Wtorek, 9 marca
Imieniny: Franciszki, Katarzyny
Czytających: 1839
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Półtora tysiąca ton azbestu w mieście. To trzeba usunąć do 2023 roku

Wtorek, 19 lipca 2011, 7:10
Aktualizacja: Środa, 20 lipca 2011, 7:33
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Półtora tysiąca ton azbestu w mieście. To trzeba usunąć do 2023 roku
W Jeleniej Górze doliczono się 1.154 ton wyrobów azbestowych, głównie w postaci pokrycia dachów.
Fot. AT
Jelenia Góra ma jeden z najwyżej ocenianych na Dolnym Śląsku programów usuwania azbestu, a Polska jest zobowiązana przez przepisy Unii Europejskiej do wdrażania takich programów według ściśle określonego harmonogramu.

– Dokonana została inwentaryzacja miejsc, w których używana wyrobów z dodatkiem azbestu w Jeleniej Górze – powiedział Marcin Zawiła – trwa teraz szacowanie kosztów, jakie musiałby w kolejnych okresach ponieść budżet miasta na tę pracę.

W Jeleniej Górze doliczono się 1.154 ton wyrobów azbestowych, głównie w postaci pokrycia dachów, ale i płyt elewacyjnych, a także elementów okrycia sieci. Problem z usunięciem ma przede wszystkim Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ECO (d. PEC) i grupa właścicieli obiektów prywatnych. W przypadku własności komunalnej płyt eternitowych jest niewiele.

- Takich materiałów z użyciem azbestu – powiedziała Ewa Tomera z UM – używano głównie w Polsce centralnej i wschodniej, na zachodzie kraju jest go mniej. Przepisu UE nakazują rozwiązanie tego problemu do 2032 r., więc my zdążymy z pewnością, bo JSM sukcesywnie realizuje swoje w tym zakresie zadania przy termomodernizacji domów i zmianie elewacji.

Przepisy wprawdzie gwarantują dofinansowanie (w wys. 85 %) działań przy usuwaniu azbestu, ale to rozwiązuje tylko cześć problemu, to znaczy – zerwania np. płyt eternitowych z dachów i ich wywiezienie na specjalne składowisko. Ale wyłącznym kosztem właściciela obiektu, który z pomocą Państwa pozbył się eternitu jest sprawa pokrycia powierzchni dachu nowym materiałem – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group