Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 9240
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Wleń: Pomogli terytorialsi

Piątek, 23 lipca 2021, 12:40
Aktualizacja: 12:40
Autor: Ewa Fit
Gmina Wleń: Pomogli terytorialsi
Fot. Użyczone/DBOT
Zmienna pogoda, której efektem były były nawałnice, burze i intensywne ulewy najbardziej dotknęła mieszkańców trzech dolnośląskich miejscowości z gminy Wleń - Pilchowic, Nielestna i Strzyżowca. Dlatego 46 żołnierzy DBOT skierowano w poniedziałek (19.07) do pomocy mieszkańcom gminy Wleń, którzy ucierpieli najbardziej. Żołnierze pomagali im od poniedziałku (19.07) do piątku (23.07).

W tych rejonach, w ciągu 10 zaledwie dni doszło do czterech potężnych ulew, burz i gwałtownych wichur. Do akcji ratowniczej, zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, oddelegowanych zostało kilkudziesięciu terytorialsów, bo w sytuacjach wyjątkowych wojewodowie mogą prosić ministra obrony narodowej o wsparcie wojska, które służyć będzie pomocą mieszkańcom lub pomagać w działaniom innym służbom.

- 46 żołnierzy skierowano do pomocy mieszkańcom gminy Wleń, którzy w ostatnim czasie ucierpieli najbardziej - mówi kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 BOT. - W kulminacyjnym momencie woda w mieszkaniach sięgała prawie 60 cm., a wysokie fale niszczyły drogi, domy i zrywały mosty - dodaje. - Terytorialsi wykorzystując sprzęt podręczny, piły motorowe, łomy czy pojazdy transportowe pomóc osobom poszkodowanym w porządkowaniu terenu - podsumowuje.

Dolny Śląsk od paru dni jest areną działania żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomagali oni w miniony weekend usuwać skutki podtopienia budynku będącego siedzibą sądu w Lwówku Śląskim oraz udrożniać kanały wodne i dopływy rzek.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Obecnie w tych szeregach służy ponad 30 tys. żołnierzy.

Twoja reakcja na artykuł?

7
54%
Cieszy
4
31%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1002
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group