Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 3076
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pół wieku kolonii w Brennie – warto pomóc

Niedziela, 7 maja 2017, 14:45
Aktualizacja: 15:25
Autor: R–W
Jelenia Góra: Pół wieku kolonii w Brennie – warto pomóc
Fot. Użyczone/Ryszard Wach
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Jeleniej Górze w roku 1966 nabyło od prywatnego właściciela działkę w Brennie nad jeziorem Białym i organizuje tam przez pół wieku kolonie dla dzieci, modernizując bazę, na ile może. Ale potrzebuje pomocy.

Od 1967 roku w Brennie TPD organizuje kolonie letnie dla dzieci z Jeleniej Góry oraz dawnego województwa i Dolnego Śląska. To miejsce szczególne dla tysięcy dzieci i obecnie już dorosłych mieszkańców miasta i regionu.

Pierwsze turnusy zorganizowane były pod namiotami, praktycznie bez żadnej stałej bazy i zaplecza sanitarnego. Poranna toaleta, po gimnastyce, odbywała się nad brzegiem jeziora - któż z uczestników nie pamięta tych mieszanych zapachów jeziornej wody oraz mydła i pasty do zębów, często w oparach porannej mgły? Kuchnia polowa, woda nagrzewana w "parnikach", stoły z desek, własny ekwipunek - harcerskie menażki a wokół sosnowy las, pachnący w upalne dni żywicą i igliwiem.

Od 1969 roku rozpoczęto budować murowany pawilon - siłami społecznymi z dużym wsparciem zakładów pracy, instytucji i zaangażowanych społeczników. Z czasem nabyto drewniane pawilony kolonijne, zbudowano niezbędne zaplecze sanitarne, kanalizację i szereg innych obiektów i instalacji. Urządzone zostało także kąpielisko, plaża i pomost nad jeziorem. Zakupione zostały kajaki i sprzęt do pływania, rowery i urządzono boiska sportowe.

Pomimo wielu trudności, skromności warunków pobytowych, sprawą zawsze najważniejszą było to, aby jak najwięcej dzieci mogło skorzystać z wakacyjnego wypoczynku i przeżyć pod opieką doświadczonej i oddanej kadry pedagogicznej, ratowników oraz pracowników obsługi prawdziwie wakacyjną przygodę. Organizatorzy zawsze dbali o możliwie dobre i obfite posiłki dla dzieci, ciekawy, atrakcyjny program pobytu, bezpieczeństwo i kadrę.

Oprócz ośrodka kolonijnego przez wiele lat organizowany był wypoczynek dla dzieci i młodzieży w formie stacjonarnych obozów, usytuowanych po drugiej stronie jeziora. W tym jubileuszowym roku Zarząd Oddziału Okręgowego TPD w Jeleniej Górze chce przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca, zachowanego w pamięci wielu pokoleń.

- W każdym z czterech planowanych 14-dniowych turnusów w okresie wakacji 2017 r. chcemy o tym przypomnieć uczestnikom kolonii. Jednocześnie zapraszamy dzieci i ich rodziców o skorzystanie z naszej jubileuszowej oferty wypoczynku. Dzieci zapraszamy na kolonie, ich rodziców i dorosłe osoby do skorzystania z możliwości wypoczynku w domkach wczasowych oraz całorocznym schronisku młodzieżowym. Zachęcamy byłych uczestników kolonii lub obozów w Brennie, organizowanych przez TPD do zaplanowania sentymentalnych wyjazdów i przeżycia we wspomnieniach, spędzone dni i doznane przygody – mówi Ryszard Wach, prezes Zarządu Okręgowego TPD.

- Zwracamy się z prośbą do byłych i współczesnych uczestników akcji "wypoczynku wakacyjnego z TPD" w Brennie o przekazanie zdjęć, pamiątek, a szczególnie chcielibyśmy zachęcić do opisania wspomnień, przygód, własnych historii. Dzieci zachęcamy także do wyrażenia swoich wrażeń w formie prac plastycznych. Przekazane lub wypożyczone materiały zechcemy wykorzystać do przygotowania wystawy lub wydawnictwa, dokumentujących bogatą historię naszej wspólnej działalności na rzecz dzieci i młodzieży - dodaje.

- Jesteśmy otwarci i zainteresowani na współpracę w tym zakresie. Wszystko wokół się zmienia, rozwija, unowocześnia, jednak my -TPD - chcielibyśmy ten szczególny klimat Brenna zachowywać, łącząc poprawę warunków bytowych z tradycyjnymi, sprawdzonymi formami organizacji kolonii i dostarczania dzieciom prawdziwie wakacyjnych przeżyć i przygód – mówi Ryszard Wach.

W ostatnich kilku latach udało się we własnym zakresie wykonać szereg prac remontowych , modernizacyjnych i planujemy dalsze. Jednak możliwości są ograniczone. - Dlatego przy okazji tego jubileuszu, zachęcamy wszystkich, którzy zechcą wesprzeć naszą działalność o przekazywanie wsparcia finansowego lub materiałowego, które przeznaczymy wyłącznie na rzecz poprawy wyposażenia służącego dzieciom w ośrodku w Brennie – apeluje prezes.

Adres Biura : Jelenia Góra, Al. Wojska Polskiego 18, tel. 757522800.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group