Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 5416
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pokuta za drogowe grzechy

Piątek, 6 marca 2009, 7:41
Aktualizacja: Sobota, 7 marca 2009, 8:06
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pokuta za drogowe grzechy
Fot. DTP
I o ile zatrzymanie pirata drogowego przez policję kończy się wlepieniem mandatu i naliczeniem punktów karnych od razu, o tyle złapani na radar szarżujący kierowcy o „wymiarze kary” dowiadują się po jakimś czasie – często po przekroczeniu maksymalnej ich liczby i utracie prawa jazdy.

O tym przekonał się jeden z naszych czytelników, który wysłał do nas maila z prośbą o pomoc i radę „co dalej ma robić”. Pan Adam przyznaje, że jego słabością jest pośpiech, również za kierownicą.

– Mam taki zawód, który często zmusza mnie do szybkiego przemieszczania się po mieście i jeśli droga jest w miarę prosta i nie ma żadnego zagrożenia, zdarza mi się jeździć szybciej niż 50 km na godzinę – mówi ukarany jeleniogórzanin.

– W życiu nie spodziewałem się jednak, że tak szybko można „nałapać” aż 26 punktów karnych. Kiedyś mogłem co najwyżej zostać zatrzymany przez policję drogową. Miałem klarowną sytuację, ile już mam karnych punktów i jeśli ich liczba była duża, mogłem zgłosić się na kurs do WORD- u by część z nich skasować. A teraz zdjęcia z radaru i naliczonymi punktami przesyłane są po jakimś czasie.

Czytelnik otrzymał szokującą dlań informację, że w sumie tych zdjęć i punktów nazbierało się mu aż 26, i że nie ma już prawa jazdy. – Nie mogę pracować bez prawa jazdy i jak się okazuje, nie mogę też wykupić sobie kursu w celu skasowania chociażby 6 punktów. Czy muszę iść na cały kurs od nowa i zdawać egzaminy zarówno teoretyczne, jak i praktyczne? – pyta pan Adam.

Jak mówi nadkom. Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji, osoby, które mają prawo jazdy dłużej niż 1 rok i przekroczyły 24 punkty karne, oraz zmotoryzowani, którzy odebrali dokument uprawniający do jazdy niecały rok temu i przekroczyli 21 punktów karnych, muszą zgłosić się jedynie (albo aż) na egzamin praktyczny i teoretyczny do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Przed jego pozytywnym zaliczeniem nie mogą oni wsiadać za kierownicę.

– Każdy kierowca, którzy przekroczy 24 punkty karne lub 21, w przypadku zmotoryzowanych, którzy prawo jazdy mają krócej niż rok, jest traktowany jak kierujący bez uprawnień do prowadzenia pojazdu – mówi.

Ci, którzy nie przekroczyli jeszcze dozwolonej liczby punktów karnych mogą natomiast dwa razy w roku zgłosić się na szkolenie w WORDzie, które jednorazowo kasuje 6 punktów karnych. Kurs obejmuje pięć godzin rozmów z psychologiem i policjantem, a jego koszt to 250 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group