Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9711
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Polsko–niemieckie pojednanie w Jeleniej Górze

Wtorek, 2 września 2014, 8:36
Aktualizacja: 8:38
Autor: Przemek Kaczałko
Powiat: Polsko–niemieckie pojednanie w Jeleniej Górze
Fot. Tomasz Raczyński
Niedzielne (31.08.) uroczystości 28. zjazdu dawnych mieszkańców ziemi jeleniogórskiej obfitowały w podniosłe momenty, padły ważne słowa świadczące o postępującym pojednaniu w świadomości Polaków i Niemców. Niezwykle ważnym i symbolicznym momentem było złożenie wspólnego wieńca z polską i niemiecką wstęgą w miejscu pamięci w Parku Zdrojowym w Cieplicach.

Blisko 300 gości zwiedzało w ostatnich dniach miasto, które przed II wojną światową zamieszkiwali osobiście, bądź ich rodzice wywodzą się z tych terenów. Tego typu spotkania członkowie "Kuratorium do Opieki nad Ziemią Jeleniogórską" odbywają cyklicznie co dwa lata, ale po raz pierwszy miało miejsce w stolicy Karkonoszy.

- Cieszymy się bardzo, że możemy podejmować gości z powiatu Hildesheim. Wielu mieszkańców waszego powiatu ma swoje korzenie w ziemi jeleniogórskiej. Dziedzictwo kulturowe tej ziemi traktuję jako wspólne ponad granicami, które w przeszłości nas dzieliły, nie tylko Shengen nas łączy. Przyjeżdżajcie jak najczęściej - mówił do zgromadzonych w Filharmonii Dolnośląskiej starosta Jacek Włodyga.

Nie tylko dawni mieszkańcy są zainteresowani pielęgnacją przyjaźni polsko-niemieckiej.
- Poprzez partnerstwo takie jak to, Europa zrasta się jeszcze bardziej. Moje pokolenie utrzymuje kontakt z Jelenią Górą. Jestem pewny, że kontakt młodego pokolenia jest najważniejszy dla wspólnej przyszłości w Europie, gdzie jest miejsce dla Niemiec i Polski - mówił przedstawiciel młodego pokolenia, uczeń 11 klasy Gimnazjum w Alfred Phillip Jones.

Padły też słowa wyrażające wstyd z powodu zbrodni jakich dopuścił się naród niemiecki, które coraz częściej padają w niemieckiej przestrzeni publicznej. To my wywołaliśmy tą wojnę - przyznają z pokorą i z podziwem patrzą na nasz naród.

- Gdy w ubiegłym roku odwiedziłem Kotlinę Jeleniogórską odczułem tu wstyd jak przed ponad 30 laty. Czułem, że jestem przyjmowany z otwartością, bez resentymentów. Dostrzegam również jak wielki jest wkład narodu polskiego w upadek w mojej ojczyźnie muru berlińskiego. Z tych doświadczeń zdobytych szczególnie w Kotlinie Jeleniogórskiej wyniosłem zobowiązanie do osobistego zaangażowania się w proces pojednania, który stanowi fundament przyjaźni pomiędzy narodem polskim i niemieckim konkretnie tu - w Kotlinie Jeleniogórskiej - mówił burmistrz Alfred Bernd Beushausen.

Przedstawiciel starostwa jeleniogórskiego Andrzej Więckowski oraz burmistrz Alfred Bernd Beushausen podpisali umowę partnerską pomiędzy powiatem jeleniogórskim i stowarzyszeniem "Niemiecko-Polskie Porozumienie".

- Fakt, że znaleźliśmy się tutaj i podpisaliśmy umowę partnerską zawdzięczamy Horstowi Berndtowi - mówili zgodnie przedstawiciele Niemiec i Polski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
744
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group