Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11077
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Politechnika w Jeleniej Górze ma 40 lat!

Sobota, 22 października 2016, 10:45
Aktualizacja: Niedziela, 23 października 2016, 11:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Politechnika w Jeleniej Górze ma 40 lat!
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (21.10) w Zdrojowym Teatrze Animacji odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017 Wydziału Techniczno–Informatycznego w Jeleniej Górze Politechniki Wrocławskiej, a zarazem obchody jubileuszu 40–lecia uczelni w stolicy Karkonoszy.

W 1976 roku, na mocy porozumienia pomiędzy Politechniką Wrocławską reprezentowaną przez rektora prof. dra hab. Tadeusza Porębskiego a naczelnikiem miasta i powiatu w Jeleniej Górze Maciejem Szadkowskim, w naszym mieście powstała filia wrocławskiej uczelni. Pierwszym dyrektorem filii w stolicy Karkonoszy został Henryk Mońka z Instytutu Układów Elektromaszynowych Politechniki Wrocławskiej.

Z dniem 1 maja 2004 r. filia przekształciła się w Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny, a 29 listopada 2013 r. na mocy kolejnej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia stała się Wydziałem Techniczno-Informatycznym. W sumie (do połowy 2016 r.) PWr ma na swoim koncie 2720 absolwentów, a nowy rok akademicki rozpoczęło 46 studentów.

Zarys historyczny dziejów politechniki w Jeleniej Górze przedstawił w swoim wystąpieniu dziekan Wydziału i dyrektor ZOD dr inż. Maciej Pawłowski, który przewodzi w cieplickim Pałacu Schaffgotschów (siedzibie wydziału) od 1990 roku.

Uroczystość uświetnił prof. Jerzy Jasieńko, prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, który wspominał, jak bliski jest mu region Karkonoszy. - Rozpoznawana w całej Europie Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, wspaniałe zabytki, pomnik historii – jesteśmy dumni i wdzięczni. Mam nadzieję na kolejne 40 lat – mówił Jerzy Jasieńko, który w każdej wolnej chwili, w wolnym czasie, kiedy sam był studentem – „uciekał” z Wrocławia w Karkonosze.

Podczas inauguracji roku w ZTA wręczono Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej, ale przede wszystkim doszło do immatrykulacji studentów I roku. Z kolei wykład inauguracyjny pt.
„Transmisja informacji i energii: internet i Smart Power Grid" wygłosił prof. Janusz Szafran.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group