Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6304
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pomnik ze słów dla wieszcza

Wtorek, 21 października 2008, 17:35
Aktualizacja: Środa, 22 października 2008, 8:40
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pomnik ze słów dla wieszcza
Fot. TEJO
Najpiękniejsze i niełatwe utwory poetyckie Cypriana Kamila Norwida wybrzmiały dziś w interpretacji najmłodszych mieszkańców miasta i regionu w tajemniczej scenerii rzeźb Ryszarda Zająca w Muzeum Karkonoskim. Wszystko za sprawą Norwidowskiego Regionalnego Przeglądu Recytatorskiego w 125. rocznicę śmierci poety.

– Choć trudny i poza szkołą nieco zapominany, Cyprian Kamil Norwid ma grono wiernych entuzjastów. Potwierdził to przegląd recytatorki zorganizowany przez Piotra Grosmana oraz Muzeum Karkonoskie. – Wieszcz ten zasługuje na wyjątkowe miejsce w naszym życiu kulturalnym – podkreśla pan Piotr, który jest jednocześnie nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza.

Przegląd recytatorski miał na celu zachęcenie do częstszego sięgania do twórczości poetyckiej Norwida i próby zrozumienia jej. – Młodzi recytatorzy zmierzyli się z potęgą poetyckiego słowa, sięgnęli po nowe teksty poety, te bardziej i te mniej znane. Obserwowaliśmy ich artystyczne poszukiwania. Dzięki nim mogliśmy przenieść się w świat wykreowany twórczą wizją oryginalnego poety. Norwid każe nam wierzyć w sens i celowość podjętych trudów – mówi Piotr Grosman.

Przegląd regionalny prowadzony był w drodze eliminacji. Po wyłonieniu najlepszego recytatora we wstępnych eliminacjach, ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, do finału zakwalifikowali się: Julia Antoszewska i Aleksandra Hładziak ze Szkoły Podstawowej nr 8, Krzysztof Baran i Eliza Kurowska z Gimnazjum nr 2, Krzysztof Gilowski i Zuzanna Grzelak z Gimnazjum w Mysłakowicach, Seweryn Kiljan i Natalia Rybarczyk z Gimnazjum nr 1, Michał Macur ze Szkoły Podstawowej nr 11, Alicja Mazan i Anna Organek ze Szkoły Podstawowej nr 7, Kamil Nawrot i Monika Środa ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach oraz Ewelina Szklarek z Gimnazjum w Kowarach.

Uczestników oceniało jury w składzie : Magdalena Nogieć (doradca metodyczny w zakresie języka polskiego), Anna Szymańska (aktorka Teatru Cinema w Michałowicach), Edyta Tuz-Jurecka (wykładowca filologii polskiej w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze) oraz Piotr Konieczyński (aktor Jeleniogórskiego Teatru im. C.K. Norwida). W tym przeglądzie literackim nie było jednak wygranych i przegranych. Wyróżnienia i nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group