Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9465
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Policja dba o bezpieczne wakacje

Piątek, 22 czerwca 2018, 6:04
Autor: 112
Wakacje to okres masowych wyjazdów dzieci i młodzieży z naszego regionu na letni wypoczynek. Mając to na uwadze policja jeleniogórska prowadzi działania skierowane na rzecz ich bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze prowadzą działania polegające głównie na: wzmożonych kontrolach autobusów, busów oraz innych pojazdów, którymi przewożone są dzieci podczas letniego wypoczynku, lustracji miejsc zorganizowanego wypoczynku na terenie powiatu, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego, spotkania profilaktyczne z dziećmi, podczas których omawiane są zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Jak co roku na ul. Sobieszowskiej w Jeleniej Górze będzie uruchomiony od 23 czerwca do końca wakacji stały punkt kontroli pojazdów, którymi przewożone są dzieci do miejsc wypoczynku w godzinach od 7.00 do 10.00. Prośbę o kontrolę pojazdu należy kierować z wyprzedzeniem do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze –tel.75/75-20-591, 75/75-20-337 lub do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze pod nr 997 bądź do funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego pod nr telefonu 75/75-534-93.

Wakacje są okresem sprzyjającym inicjacjom seksualnym młodzieży. Dlatego należy przeprowadzić rozmowę na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań (przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, środki uzależniające, powroty późną porą, wyzywające zachowanie bądź ubranie).

W okresie zbliżających się wakacji niektóre dzieci nie wyjadą na zorganizowany wypoczynek i pozostaną w domach. Niektóre z nich, codziennie, przez długi czas będą w nich przebywały same. Mając na uwadze ich dobro - przedstawiamy kilka rad, które mogą ochronić Państwa dziecko przed niebezpieczeństwem:
1. Co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem).
2. Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom).
3. Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej jest, gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni a nie na sznurku na szyi lub pod słomianką).
4. Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w dom - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.
5. Nie pokazuj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
6. W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: mamy, taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadkowie). Warto również wskazać numery do: Policji, Pogotowia ratunkowego i gazowego, Straży pożarnej.
7. W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk, należy wtedy: przestrzec przed kąpaniem się w miejscach niestrzeżonych, bez opieki osób dorosłych, przestrzec przed skokami do wody w miejscach niedozwolonych, przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp.), należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok.

W czasie wakacji wzrasta liczba organizowanych imprez muzycznych, koncertów plenerowych, i innych, policjanci prewencji kryminalnej, wydziału ds. nieletnich i patologii, a także dzielnicowi prowadzą działania prewencyjne, mające na celu uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw czyhających podczas tego rodzaju imprez towarzyskich, gdzie młodzi ludzie mogą stać się potencjalnymi ofiarami przestępstw poprzez dodanie do napoju substancji psychoaktywnych powodujących utratę świadomości. Policjanci informują o sposobie postępowania w przypadku ewentualnego stania się ofiarą przestępstwa.

Przede wszystkim młodzież powinna zawsze podczas wszelkiego rodzaju imprez i spotkań towarzyskich:
• Pilnować drinka;
• Nigdy nie przyjmować drinków od nieznajomych;
bo
• Ktoś może dodać do niego niebezpiecznej substancji (bez smaku, zapachu i barwy)
• Możesz stracić świadomość –substancja taka obezwładnia
• Możesz zostać ofiarą przestępstwa (gwałt , kradzież, itp.).
• Nie będziesz pamiętać, co się z Tobą działo.
• Na imprezy zawsze wybieraj się w towarzystwie zaufanych znajomych. Unikaj znajomych "z przypadku"
• NIGDY nie pij czegoś, co oferuje Ci nieznajoma osoba. Nigdy nie możesz być pewna czy w danym napoju nie ma substancji GHB
• UNIKAJ dzielenia się i wymieniania napojami.
• STARAJ SIĘ kupować napoje w fabrycznie zamkniętych opakowaniach i otwierać je własnoręcznie. Jeżeli nie jest to możliwe, obserwuj jak napój jest przyrządzany
• NIE ZOSTAWIAJ szklanki/kubka bez opieki, nawet, gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój stoi w innym miejscu niż go zostawiłeś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group