Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 3959
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polsko–norweskie klimaty morskie w BWA

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 2 sierpnia 2008, 8:41
Aktualizacja: 8:43
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Fascynującą wystawę malarstwa połączonego z rzeźbą otwarto w piątek w Galerii Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Długiej 1 w Jeleniej Górze. Można w niej odnaleźć zarówno udaną parafrazę walki o byt jak i uniwersalną symbolikę podróży.

– To już drugi akcent z wybrzeża – mówi Janina Hobgarska, dyrektorka BWA. Poprzednia ekspozycja Łukasza Pęka przyjechała do Jeleniej Góry z Sopotu. O ile tamta koncentrowała się tylko na wirtualnym świecie gier komputerowych, o tyle obecna jest mocno osadzona w namacalnej rzeczywistości przesiąkniętej twórczą weną autorek.

Katarzyna Myśliwska-Sienkowska (malarka) i Bente Kluge (rzeźbiarka z Norwegii) w fascynujący sposób przedstawiły swoje wizje świata. W obrazach widać ucieczkę od niechcianej rzeczywistości i pogoń za wymarzonym bytem. W rzeźbach – pachnące morzem (dosłownie!) akcenty, odniesienia do dawnej sztuki wikingów i tradycji morskiego kraju, jakim jest Norwegia.

Niektóre rzeźby wykonane po części przez naturę (pal z falochronu), naznaczone piętnem czasu (pordzewiałe gwoździe wbite w różnych epokach) uzupełnione przez artystkę misternymi figurkami, wśród których dojrzymy postać Chrystusa, robią wrażenie.

Benta Kluge ma męża Polaka i często przebywa w Polsce, którą z Norwegią łączy w pewnym sensie morze. Ten mariaż udał się świetnie zważywszy, że uniwersalizm morskiej symboliki jest czytelny dla wszystkich krajów, których granice wyobraźni określa głębia horyzontu.

Warto odwiedzić BWA! Wystawa czynna jest do 25 sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jan k. 2-08-2008 14:55
swietna wystawa
~byłam tam 2-08-2008 18:33
Duzo do oglądania.Warto poswięcic wiecej czasu. Brawo.
~mm 3-08-2008 7:22
Katarzyna Myśliwska-Sienkowska, to jedno wielkie nieporozumienie. Młodym artystom z Liceum Plastycznego w Cieplicach byłoby wstyd z czymś takim sie pokazać- gdziekolwiek. Bente Kluge naprawdę świetna i dla niej warto wpaść na wystwę do BWA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group