Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 2414
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Policja ostrzega przed spoofingiem!

Sobota, 9 października 2021, 11:19
Autor: Ewa Fit
Kraj: Policja ostrzega przed spoofingiem!
Fot. Archiwum
Coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia jest oszustwo metodą "spoofingu". Jest to nowy sposób wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które na wyświetlaczu swojego telefonu widzi odbierający.

Technicznie spoofing jest dziś możliwy dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości zablokowania spoofingu, ponieważ telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, tylko komputerowej.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy policjantów.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne, aby zmanipulować rozmówcę i zyskać dostęp do jego smartfona i komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że rozmawia z infolinią banku czy urzędnikiem. Zazwyczaj oszuści namawiają potencjalną ofiarę do przelania pieniędzy na konkretne konto. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by ten działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczność podjęcia natychmiastowych działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości kontaktujących się z nami osób. W kontaktach z nieznajomymi zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Źródło: Biuro dw. z Cyberprzestępczością KGP/mw

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
31%
Złości
10
63%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group