Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 3806
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Pomoc dzieciom z Tanzanii

Środa, 13 października 2021, 6:05
Autor: WAC
Kowary: Pomoc dzieciom z Tanzanii
Fot. użyczone
Miejska Biblioteka Publiczna w Kowarach włączyła się do akcji charytatywnej zbierania środków ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci – albinosów z Tanzanii.

Środki przeciwsłoneczne trafią do szpitala i przedszkola prowadzonego przez Siostry Elżbietanki w Maganzo w Tanzanii. Wśród ich podopiecznych są dzieci dotknięte albinizmem, których skóra i oczy cierpią w afrykańskim słońcu. Szczególnie potrzebne są kremy z filtrem przeciwsłonecznym 50 oraz pianki/balsamy z panthenolem na poparzenia słoneczne. Zbiórka środków przeciwsłonecznych potrwa do końca października.

Inicjatorem zbiórki jest prezes działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kowarach Stowarzyszenia „Eurojedynka”, a prywatnie elektoradiolog Tomasz Stasiak. Już w listopadzie wraz z misją wolontariacką pojedzie do Afryki, zabierając przy okazji kosmetyki przeciwsłoneczne.

To będzie już moja druga wizyta w szpitalu w Maganzo – mówi Tomasz Stasiak. - Pierwszy raz byłem tam w lipcu, aby pomóc siostrom elżbietankom w uruchomieniu aparatu rentgenowskiego, który otrzymały w darze z Polski. Poza głównym celem wyjazdu mieliśmy też okazje zobaczyć z jakimi problemami, głównie materialnymi muszą się borykać na co dzień siostry pomagające tamtejszym dzieciom. W tej okolicy panuje niewyobrażalna z perspektywy Europy bieda. W niewielkich pomieszczeniach gnieżdżą się wieloosobowe rodziny, a ludzie pracują za marny grosz w kopalniach lub uprawiają ziemię.
Poza szpitalem siostry prowadzą w Maganzo przedszkole oraz świetlicę, gdzie dożywiają najmłodszych. Dzieci w przedszkolu uczą się języka angielskiego, matematyki oraz dostają śniadanie. Trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych otrzymują ciepły posiłek, bardzo często jest to jedyne pożywienie w ciągu dnia. Wśród podopiecznych ośrodka jest też grupa dzieci dotkniętych albinizmem. Jeśli te dzieci wyjdą na słońce, a tego w Afryce jak wiadomo nie brakuje od razu doznają oparzenia i dlatego stosowanie kremów z wysokimi filtrami UV oraz okularów przeciwsłonecznych jest dla nich niezbędne - kończy T. Stasiak.

Oprócz, zbiórki środków kosmetycznych, które poza biblioteką w Kowarach można przynosić do siedziby firmy Voxel, przy ul. Piłsudskiego 35 w Jeleniej Górze, trwa również kwesta prowadzona poprzez stronę internetową zrzutka.pl. Jej celem jest zebranie niezbędnych środków na doposażenie oddziału dla wcześniaków w szpitalu elżbietanek oraz dożywianie najbiedniejszych dzieci z okolicy misji. Aktualnie najpilniejszymi zakupami dla szpitala są kardiomonitory, pulsoksymetry oraz koncentratory tlenu.

Twoja reakcja na artykuł?

14
93%
Cieszy
1
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group