Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8090
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Połączeni w bólu: Bądźcie mocni!

Niedziela, 11 kwietnia 2010, 15:22
Aktualizacja: Wtorek, 13 kwietnia 2010, 8:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Połączeni w bólu: Bądźcie mocni!
Fot. TEJO
– Czujemy się naprawdę Polakami, kiedy wszyscy przeżywamy dokładnie to samo. Bywa, że są to odczucia tragiczne – mówił w homilii ksiądz płk Andrzej Bokiej podczas uroczystej Mszy Świętej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego oprawionej w intencji Ofiar wczorajszej katastrofy rządowego tupolewa.

Od samego rana mieszkańcy Jeleniej Góry składają kwiaty i palą znicze pod pomnikiem Wolność i Niepodległość przy Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Przy ustawionej fotografii śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP przybywa wiązanek i płomieni pamięci. Wśród odwiedzających to miejsce są dzieci, młodzież i starsi.

Przed godz. 13 świątynię wypełnili wierni zgromadzeni na uroczystym nabożeństwie, które sprawowano w intencji wszystkich ofiar wczorajszej katastrofy lotniczej. W ławach Kościoła Łaski zasiedli poseł Marcin Zawiła oraz prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, obaj z małżonkami. Przyszli zastępcy prezydenta Jerzy Lenard i Miłosz Sajnog. W mszy uczestniczyli radni oraz przedstawiciele partii politycznych i klubów poselskich. Do świątyni bardzo licznie przyszli jeleniogórzanie.

– W codzienny bieg naszych spraw i zdarzeń wplątują się wydarzenia tragiczne i nieoczekiwane – rozpoczął Mszę Świętą jej celebrans ks. płk Andrzej Bokiej, proboszcz Parafii Garnizonowej.
W wymownej homilii nawiązał do wspólnoty czucia narodu. – Kiedy odczuwamy to samo, czujemy się prawdziwie jak jeden organizm. Bywają momenty radosne, z których cieszymy się wszyscy i odczuwamy wtedy wspólnotę, ale i są chwile tragiczne, kiedy bycie razem dodaje nam sił – mówił duchowny nawiązując do tragicznego wydarzenia z soboty, kiedy to w Smoleńsku rozbił się tupolew z elitą władz polskich na pokładzie. Zginął Prezydent RP, najważniejsze osoby w państwie, w wojsku oraz przedstawiciele duchownych. Nie przeżyła załoga.

– Czy tragicznymi dziejami Polski rządzi przypadek? 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej, kiedy to wymordowano elity naszego narodu, piąta rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II i… tragedia w Smoleńsku, która wpisuje się w ciąg tych dramatycznych zdarzeń, których doświadcza nasz naród. Kolejna ofiara została złożona na ołtarzu Ojczyzny. Pozostaje tylko pytanie: czy przyniesie ona owoce – snuł rozważania ksiądz Bokiej.

Dodał, że wobec takiej tragedii z ludzi opadają przybrane maski: konflikty polityczne, rozgrywki, nagłaśnienie tematów zastępczych. – To wszystko raptem staje się nic nie warte! – podkreślił duchowny. - Dlaczego o Prezydencie mówi się dobrze dopiero wtedy, kiedy On nie żyje? - spytał.

Wspomniał też o osobach, które w katastrofie poniosły śmierć, a były szczególnie bliskie Kościołowi Łaski. Wymienił prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, który co prawda nie mógł przyjechać na jubileusz 300-lecia kościoła, ale wysłał pełen ciepła list. Mówił o ordynariuszu polowym ks. bp. Tadeuszu Płoskim, który jeszcze w grudniu odprawiał mszę w kościele garnizonowym z okazji otwarcia nowej placówki Straży Granicznej. W szczególnie serdecznych słowach ks. Bokiej wspomniał Jerzego Szmajdzińskiego. – Był przyjacielem naszej parafii. Przychodził tu na koncerty i nie tylko. Jak miał zaproszenie i bez zaproszenia – wspominał proboszcz.

– Kiedy stawiano pomnik „Wolność i Niepodległość”, zastanawiałem się, jakie słowa tam powinny się znaleźć. Z papieskiego przesłania wybrałem cytat „Bądźcie mocni”. Nie przypuszczałem, że będzie on miał dziś taką wymowę dla całego narodu. Bądźcie mocni! – zakończył kapłan. Oprawę muzyczną nabożeństwu zapewnili - oprócz organisty - filharmonicy dolnośląscy.

Podobne uroczystości odbyły się także w innych świątyniach. Wcześniej w całej Polsce, w tym w Jeleniej Górze i i okolicach zawyły syreny alarmowe oraz sygnały dźwiękowe radiowozów i wozów bojowych straży pożarnej. Stanęła też na dwie minuty komunikacja miejska. Żałoba narodowa będzie trwała jeszcze sześć dni. Odwołano większość imprez zaplanowanych przez placówki kultury w mieście.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group