Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5536
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pokuta za drogowe grzechy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 6 marca 2009, 7:41
Aktualizacja: Sobota, 7 marca 2009, 8:06
Autor: Angela
Fot. DTP
I o ile zatrzymanie pirata drogowego przez policję kończy się wlepieniem mandatu i naliczeniem punktów karnych od razu, o tyle złapani na radar szarżujący kierowcy o „wymiarze kary” dowiadują się po jakimś czasie – często po przekroczeniu maksymalnej ich liczby i utracie prawa jazdy.

O tym przekonał się jeden z naszych czytelników, który wysłał do nas maila z prośbą o pomoc i radę „co dalej ma robić”. Pan Adam przyznaje, że jego słabością jest pośpiech, również za kierownicą.

– Mam taki zawód, który często zmusza mnie do szybkiego przemieszczania się po mieście i jeśli droga jest w miarę prosta i nie ma żadnego zagrożenia, zdarza mi się jeździć szybciej niż 50 km na godzinę – mówi ukarany jeleniogórzanin.

– W życiu nie spodziewałem się jednak, że tak szybko można „nałapać” aż 26 punktów karnych. Kiedyś mogłem co najwyżej zostać zatrzymany przez policję drogową. Miałem klarowną sytuację, ile już mam karnych punktów i jeśli ich liczba była duża, mogłem zgłosić się na kurs do WORD- u by część z nich skasować. A teraz zdjęcia z radaru i naliczonymi punktami przesyłane są po jakimś czasie.

Czytelnik otrzymał szokującą dlań informację, że w sumie tych zdjęć i punktów nazbierało się mu aż 26, i że nie ma już prawa jazdy. – Nie mogę pracować bez prawa jazdy i jak się okazuje, nie mogę też wykupić sobie kursu w celu skasowania chociażby 6 punktów. Czy muszę iść na cały kurs od nowa i zdawać egzaminy zarówno teoretyczne, jak i praktyczne? – pyta pan Adam.

Jak mówi nadkom. Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji, osoby, które mają prawo jazdy dłużej niż 1 rok i przekroczyły 24 punkty karne, oraz zmotoryzowani, którzy odebrali dokument uprawniający do jazdy niecały rok temu i przekroczyli 21 punktów karnych, muszą zgłosić się jedynie (albo aż) na egzamin praktyczny i teoretyczny do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Przed jego pozytywnym zaliczeniem nie mogą oni wsiadać za kierownicę.

– Każdy kierowca, którzy przekroczy 24 punkty karne lub 21, w przypadku zmotoryzowanych, którzy prawo jazdy mają krócej niż rok, jest traktowany jak kierujący bez uprawnień do prowadzenia pojazdu – mówi.

Ci, którzy nie przekroczyli jeszcze dozwolonej liczby punktów karnych mogą natomiast dwa razy w roku zgłosić się na szkolenie w WORDzie, które jednorazowo kasuje 6 punktów karnych. Kurs obejmuje pięć godzin rozmów z psychologiem i policjantem, a jego koszt to 250 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~poranny 6-03-2009 8:46
Hmmm a do kogo Pan Adam ma teraz pretensje? Po to są znaki, żeby się do nich stosować. Każdemu w dzisiejszych czasach się spieszy ale to akurat nie uprawnia do łamania przepisów drogowych... Może Pan Adam pomyśli o tym, że po tej samej drodze jeżdżą ludzie, którzy wożą na tylnym siedzeniu swojego auta dzieci?
~Jaco 6-03-2009 10:30
Ha,ha dobre!Facet skarży się,że nałapał 26 punktów bo nie przestrzegał przepisów! Boki zrywać a jakie extra tłumaczenie:" muszę się szybko przemies...ć" :).No nie ,totalny debeściak ha,ha,ha...
~Pora oddawać PRAWO JAZDY 6-03-2009 10:53
To teraz się troche posypie-rano na Wolności jak jadę 65 km/h mijają mnie tak jak starego dziadka. Przepisy są po to aby je przestrzegać
~Ali 6-03-2009 11:10
Radar na kazdym zakrecie głupota urzedników i tyle pełno dziur na drogach do roboty głupy a nie ludziom zycie obrzydzac
~Jacenty 6-03-2009 11:14
No boki zrywać :).Facet skarży się,że przekraczał przepisy ruchu drogowego i stracił prawko.Biedactwo jak mi go szkoda ha,ha! A serio: bardzo mnie to cieszy,oby więcej takich "królów szos jeleniogórskich" przekonało się,że warto zdjąć nogę z gazu.I nie dlatego,że są fotoradary ale dlatego aby było bezpieczniej na naszych drogach
~Maćko 6-03-2009 11:18
"Czytelnik otrzymał szokującą dlań informację, że w sumie tych zdjęć i punktów nazbierało się mu aż 26, i że nie ma już prawa jazdy." hm............no to zdjęć, czy punktów tyle ma?
rymcycymcy 6-03-2009 11:20
Ostatnio mi tez dodali punktów. Tablica z nazwą wiochy była zachlapana i zupełnie nie widoczna, a na końcu stali z suszarką. Dali mi jeszcze dwanaście punktów mimo, że nie jechałem jakoś szczególnie szybko ! ;)
~jur 6-03-2009 11:31
A ten pan Adam to urwał sie z choinki. Trzeba przestrzegac przepisików.Jestem za tym że trzeba karac i jeszcze raz karać wariatów za kółkiem co to im sie wydaje że umia jeździc a oni maja tylko szybkie samochody a praktyki za grosz. ten pan Adam skoro tak musi szybko sie przemies...ć po mieście to najprawdopobniej przedstawicie firmy handlowej a Ci to jeżdża juz jak wariaci zawsze im sie spieszy,nastepni co im sie spieszy do pseudo kierowcy "dostawcy pizzy" maja gówna nie samochody a myslą że sa królami szos. Ale jak to mówią wszystko do czasu jak wiadac pan Adam się przeliczył. Pozdrowienia kierowca z 36 letnim stażem za kółkiem. Pewnie zaraz sie posypią gromy że stary wapniak sie wypowiada ale trudno prawda w oczy kole a dzisiejsi mlodzi kierowcy widza wszystko najlepiej i nie przyjmują żadnych uwag do siebie no bo jak to stary pryk ich przecież nieczego nie może nauczyć. Młodzieży noga z gazu bo inni chcą żyć a wy jak nie to prosze sie rozpędzić swoim ukochanym autkiem i pierdykąc w mur i będzie fajnie.
0007 6-03-2009 11:54
Zdziwiony pirat drogowy.
~tutek 6-03-2009 11:56
Skoro pan Adam łamie przepisy, naraża innych uczestników ruchu, jest potencjalnym zabójcą, lub przyczyną wielu kalectw i czyichś nieszczęść, stwarza zagrożenie i wiele, wiele więcej, to jakiej ch...y jeszcze chce. Przecież robi to z pełną świadomością konsekwencji, jakie wynikają z takiej jazdy. Ma jednak bardzo dużo szczęścia....niech się cieszy, że skończyło się tylko w ten sposób, bo przecież ofiarami jego jazdy mogli paść nasi rodzice, znajomi, czy dzieci. Panie Adam - zastanów sie pan czy warto tak wariować... I dodam jeszcze - wcale ale to wcale mi nie jest pana żal !
~ 6-03-2009 12:00
Swięta prawda. Zdarzają się jeszcze tacy, szczególnie przedstawiciele handlowi, że wyprzedzają w niedozwolonym miejscu i jeszcze gestykulują, że im się drogę blokuje. Bo przecież im się spieszy.Popieram, zabierać prawo jazdy
~JG 6-03-2009 12:05
W sumie Poranny ma racje. Ale tez sie zastanawiam ile czasu policja ma czasu na poinformowanie kierowcy o wykroczeniu zarejestrowanym przez fotoradar?. A druga sprawa niekoniecznie musiał właściciel pojazdu kierować jak jest zdjęcie niewyraźne to ktoś inny mógł być za kołkiem i jemu te pkty się należą i kierowca musi mieć czas na zgłoszenie tego. Po trzecie kierowca może zażądać okazania dowodu homologacji na dane miejsce pomiarowe bo nie można tak sobie radarów przestawiać z miejsca na miejsce jak się komu podoba. Pozdrawiam
~do rymcycymcy 6-03-2009 12:11
No jak 12 punktów do nie wmawiaj nam że to tylko za prędkość ;)
~japońskikierowca 6-03-2009 12:56
spotkała go słuszna kara za nieprzestrzeganie przepisów kodeksu ruchu drogowego . Musi ponieść konsekwencję swojego braku wyobraźni oraz lekceważenia norm objętych majestatem prawa. Oprócz tego pan ten z pewnością nie sygnalizuje zamiaru skrętu, bądx wyprzedzania, broń Boże wymijania właczeniem kierunkowskazu. Niech mu zabiorą prawojazdy, albo... załata wszystkie dziury na powiedzmy ul. Drzymały.
~bobas 6-03-2009 13:29
~kierownica 6-03-2009 13:54
Litości! Jak jeździ po mieście i go co i trochę łapią na radar, to tylko dowód, że to głąb wyjątkowy. Nietrudno zapamiętać, gdzie stoi radar. To kara nie za prędkość a za głupotę, a i tak za mała.
~kierownica 6-03-2009 14:33
Litości! Jak jeździ po mieście i go co i trochę łapią na radar, to tylko dowód, że to głąb wyjątkowy. Nietrudno zapamiętać, gdzie stoi radar. To kara nie za prędkość a za głupotę, a i tak za mała.
~pytanie do znawców i redaktorów 6-03-2009 17:09
Do znawców. Jak długo się czeka na kopertę z mandatem, po ilu tygodniach, miesiacach prrzychodzi??? Najwcześniej po ilu? I kiedy można być pewnym, ze nie będzie mandatu?
~kierownik 6-03-2009 17:38
mi przyszlo po pol roku. mandat zawsze przyjdzie. swoja droga ma wejsc ustawa ze nie mam byc puntów karnych z fotoradarów bo faktycznie idzie nieraz sie z niemiło niespdizanka spotkac maja byc wysokie mandaty
~Do 17:09 6-03-2009 18:10
A od kiedy to mandat przychodzi pocztą w kopercie ?
~Do znawców 6-03-2009 18:23
Nie wiem jak przychodzi, bo czekam:) Tylko ile, rok, dwa? To można nałapać.
~Joryk 6-03-2009 19:23
Piratów drogowych trzeba plewić jak chwasty. Wszelkimi sposobami.
~zalosni komentujacy 6-03-2009 19:59
hehehehe wszyscy pisza co akurat nigdy nie robią wykroczeń... i zawsze jezdza przepisowo :D:D:D: płakac ze smiechu mi sie chce. ludzie dajcie spokój, hipokryci z was i tyle.
~s. 6-03-2009 20:05
Mnie nie stać na mandaty, więc przekraczam dozwoloną prędkość najwyżej o 10 - 15km/h.
~HAHAHAHAHA 6-03-2009 21:14
"Mnie nie stać na mandaty, więc przekraczam dozwoloną prędkość najwyżej o 10 - 15km/h." HAHAHAHAHAHA
~> 6-03-2009 22:23
słyszałem ze ludzie dostają z sądu wezwania po roku, od razu kilka
~pytanie 6-03-2009 22:26
ja ym nawet poszedł na kurs do word, ale skad mam wiedzieć, ile mam punktów uzbieranych????
NICpoŃ 6-03-2009 23:23
Eee. Ja jakiś czas temu mknąc - jak się później okazało dałem sobie zrobić fotkę. I nie było by w tym nic dziwnego (w końcu za grzeszki trzeba płacić) gdyby nie to, że zawiadomienie dostałem prawie po pół roku. Na spotkaniu z "karzącym ramieniem sprawiedliwości" ze skruchą przyznałem się do winy, ba nawet chciałem uregulować należność od razu i ... Okazało się, że się nie da, bo terminy, bo sprawa musi iść przez sąd itd. Trudno myślę sobie! Kwota ustalona - czekam na "wyrok", który dostaję po kolejnych 3 miesiącach i kolejne niespodzianka. Zostałem obarczony dodatkowymi kosztami procesowymi tj kolejna stówka. Mandat ok, ale koszty za co? - że Policja nie zdążyła wyrobić się w terminie? To czysta kpina i nabijanie kolejnej kasy dla tzw skarbu państwa
HAVA_NAGILA 7-03-2009 17:52
........Pokuta - praktyka religijna, której celem jest udoskonalenie. Działanie narzucone przez innych (zwierzchników religijnych) lub wybrane dobrowolnie, mające zadośćuczynić Bogu lub innym ludziom wyrządzone zło (grzech). A co ma zrobic ktos , kto nie jest osoba religijna ??? Szanowna pani Angela , sprowadzanie wszystkiego do jezyka kosciola nie rozwija slownictwa a je jedynie zaweze . Pozdrowienia Hava Nagila
~pizdsa 11-03-2009 19:53
Koleś nie łam sie przepisy są przecierz żeby je łamać....Jeździj bez prawka kumpel jeździ od 16 roku zycia a teraz ma 21 i tak go ani razu nie złapali...
~rafi125 7-09-2009 22:34
ja dostałem za 35 km wiecej 200 zł i 6 punktów razem mam juz 12 jeszcze 9 i po prawku teraz musze uwazac bo policja stoi w takich miejscach ze ich nie widac i puzniej sie czepiaja bo za szybko jechał pan głupota w niemczech sa wysokie mandaty ale i sa dobre drogi a nie to co w polsce

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group