukują a w niedziele idom do koscioła i wystawiajom jenzyk po andryta bes glutenu.Wszyscy piszecie ze to "czerwona dolina " a to się okazuje że to dolina doliniarzy. Wyciągają nasze ciężko zarobione złotówki z kabzy.Jezeli to agitka przedwyborcza to skucha , tylko kto będzie kandydował ,? Ob. Szymański odpada, MZ na rynte, ten od doniczek cienki bolek naprawdę nie ma wodza.
~ 23-07-2017 15:33
nie martw się, zobaczysz w przyszłym roku jak się będą wkręcać na listy wyborcze i jak nam będą kadzić

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group