Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 4264
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Politycy komentują decyzję prezydenta

Wtorek, 20 marca 2018, 7:34
Aktualizacja: Sobota, 24 marca 2018, 6:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Politycy komentują decyzję prezydenta
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (19.03) Marcin Zawiła poinformował oficjalnie, że nie będzie się ubiegał o reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych. Jak tę decyzję prezydenta komentują lokalni politycy?

Paweł Wilk – Kukiz'15: Po otrzymaniu informacji o rezygnacji pana Marcina Zawiły z dalszego kandydowania w wyborach samorządowych koło Kukiz'15 w Jeleniej Górze chce podziękować panu prezydentowi za ostatnie lata pracy na rzecz Jeleniej Góry. Jesteśmy przekonani, że intencje pana prezydenta były dobre, choć spoglądając na obecny całokształt życia miasta w istotnych częściach realizacja tych intencji była mocno chybiona. Uważamy, że widoczną gołym okiem tendencję zamierania miasta może powstrzymać i odwrócić tylko kompletna zmiana filozofii programowej. Obecny zespół pana Zawiły zawiódł i nie spełnił idei hasła wyborczego „razem zmieniamy Jelenią Górę”. Każdy może się przekonać, że między poprzednią kadencją a obecną nie ma żadnej różnicy. Zatem nic nie zostało w istocie zmienione. Podobnie pojęcie „razem” w kontekście walk z Radą Miasta, nieustannych przepychanek, wspierania dość dziś wątpliwej obywatelsko organizacji KOD, nie wydaje się przekonujące. Reasumując uważamy, że decyzja o rezygnacji z kandydowania jest ze wszech miar słuszna. Niestety mamy wrażenie, że jednak jest to działanie politycznie kosmetyczne, ponieważ pałeczkę po panu Zawile chce przejąć pan Łużniak. To pozwala sądzić, że strategia działań pana Łużniaka będzie kontynuacją pracy pana Zawiły. A przecież mamy Jelenią Górę zmienić na lepsze, a nie kontynuować jej zamieranie.

Zofia Czernow (posłanka, PO):
Ta decyzja nie była dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo prezydent Zawiła od jakiegoś czasu sygnalizował, że zastanawia się nad kandydowaniem na urząd prezydenta. Uważam, że gdyby zdecydował się kandydować, to niewątpliwie uzyskałby rekomendację Platformy Obywatelskiej, natomiast jak podjął taką decyzję, to szanujemy to – nikt go do tego nie nakłaniał, na pewno przemyślał swoją decyzję i ma prawo powiedzieć, że kończy piastowanie funkcji prezydenta. Mam doświadczenie jak to wygląda być prezydentem – to bardzo odpowiedzialna i trudna funkcja, nie tylko w godzinach pracy urzędu, ale w zasadzie bez przerwy, bo ciągle trzeba być gotowym do podejmowania decyzji. Jerzy Łużniak jest doświadczonym samorządowcem, zna miasto i jego problemy i myślę, że byłby dobrym prezydentem. Chcemy stworzyć maksymalnie szeroką koalicję, więc wyłonienie kandydata jest jeszcze przed nami.

Krzysztof Mróz (senator, PiS) i Ireneusz Łojek (radny, PiS):
K.M.: Ta decyzja mnie nie zaskoczyła, bo od dłuższego czasu mówiło się, że pan prezydent nie będzie kandydować. Myślę, że on też przeczuwał, że te dwie kadencje nie były udane i bał się przegranej. Dla miasta to dobra decyzja, bo trzeciej kadencji pod rząd miasto by już nie przetrwało pod takimi rządami. Marcin Zawiła mówi, że trzeba stworzyć front „antypisowski” w mieście – jeżeli tworzenie takiego frontu to jedyny pomysł, to pokazuje jak ci ludzie oderwali się od rzeczywistości. 12 lat rządów PO (4 lata Marka Obrębalskiego i 8 lat Marcina Zawiły) to linia zarządzania miastem, która zbankrutowała. Śmieszy mnie, że nowym otwarciem dla Jeleniej Góry ma być zastępca Jerzy Łużniak, który przez te 12 lat współrządził miastem. Pan Łużniak jako wicemarszałek nic dla miasta nie zrobił – widzę to po brakach w infrastrukturze, gdzie się okazuje, że nie ma żadnych projektów przygotowanych, a komunikacja jest kluczem. Nie sądzę, żeby wypalony Jerzy Łużniak miał lepszy pomysł od wypalonego Marcina Zawiły i myślę, że nie uzyska poparcia mieszkańców.

I.Ł.: Problemem miasta jest m.in. to, że wiele kluczowych obszarów nie tylko nie zostało rozwiązanych, ale nawet nie było próby ich rozwiązania. Od wielu lat podnosimy kwestię budownictwa komunalnego. W naszej ocenie jedną z przyczyn depopulacji miasta jest to, że młodzi ludzie przy stosunkowo słabych zarobkach i słabo rozwiniętym rynku jeśli chodzi o mieszkalnictwo – zmuszeni są wyjeżdżać z Jeleniej Góry. Typowa deweloperka dla wielu ludzi jest nieosiągalna. Kolejnym problemem jest oświata – brak wizji i wsparcia dla szkół. Od wielu lat nierozwiązana jest kwestia sportu – w jaką stronę ma się rozwijać. Takich obszarów w mieście jest bardzo dużo. W zasadzie cały czas rządzi ta sama grupa ludzi, w naszej ocenie to nie będzie nowe otwarcie, nowa jakość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (75)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1157
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group