– Czujemy się naprawdę Polakami, kiedy wszyscy przeżywamy dokładnie to samo. Bywa, że są to odczucia tragiczne – mówił w homilii ksiądz płk Andrzej Bokiej podczas uroczystej Mszy Świętej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego oprawionej w intencji Ofiar wczorajszej katastrofy rządowego tupolewa.
reklamy
reklamy
Od samego rana mieszkańcy Jeleniej Góry składają kwiaty i palą znicze pod pomnikiem Wolność i Niepodległość przy Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Przy ustawionej fotografii śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP przybywa wiązanek i płomieni pamięci. Wśród odwiedzających to miejsce są dzieci, młodzież i starsi.
Przed godz. 13 świątynię wypełnili wierni zgromadzeni na uroczystym nabożeństwie, które sprawowano w intencji wszystkich ofiar wczorajszej katastrofy lotniczej. W ławach Kościoła Łaski zasiedli poseł Marcin Zawiła oraz prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, obaj z małżonkami. Przyszli zastępcy prezydenta Jerzy Lenard i Miłosz Sajnog. W mszy uczestniczyli radni oraz przedstawiciele partii politycznych i klubów poselskich. Do świątyni bardzo licznie przyszli jeleniogórzanie.
– W codzienny bieg naszych spraw i zdarzeń wplątują się wydarzenia tragiczne i nieoczekiwane – rozpoczął Mszę Świętą jej celebrans ks. płk Andrzej Bokiej, proboszcz Parafii Garnizonowej.
W wymownej homilii nawiązał do wspólnoty czucia narodu. – Kiedy odczuwamy to samo, czujemy się prawdziwie jak jeden organizm. Bywają momenty radosne, z których cieszymy się wszyscy i odczuwamy wtedy wspólnotę, ale i są chwile tragiczne, kiedy bycie razem dodaje nam sił – mówił duchowny nawiązując do tragicznego wydarzenia z soboty, kiedy to w Smoleńsku rozbił się tupolew z elitą władz polskich na pokładzie. Zginął Prezydent RP, najważniejsze osoby w państwie, w wojsku oraz przedstawiciele duchownych. Nie przeżyła załoga.
– Czy tragicznymi dziejami Polski rządzi przypadek? 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej, kiedy to wymordowano elity naszego narodu, piąta rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II i… tragedia w Smoleńsku, która wpisuje się w ciąg tych dramatycznych zdarzeń, których doświadcza nasz naród. Kolejna ofiara została złożona na ołtarzu Ojczyzny. Pozostaje tylko pytanie: czy przyniesie ona owoce – snuł rozważania ksiądz Bokiej.
Dodał, że wobec takiej tragedii z ludzi opadają przybrane maski: konflikty polityczne, rozgrywki, nagłaśnienie tematów zastępczych. – To wszystko raptem staje się nic nie warte! – podkreślił duchowny. - Dlaczego o Prezydencie mówi się dobrze dopiero wtedy, kiedy On nie żyje? - spytał.
Wspomniał też o osobach, które w katastrofie poniosły śmierć, a były szczególnie bliskie Kościołowi Łaski. Wymienił prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, który co prawda nie mógł przyjechać na jubileusz 300-lecia kościoła, ale wysłał pełen ciepła list. Mówił o ordynariuszu polowym ks. bp. Tadeuszu Płoskim, który jeszcze w grudniu odprawiał mszę w kościele garnizonowym z okazji otwarcia nowej placówki Straży Granicznej. W szczególnie serdecznych słowach ks. Bokiej wspomniał Jerzego Szmajdzińskiego. – Był przyjacielem naszej parafii. Przychodził tu na koncerty i nie tylko. Jak miał zaproszenie i bez zaproszenia – wspominał proboszcz.
– Kiedy stawiano pomnik „Wolność i Niepodległość”, zastanawiałem się, jakie słowa tam powinny się znaleźć. Z papieskiego przesłania wybrałem cytat „Bądźcie mocni”. Nie przypuszczałem, że będzie on miał dziś taką wymowę dla całego narodu. Bądźcie mocni! – zakończył kapłan. Oprawę muzyczną nabożeństwu zapewnili - oprócz organisty - filharmonicy dolnośląscy.
Podobne uroczystości odbyły się także w innych świątyniach. Wcześniej w całej Polsce, w tym w Jeleniej Górze i i okolicach zawyły syreny alarmowe oraz sygnały dźwiękowe radiowozów i wozów bojowych straży pożarnej. Stanęła też na dwie minuty komunikacja miejska. Żałoba narodowa będzie trwała jeszcze sześć dni. Odwołano większość imprez zaplanowanych przez placówki kultury w mieście.
Osoby w artykule
Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.
Używamy niezbędnych cookies do działania serwisu oraz opcjonalnych cookies preferencji, analityki, treści zewnętrznych i pomiaru reklam. Można zaakceptować wszystko, odrzucić opcjonalne albo dostosować ustawienia.
Polityka prywatności i cookies
Ustawienia cookies
Zarządzaj zgodami
Niezbędne cookies są wymagane do działania serwisu. Opcjonalnie można włączyć preferencje, analitykę Google, osadzone treści zewnętrzne oraz pomiar reklam.
Niezbędne
Logowanie, bezpieczeństwo, sesja oraz zapis decyzji o cookies.
Zawsze aktywne
Preferencje
Zapamiętanie ustawień interfejsu itp.
Analityka
Pomiar ruchu w Google Analytics po uzyskaniu zgody.
Treści zewnętrzne
Osadzone mapy Google, filmy YouTube i materiały Facebook.
Reklamy i pomiar
Google AdSense, ograniczanie ponownego wyświetlenia oraz pomiar skuteczności reklam.
Skomentuj
Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.
Nie ma jeszcze komentarzy.