Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9449
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Policja zza biurek na ulice

Wtorek, 9 lutego 2010, 8:07
Aktualizacja: Środa, 10 lutego 2010, 9:19
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Policja zza biurek na ulice
Fot. Angela
Od kwietnia Jelenią Górę i Szklarską Porębę ma patrolować więcej policjantów. Będzie to dodatkowych kilkunastu funkcjonariuszy, którzy odejdą od biurek i dyżurek, a na ich miejscach zasiądą cywile. Planowane jest również 1200 dodatkowych służb i jeszcze większe wykorzystanie służb prewencyjnych np. z Legnicy.

Obecnie w terenie pracuje ponad stu jeleniogórskich funkcjonariuszy. Od kwietnia dołączy do nich kilkanaście osób. Jak zapewnia Zbigniew Ciosmak, komendant jeleniogórskiej policji, zmiany nie wynikają z konieczności, ale są realizowane dla profilaktyki.

– W tym roku zwiększy się ilość policjantów w służbach patrolowych w skali całej komendy – mówi podinsp. Zbigniew Markowski, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Dzięki czysto organizacyjnym zmianom kilkunastu policjantów więcej w porównaniu do roku poprzedniego będzie pracowało na ulicach, na drogach, w pogotowiu i innych miejscach. Każdy z policjantów wykonuje około 22 – 23 służb miesięcznie i może wykonać cztery służby dodatkowe.

W minionym roku tych dodatkowych służb wykonano około 600. W tym roku ich liczba zwiększy się o sto procent.
– Służby dodatkowe kierowane są w różnych porach dnia i nocy na główne deptaki i ciągi komunikacyjne – dodaje Zbigniew Ciosmak, komendant KMP w Jeleniej Górze. Dzisiaj niezależnie od warunków pogodowych każdego dnia w centrum miasta w obrębie placu Ratuszowego i ulicach przyległych jest patrol policyjny, ze strażnikiem miejskim lub psem.

Od wiosny poza służbami interwencyjnymi i dzielnicowymi dodatkowy patrol stały ma się pojawić w centrum Jeleniej Góry i w Cielicach na placu Piastowskim. Od kwietnia patrole w terenie mają zasilą m.in. dyżurni, których za biurkami zastąpią cywile.

– Nie będziemy likwidować komisariatów, ale będziemy odchodzić od służby dyżurnej – mówi Zbigniew Ciosmak, szef jeleniogórskiej policji. W pierwszej kolejności zmiany pojawią się w Szklarskiej Porębie, w przyszłości w Karpaczu i Kowarach. W odniesieniu do samej Szklarskiej Poręby powinno dać nam to pięć etatów więcej w terenie. Dyżurny sam nie udziela nikomu pomocy. Przekazuje on informacje, koordynuje służby, wypełnia dokumentację i pilnuje broni.

Dzisiaj to wszytko możemy zrobić bez udziału policjanta dyżurnego. Podobnie jak w innych miastach w Polsce, zastąpią go osoby cywilne. Tam, gdzie zlikwidujemy etaty dyżurnych, uruchomimy funkcję recepcyjną. Mamy już przygotowane etaty cywilne, na których zatrudnione osoby będą pełniły funkcję recepcjonisty.
Kiedy przyjdzie tam interesant, recepcjonista pokieruje go do odpowiedniej osoby. Funkcję organizację pracy policjantów kierowania patroli przejmie dyżurny miejski.

Dodatkowo w okresie ferii czy wakacji, czyli zwiększonego ruchu turystycznego, jeleniogórska policja będzie regularnie korzystała z pomocy oddziałów prewencji z legnickich oddziałów. – Dzisiaj policjanci z Legnicy wspierają nas w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu – mówi Zbigniew Markowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1290
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
23%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
 
112
Zderzenie Toyoty i Renault
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group