Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 8867
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pomocna dłoń na rynku pracy dla niepełnosprawnych

Wtorek, 29 listopada 2011, 9:05
Aktualizacja: 9:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pomocna dłoń na rynku pracy dla niepełnosprawnych
Fot. Angela
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych prowadzi tradycyjnie warsztaty aktywizacji zawodowej dla ludzi z różnymi dysfunkcjami. W tym roku organizatorzy wyszli o krok dalej i zorganizowali 40–godzinne staże w zakładach pracy.

Zakończyły się już warsztaty psychologiczne i z doradcą zawodowym, podczas których niepełnosprawni i bezrobotni uczestniczy nauczyli się przełamywać swoje wewnętrzne bariery oraz poznali formy komunikacji z pracodawcami. Dwanaście osób wzięło też udział w zakończonym kursie komputerowym, a wczoraj zakończono kurs z języka niemieckiego.

– Po raz pierwszy udało nam się przekazać tych ludzi bezpośrednio do zakładów pracy na staże pracownicze – mówi Stanisław Schubert, prezes KSON w Jeleniej Górze. W tygodniowych strażach zawodowych, które rozpoczęły się w listopadzie, udział bierze dziesięć osób. Przez 40 godzin poznają zasady pracy w różnych placówkach i zakładach, w tym w MOPS- ie, Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, MPGK, Archiwum Państwowym i mniejszych lokalnych firmach.

– Na bazie tego projektu chcemy aplikować o środki na zatrudnienie wspomagane pod nazwą „Trener pracy”. Jest niezwykle ważne, by pracodawcy przekonali się, że osoby niepełnosprawne potrafią też dobrze pracować – mówi Monika Żak, koordynatorka programu.

Jednym z uczestników kursu jest Andrzej Wójcik, który obecnie odbywa staż w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. – Kiedyś pracowało się na innych zasadach. Wiele osób niepełnosprawnych miało w pracy dłuższą przerwę. Straże pracownicze dają nam możliwość zapoznania się z tymi zmianami. Mój staż jest bardzo ciekawym doświadczeniem, potraktowano mnie bardzo poważnie, zapoznano mnie z pewnym zakresem obowiązków i od wczoraj wykonywałem już pierwsze zadania. Podczas warsztatów skończyłem w KSON –ie kurs komputerowy i wczoraj mogłem tą zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Takie staże pracy pozwalają też osobom niepełnosprawnym otworzyć się na innych – mówi Andrzej Wójcik.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group