Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6062
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pokrzywnik jedną z najpiękniejszych wiosek Dolnego Śląska

Wiadomości: REGION
Wtorek, 13 września 2011, 8:54
Aktualizacja: 10:02
Autor: Angela/ Aneta Gieysztor
Fot. Adam Radziu, Stefan Gieysztor i Natalia Dąsal
Mieszka tu zaledwie osiemdziesięciu mieszkańców, ale ich aktywności i pomysłów mogą pozazdrościć im nawet wielotysięczne miasta – mowa o wsi Pokrzywnik w gminie Lubomierz, której komisja konkursowa przyznała nagrodę specjalną w konkursie na „Najpiękniejszą Wieś Dolnego Śląska”.

Pokrzywnik został wyróżniony w III edycji konkursu urzędu marszałkowskiego na najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska dla wiosek skupionych wokół programu „Odnowa Wsi”. Tegoroczny werdykt jury brzmiał: „Biorąc pod uwagę niezwykłe zaangażowanie mieszkańców, sprecyzowaną wizję rozwoju wsi, dbanie o tożsamość i zachowanie tradycji, Komisja postanowiła przyznać dwie nagrody specjalne dla wsi Pokrzywnik w gminie Lubomierz. oraz Rogów Sobócki w gminie Sobótka.”

- Mieszkańcy Pokrzywnika mieli tylko godzinę na zaprezentowanie wioski komisji konkursowej, w skład której wchodzili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także pracownicy naukowi wrocławskich uczelni wyższych. Przygotowano poczęstunek w świetlicy wiejskiej składający się z wyrobów i produktów pochodzących niemal wyłącznie z Pokrzywnika, zaprezentowano fotografie obrazujące piękno i wyjątkowość wioski, jej mieszkańców oraz ich wspólnych działań, a także zaproszono komisję na spacer po gospodarstwie agroturystycznym „Pokrzywnik 11” i gospodarstwie rolnym jednej z rodzin. Zdaniem komisji nigdzie indziej ich tak bogato ich nie przyjęto – mówi Aneta Gieysztor, sołtys Pokrzywnika.
Jak piszą mieszkańcy, to co wyróżnia Pokrzywnik, to z pewnością położenie na terenie malowniczym i zarazem wyjątkowo cennym przyrodniczo.

- Pokrzywnik leży bowiem w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, a także na terenie Obszaru Natura 2000 „Ostoja Nad Bobrem”. Otoczony jest dwoma projektowanymi rezerwatami przyrody tj. „Dziki Wąwóz” i „Starodrzew nad Jeziorem Pilchowickim”. Uroku wiosce dodaje zespół pałacowo-parkowy w sąsiadującym Maciejowcu i znajdująca się nieopodal monumentalna Zapora Pilchowicka. Przez wieś przebiegają szlaki piesze, rowerowe a także szlak pielgrzymkowy św. Jakuba. Na wyjątkowość Pokrzywnika wpływa też przedwojenny układ urbanistyczny i zachowana oryginalna architektura – zaznacza pani sołtys.

Na nagrodę z pewnością zasługują również mieszkańcy Pokrzywnika, którzy regularnie organizują akcje sprzątania wioski, proekologiczne akcje edukacyjne, zabawy dla dzieci i dorosłych czy stoisko Pokrzywnika z lokalnymi wyrobami, które coraz częściej można spotkać na okolicznych jarmarkach.

- Dumą mieszkańców jest odremontowana świetlica wiejska w dawnej sali szkolnej, gdzie zachowano oryginalną stolarkę okienną, starą drewnianą podłogę i kaflowy piec. Cieszymy się, że to wszystko doceniła komisja konkursowa przyznając tej niewielkiej wiosce nagrodę specjalną i tym samym sprawiając, że Pokrzywnik dołączył do grona najpiękniejszych wiosek naszego województwa – cieszą się mieszkańcy tej malowniczej wsi w powiecie lwóweckim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78) Dodaj komentarz

~1212121212 13-09-2011 9:14
błahahahahahahaha.................. piękny.... na zdjęciach dom sołtysowej i jej znajomków..bo nie mieszkańców tej wioski
~Ula 13-09-2011 9:43
tak się składa, że Pani sołtys jest głównym motorem działań a jej agroturystyka sięga sławą nawet poza granice kraju, i może trudno uwierzyć ~1212121212 ale to właśnie mieszkańcy wioski i sam Pokrzywnik jest na zdjęciach :):):)
~ 13-09-2011 9:54
nie ma kosciola !
~formikina 13-09-2011 10:27
A właśnie, że kościół jest! Kaplica przypałacowa w Maciejowcu jest kościołem zarówno wsi Pokrzywnik, jak i Maciejowiec. Jest piękna więc zapraszamy:)
~Zenek 13-09-2011 10:31
a propos kościoła to zapraszamy co niedzielę na 9.30 (18 września wyjątkowo o 13.30 Msza Dożynkowa) wszystkich, który chcieliby przeżyć niedzielne nabożeństwo w barokowej przypałacowej kaplicy
~turysta 13-09-2011 10:31
to nie sołtysowa, szowinisto durny, tylko Sołtyska ! (zresztą bardzo fajna :) dom też bardzo fajny i miejsce zdecydowanie warte polecenia GRATULACJE dla mieszkańców POKRZYWNIKA !!!
~exs 13-09-2011 10:33
nie do wiary ,jeszcze 5 lat temu można było tam spotkać tylko tragiczną drogę ,biednę poniemieckie rudery,żula pod "marketem" i sterty gnoju ...taka Polska d..czyżby nagle taka zmiana??
~turysta 13-09-2011 10:37
to nie sołtysowa, szowinisto durny, tylko Sołtyska ! (zresztą bardzo fajna :) dom też bardzo fajny i miejsce zdecydowanie warte polecenia GRATULACJE dla mieszkańców POKRZYWNIKA !!!
~ewa 13-09-2011 10:40
Prawda Gratulacje Dla Pani Sołtys Pokrzywnik Jest Piękną Malownicza Wioskom Zapraszamy
~psps 13-09-2011 10:44
Je chce tam mieszkać.
~- 13-09-2011 11:08
ta ... jasne mieszkańcy.... bo jakoś niektórych nie znam
~Pokrzywnik 13-09-2011 11:08
Wykorzystywanie pełnionej funkcji społecznej w celach reklamowych własnej działalności powinno być karane. Za ten konkurs i powyższy artykoł dymisja dla sołtysa. Zapraszam także na stronę, wydawałoby się wsi Pokrzywnik www.pokrzywnik.pl niestety tu także reklama sołtysowejWykorzystywanie pełnionej funkcji społecznej w celach reklamowych własnej działalności powinno być karane. Za ten konkurs i powyższy artykoł dymisja dla sołtysa. Zapraszam także na stronę, wydawałoby się wsi Pokrzywnik www.pokrzywnik.pl niestety tu także reklama sołtysowej
~ 13-09-2011 11:15
do ~exs NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO!!!!!!!!!!!!!! a nie przepraszam...nie ma pijaków pod sklepem...bo nie ma sklepu!!!!!!!!!!!!!!!! kościół też nie w Pokrzywniku tylko w Maciejowcu...agroturystyka pani sołtys..kpina, jedyne agro na jej podwórku to pies
~Brawa!!!!! 13-09-2011 11:21
brawa za zdjecia od 1-8 !!!!
~Wojtek Pająk 13-09-2011 11:32
Do uwagi powyżej - sołtys to funkcja społeczna, prawda. W Polsce nie ma za nią pieniędzy, prawda? Natomiast jeśli ktoś płaci za pobyt w Pokrzywniku w agroturystyce, to płaci głównie za nocleg i posiłki, co gospodarzy kosztuje PRACĘ, za którą mają prawo do wynagrodzenia. I co w tej sytuacji społecznej (sołtysowanie wsi) i gospodarczej (prowadzenie agroturystyki) jest wartością dodaną do czego, to sprawa drugorzędna. Jedno i drugie prowadzone jest znakomicie! Proszę o przykład szkody wyrządzonej komukolwiek tym połączeniem funkcji (mniej podatków? bezrobocie? zawłaszczenie mienia?). A potem polecam wpisanie wyszukiwarkę kilku haseł do przestudiowania: slowfood, zrównoważony rozwój, wieś przedsiębiorcza. Z "reklamą sołtysowej" to fajny żarcik i niezła nazwa dla nowego produktu regionalnego!
~mar.quez 13-09-2011 12:20
Prawda jest taka że Porzywnik jest naprawde położony w świetnym miejscu jeśli chodzi o walory turystyczne, które nie są wykortzystywane ze względu na brak dobrych dróg. Mieszkańcy maja pecha iż należą administracyjnie do powiatu lwóweckiego które nie potrafi/nie może w ciągu 20 lat wyremonotować drogi i położyc asfalt w kierunku zapory.
~mar.quez 13-09-2011 12:31
Prawda jest taka że Porzywnik jest naprawde położony w świetnym miejscu jeśli chodzi o walory turystyczne, które nie są wykortzystywane ze względu na brak dobrych dróg. Mieszkańcy maja pecha iż należą administracyjnie do powiatu lwóweckiego które nie potrafi/nie może w ciągu 20 lat wyremonotować drogi i położyc asfalt w kierunku zapory.
~JGA 13-09-2011 12:33
Oj chciał bym tam mieszkać!wieś położona w naprawdę super miejscu!Często rowerem tamtędy pociskam!Jest tam pięknie! W Radomicach też jest podobnie!
~Turysta 13-09-2011 12:35
Do "Pokrzywnika z IP:opera-mini.net"- zawiść i zazdrość aż się przelewa! A Pokrzywnik jest i tak urokliwą wioską.
~mar.quez 13-09-2011 12:40
Prawda jest taka że Porzywnik jest naprawde położony w świetnym miejscu jeśli chodzi o walory turystyczne, które nie są wykortzystywane ze względu na brak dobrych dróg. Mieszkańcy maja pecha iż należą administracyjnie do powiatu lwóweckiego które nie potrafi/nie może w ciągu 20 lat wyremonotować drogi i położyc asfalt w kierunku zapory.
~jelinek 13-09-2011 13:16
pochwalam sąd osoby Wojtek Pająk Wszystko, co czytam i oglądam - wieś piękna,m zadbana, remont, praca społeczna - to powody, by gratulować mieszkańcom i brać z nich wzór do naśladowania, a nie zazdrościć! A władze gminy może teraz się ruszą do działania :)
~Pokrzywnik 13-09-2011 13:21
Zawiść? Niesmak i oburzenie. szkoda że jeszcze nie dodała link wyróżniony na niebiesko odsyłający do cennika. Jedno zdanie mniej i pokazała by że jest odpowiednią osoba na stanowisku. Tak wstyd i żenadaZawiść? Niesmak i oburzenie. szkoda że jeszcze nie dodała link wyróżniony na niebiesko odsyłający do cennika. Jedno zdanie mniej i pokazała by że jest odpowiednią osoba na stanowisku. Tak wstyd i żenada
~tutka 13-09-2011 13:23
swego czasu na lamach dwumiesiecznika Weranda Country pani Gieysztor zalila sie,ze wraz z mezem sa przedmiotem zawisci okolicznych mieszkancow,ciemnych rolnikow a teraz taka zamiana...co sprawilo,ze juz tak dobrze??tez odnosze wrazenie,ze zrodlem sukcesow jest reklama ich agroturystyki ale jesli inni maja skorzystac to cieszmy sie.Nawet z lekka zawiscia...
~jas 13-09-2011 13:24
komisja która oceniała chyba nie widziała drogi do Pokrzywnika
~urtica 13-09-2011 15:40
Piękna wioska, szczęśliwi ludzie, którym chce się coś robić, tworzący niepowtarzalny świat, dla wszystkich - nie tylko dla siebie. Przyjemnie pomyśleć, że w Polsce jest coraz więcej takich miejsc. Strona internetowa Pokrzywnika też jest ładna i chwała jej twórcom, że istnieje właśnie w takiej a nie innej postaci, bo nikt bardziej od serca poza jej mieszkańcami nie ukazałby światu uroku Pokrzywnika. Żaden urząd czy instytucja samorządowa nie są w stanie wykonać tego, co mogą ludzie. Fotografie i teksty o sąsiednim Maciejowcu i samym Pokrzywniku są najlepszym zaproszeniem do odwiedzin obu miejscowości, życzę, by każda wioska była tak pięknie opisana i potrafiła się tak ładnie przedstawić. Okolica naprawdę sielska i podobnie cała nasza kraina, godne najlepszej zachęty do odwiedzin, zapraszam
~alter echo 13-09-2011 15:52
Cierpiącym na zgagę pociotkom typu Gula-Błaha, Gula-Tutka, czy Gula-Karane - "...Wykorzystywanie pełnionej funkcji społecznej w celach reklamowych własnej działalności powinno być karane..." życzę udanego startu w kolejnej edycji ich rodzinnego konkursu „Najpiękniejsza Gula Dolnośląska”. Chociaż od lat klan Gula tworzy ścisłą czołówkę, to z pewnością utrzymanie wysokiego poziomu guli kosztuje trochę emocji. Trzeba będzie lepiej się przygotować. Ale, wierzymy, że będzie dobrze, „Gula Potrafi”.
~ 13-09-2011 16:42
błahahahahahahahahahahaha.............................
~ 13-09-2011 16:55
,,Prawda,,- ale płynąca z przysłowia ,,Polak Polakowi wilkiem,, jest w tej dyskusji na miejscu.Nie potrafimy z godnością i pokorą przyjmować cudzych sukcesów,cieszyć się wspólnie.Jeden kraj, jeden region a z zazdrości i złośliwości,(co niektórzy) za przeproszeniem, w gacie sołtysowej, by zajrzeli aby udowodnić swoją rację...Z jednej skrajności w drugą....
~ 13-09-2011 17:25
Cierpiące na zgagę ,,pociotki,, są plagą prawie każdej miejscowości - ale.. co tam!...,,psy szczekają a karawana idzie dalej,,
~adamdorzeczy 13-09-2011 17:28
Patrz Kościuszko na nas z nieba - raz Polak skandował. I popatrzył nań Kościuszko, i się zwymiotował. Gałczyński
~joceline 13-09-2011 18:04
Pokrzywnik Pokrzywnikiem, a Maciejowiec jeszcze piękniejszy szkoda że nikt nie dba o zabytki.. ogólnie to koniec świata.i tyle.
~Obiektywnie 13-09-2011 19:14
Na zdjęciach to ten Pokrzywnik naprawdę piękna wieś, szkoda, że nie pokazano innych budynków, bo zdjęcia z Jelonki pokrywają się ze zdjęciami z pokrzywnik.pl. To tak, jakby państwo, którzy mają to gospodarstwo agroturystyczne, byli całą wioską, a nie było w niej innych mieszkańców i budynków. Ja nie z Pokrzywnika, ale zauważyć to i owo jeszcze potrafię. Zaznaczam, że nigdy nie byłam w tej miejscowości, ani nikogo tam nie znam. Co oznacza termin "nagroda specjalna" w tym przypadku? To jakaś kasa czy honorowy tytuł? Jestem ciekawa, jak wyglądają pozostałe budynki w tej wsi. Jeśli jest jakiś link to proszę podać w tym miejscu. Myślę, że inni też chętnie obejrzą.
~adela 13-09-2011 19:42
Maciejowiec ładniejszy-zgadzam się. Pokrzywnik to koniec świata-zgadzam się:) do ~Obiektywnie- gdyby pokazano zdjęcia całej wioski to już nie było by tak pięknie;/ to wiocha a nie wieś!! stare budynki, stara dziurawa droga, zarośnięte pobocza, śmierdzące gnojowniki przy drodze i rowy do których mieszkańcy odprowadzają swoje szamba;/ nie ma czym się chwalić i pokazywać. Pani sołtys dba o swoje podwórko-które do najpiękniejszych nie należny-gdyby tak było to nie pokazałaby zdjęć tylko swego parapetu;/ Jest tam jeszcze inna agroturystyka- o wiele ładniejsza.. nie wspominając o agro z Maciejowca!!- państwo Gieysztor o takiej mogą pomarzyć!!
~Ela W. 13-09-2011 19:50
Witam! Czy ktoś z mieszkańców Pokrzywnika lub okolic mógłby mi podpowiedzieć skąd dokładnie zrobiono zdjęcie nr 4 (mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim)? Bardzo chciałabym odwiedzić to miejsce :-))
kazimierzp 13-09-2011 19:52
Byłem w Pokrzywniku na spotkaniu z mieszkańcami, gdy chcieli się skrzyknąć w jakichś zapisach w projektowanych planach zagospodarowania przestrzennego. Widzę na zdjęciach kilka ujęć gromadzkiej świetlicy. Byłem też w domu państwa Gieysztor - chyba dwa na 20 zdjęć są z tym domem związane. Pani Gieysztor została sołtysem głosami większości mieszkańców, tam nie ma partii które desygnują na stanowiska. Tam nie ma synekur, "konfitur politycznych"jak to partyjni mówią. Tam się działa dla samego działania, dla dobra innych! To tak razi innych! Dlaczego? Może sami się zacznijcie działać, zacznijcie chcieć...
~Obiektywnie 13-09-2011 20:52
Panie Kazimierzu, chodzi o to, że zdjęcia, na których są budynki, są podobne do tych ze strony pokrzywnik.pl, która jest stroną internetową państwa Gioeysztor, a pozostałe zdjęcia przedstawiają okolice Pokrzywnika, a więc przyrodę, a nie architekturę wsi, na żadnym ze zdjęc nie widać innych budynków niż te, które są na stronie podanej pod tym linkiem! Niech się działa dla dobra innych, ale niech na zdjęciach będzie obiektywnie pokazana cała wieś, a nie jedno gospodarstwo agroturystyczne! Ściemnia pan, bo te 2 zdjęcia to chyba jedyne zdjęcia NIE PRZEDSTAWIAJĄCE PRZYRODY, one pokazują agroturystykę tych państwa, a pozostałe - przyrodę bez budynków. Proszę wskazać na tych zdjęciach budynki pozostałych mieszkańców! Jedno gospodarstwo to nie cała wieś! Ci pozostali mieszkańcy wsi mają rację!
~skak.kgb.pl 13-09-2011 21:12
Więcej zdjęć z pokrzywnika? Zobacz tu... http://www.skak.kgb.pl/
~ddd 13-09-2011 21:17
Do Obiektywny: Którzy pozostali mieszkańcy wsi? i jaką rację? Nie czytelna jest ta myśl....
~skak.kgb.pl 13-09-2011 21:18
Więcej zdjęć z pokrzywnika? Zobacz tu... http://www.skak.kgb.pl/
~Agnieszka G. 13-09-2011 21:26
Mieszkam w Pokrzywniku: zdjęcia 2,6,14,15,18,19 i 20 przedstawiają inne budynki niż budynek Pani Sotys, zdjęcia: 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17 - przedstawiają różne inicjatywy naszej wioski, kilka innych przyrodę, na trzech jest Gospodarstwo Agroturystyczne \"Pokrzywnik 11\". Nie wiem o co chodzi - czy to źle?
rymcycymcy 13-09-2011 21:55
Jak się nazywa dziewczyna z Pokrzywnika ? ...Pokrzywianka, czy Pokrzywnikowianka ??? :)
~ 13-09-2011 21:55
pokrzywka
~ew, ew 13-09-2011 21:57
"Obiektywnie", którzy pozostali mieszkańcy wsi mają rację? Ty?
~oCH... 13-09-2011 22:02
Po wpisach widać , że jednak Polak POLAKOWI WILKIEM, a zazdrośników mnogo :( .
NICpoŃ 13-09-2011 22:10
Co za popa...cy powyżej! Wylewacie żale , że komuś chce się chcieć, niosąc korzyści wszystkim mieszkańcom. Zdj w świetlicy przedstawia raczej zadowoloną grupę mieszkańców, którzy zmieniają wioseczkę w swoje, najlepsze miejsce na ziemi. Jak chcecie ponarzekać i puścić pawia to poczytajcie sobie kolejny artykuł sponsorowany przez prezydenta jeleniej góry!
~ja 13-09-2011 22:54
dobre
~ja 13-09-2011 23:03
te komentarze to są chyba jakieś żarty, może i ta wioska ma coś w sobie co warto wyróżnić, niestety jest kilka ALE... droga pozostawia sobie wiele, oj bardzo wiele do życzenia, jak sama nazwa mówi pokrzyw to tam nie brakuje, nie jest to duża wioska, więc zamiast się kłucić na forum może lepiej byłoby zrobić coś wspólnymi siłami, np pokosić rowy i powycinać krzaczki
~Jeloneczka 13-09-2011 23:11
Bierzcie przykład z Pani Sołtys i przestańcie bełkotać smętne marudy!!!
~Obiektywnie 13-09-2011 23:14
Jestem z Jeleniej Góry, fajnie, że w Pokrzywniku ludzie zmieniają otoczenie i się integrują, chciałam poznać bliżej tę wieś, a nie tylko jeden dom. Dajcie więcej zdjęć tej wsi, ale pokazujących pozostałe domy z bliska, a nie na jakimś dalekim planie, gdzie nie widać ich zbyt dokladnie, lecz w postaci punkcików. Ludzie na zdjęciach widać, że zadowoleni z tego, że wspóldziałają. No i rozpisali się czytelnicy na temat swojej wsi, jedni tak, drudzy inaczej, ale teraz jest naprawdę obiektywnie, bo są głosy za i przeciw, a nie samo chwalenie, albo samo ganienie.
Piipi Jelonkowa 13-09-2011 23:24
... do - [~Ja ] ..dużo POKRZYW ? .. to może oznaczac,że w tej uroczej miejscowośći jest święty spokój ! .. gdyż w takich warunkach SUSZARKA .. nie zaklimatyzuje się !
~Ela W. 13-09-2011 23:25
A ja chciałam dodać, że bardzo to przykre i wiele mówiące, że mieszkańcy Pokrzywnika tak chętnie zabierają tutaj głos, a nikt nawet nie próbuje wskazać, z którego miejsca zrobiono zdjęcie mostu kolejowego, o co poprosiłam. Świadczy to, że albo nie szanują turystów zainteresowanych ich miejscowością albo nie znają najbliższych okolic własnej wsi. I jedno, i drugie nie wystawia im dobrego świadectwa. Może po prostu wolą się kłócić na forum, czego wymowny przykład mamy powyżej. Pozdrawiam.
~Pokrzywa 14-09-2011 9:43
Witam, dość trudno wytłumaczyć jak dotrzeć do miejsca, z którego zrobiono to zdjęcie. Idąc z Pokrzywnika z kierunku Zapory Pilchowickiej mijamy po lewej ostatnie zabudowania, po lewej stronie wzdłuż drogi będzie się znajdowała duża łąka a za nia las, w tym lesie stoi stary wapiennik i własnie z jego okolic zrobiono zdjęcie. Teraz jest tam dużo liści i ograniczona widoczność ale od później jesieni do wczesnej wiosny można robic podobne fotografie. Wśród wcześniejszych komentarzy padła strona agroturystyki więc w razie kłopotów z odnalezieniem wapiennika gospodarze z pewnością Pani pomogą. Pozdrawiam i zapraszam do Pokrzywnika.
~Euzebiusz1 14-09-2011 9:54
Ojejku, ale dziwne te komentarze, my się naprawdę nie potrafimy cieszyć i nie potrafimy docenić wysiłku innych osób. Po pierwsze to jest to niewielka wieś i ma 80 mieszkańców a jednak coś się tam dzieje z ich inicjatywy i dzięki ich pracy. Po drugie mam wrażenie, że autorzy „życzliwych” komentarzy nie przeczytali uważnie artykułu. Tam jest zacytowany werdykt. Tak więc na zaangażowanie, inicjatywy i współpracę zwracała uwagę komisja a nie na stan dróg. Drogi to problem ogólnokrajowy a ich poprawa leży w gestii urzędów a nie mieszkańców. Gospodarstwa agroturystyczne to ważna część wioski i oferty dla gości więc czemu ich nie zaprezentować. Jeśli była godzina na zaprezentowanie wioski to nie można było odwiedzić wszystkich domów.
~Krzyś NjuJor 14-09-2011 10:06
Wpaniałe miejsce, wspaniali ludzie, wspólna chęć do działania ... brawo!!! p.s. i wiatraczków nie macie!
~Euzebiusz2 14-09-2011 10:16
A że w Pokrzywniku i sąsiadującym Maciejowcu jest tych gospodarstw kilka to tylko się cieszyć, że się wioski rozwijają i że gospodarstwa są różne i każdy znajdzie coś dla siebie. To czy ładniejszy jest Pokrzywnik czy Maciejowiec to rzecz względna ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Maciejowiec startował w kolejnych edycjach konkursu. Po trzecie należy docenić, że mała wioska a już miała gości z ważnych wrocławskich instytucji więc o swoją promocję dba. Komisja najwidoczniej doceniła też przyjęcie w świetlicy z wioskowych produktów. Remont świetlicy i zachowanie drewnianych okien czy podłogi to już coraz większa rzadkość, kto bywa w wiejskich świetlicach ten wie, plastik wkrada się wszędzie.
~Euzebiusz3 14-09-2011 10:29
Jeśli wioska faktycznie leży w pięknym krajobrazowo i przyrodniczo terenie to nie zgodzę się z zarzutem, że na zdjęciach jest za dużo przyrody bo jeśli jest atutem to warto ją pokazać. A jeśli na zdjęciach pojawiają się osoby, które nie są mieszkańcami to może goście lub członkowie komisji konkursowej….
~turysta 14-09-2011 12:59
Adela wrzuć proszę linki do stron internetowych owych gospodarstw agro w okolicy. Gdzie to pokoje są w lepszym standardzie...? wrzuć, a jutro się wybiorę. Przyjeżdżam na wakacje w okolicę od jakiegoś czasu i chętnie skorzystam. Niestety w porównaniu z Agro P. Sołtys pozostałe to straszne dziadostwo ze starymi wersalkami dla gości i pstrokatą, gniecioną pościelą z kory, żeby się nie narobić przy prasowaniu. Żałosne jest to Wasze ujadanie. Wrzućcie linki do innych gospodarstw, może niech startują do kolejnych nagród. Może pokażcie innych lepszych ... czekam !
~@Pokrzywa 14-09-2011 13:11
Pokrzywa, co Ty za bzdury piszesz! Po pierwsze: zdjęcie zostało zrobione w okresie, gdy na drzewach są liście i jak widać nie zasłaniają one widoku.Po drugie: po prawej stronie widoczne jest Jezioro Pilchowickie - a ściślej jego fragment ciągnący się południkowo od stacji kolejowej Pilchowice Zapora na południe. z miejsca, o którym piszesz, w żaden sposób nie da się zobaczyć tej części Jeziora! Zdjęcie musiało zostać zrobione z zachodnich zboczy doliny, w której znajduje się ten fragment Jeziora Pilchowickiego. Moim zdaniem zrobiono je z rejonu drogi z Pokrzywnika na Zaporę, koło charakterystycznego, ostrego zakrętu w lewo,po wejściu drogi do lasu. Po co wprowadzać czytelniczkę w błąd?
~ 14-09-2011 13:11
i jeszcze jedno - co do gówien spływających po rowach, to święta prawda. W całej Waszej gminie i chyba w całej okolicy tak to wygląda. To nie jest jakaś cecha Pokrzywnika. Sołtyska Wam ka...lizacji nie załatwi, bo Wasi radni zabrali jej nawet fundusz sołecki. Weźcie się za swoje kible sami, albo zastanówcie się, na kogo głosujecie ! Tyle okiem turysty. Pa!
~Pokrzywa 14-09-2011 14:27
Jeśli się dobrze przyjrzeć fotografii z mostem kolejowym to w prawym dolnym rogu widać fragment korony zapory, z miejsca o którym pisze komentator z godz. 13:11 nie widać korony zapory w ogóle, nikogo nie wprowadzam w błąd, wystarczy znaleźć wapiennik i się o tym przekonać :):)
~włóczykij 14-09-2011 15:16
Witam ! Czy zaporę (w całości ) też widać z tego miejsca od wapiennika ?
~Pokrzywa 14-09-2011 15:46
Od wapiennika widac dobrze most kolejowy ale Zapory Pilchowickiej tylko fragment. Żeby podziwiać zaporę w całej okazałości polecam inne miejsce: idziemy z Pokrzywnika w kierunku zapory, po kilkuset metrach do drogi z lewej strony zbliża się linia lasu i jest tam charakterystyczne miejsce z trzema słupami wysokiego napięcia, stamtąd jest najlepszy widok na zaporę, zapraszam.
~włóczykij 14-09-2011 16:17
Chodzi Ci o ten widok: http://wroclaw.lasy.gov.pl/repository/Lwowek/Zapora%20w%20Pilchowicach.jpg Tam byłem. Znasz może jeszcze jakieś ciekawe punkty widokowe na zaporę, most kolejowy, lub jezioro ? Bardzo lubię te okolice :) Pozdrawiam
~piechór 14-09-2011 23:19
bardzo ładna miejscowość to prawda. dziury w jezdni odstraszają szybkie auta, niestety nie pojazdy typu motocykl krosowy co czasem wkurza, o 23 gaszą światła latarni drogowych ale tak jest w całej gminie lubomierskiej, na grzyby jest gdzie pójść, na piwko tez można się przejść choć niestety sklep do Pokrzywnika to sam musi dojechać, najbliższy w Maciejowcu ale to tuż, że się tak wyrażę za progiem :) 1,5 km od centrum wsi. tak więc kończąc moje narzekania gorąco polecam, jeśli ktoś lubipiękne widoki, świeże powietrze (choć czasem pachnące wiejską naturą) oraz spokój i jeszcze raz spokój to znalazł właśnie to miejsce.
~piechór 14-09-2011 23:42
skak.kgb.pl super zdjęcia Szymon pozdrawiam Szymon
~do włóczykij 15-09-2011 9:27
Miejsce, które opisuję przebiega pod liniami wysokiego napięcia więc widok jest zakłócony też tymi liniami. Zdjęcie z Twojego linka jest zrobione równiez z krawędzi doliny, zachodni brzeg ale bardziej na północ. Co roku jest tam więcej drzew, są wyższe, widoki powoli zarastają i teraz juz takie widoki można podziwiać tylko podczas chłodnej pory roku. Zapraszam i pozdrawiam.
~Asiek 15-09-2011 10:30
Hmm, po przeczytaniu Waszych komentarzy w głowie się kręci :( Ludzie, skąd ta zawiść? Życie Pokrzywnika nie kręci się tylko wokół numeru 11. Prawdą jest jednak że, dzięki Pani Sołtys świat dowiedział się o istnieniu Pokrzywnika. Każdej wiosce życzę takiego ,,przywódcy'' jak Pani Aneta. Wystarczy porównać Pokrzywnik przed jej kadencją i teraz. Hmm... życzę każdej wiosce aby rozwijała się tak prężnie jak Pokrzywnik..
~włóczykij 15-09-2011 12:07
Tam właśnie kiedyś trafiłem (pod liniami wysokiego napięcia). Czy są jeszcze jakieś inne punkty widokowe na zaporę z zachodniej krawędzi doliny, poza tym pod drutami ? Znasz w ogóle jeszcze jakieś ciekawe miejsca z widokiem na zaporę, wiadukt albo samo Jezioro ? Ja Ci mogę polecić mało znany widok na prawie całe Jezioro,łącznie z zaporą, z góry Czyżyk ,z takiej poręby nad stacją Pilchowice-Zapora.
~ALIK 15-09-2011 12:14
Malkontenci i zawistnicy - Wyjdźcie zza monitorów i ujawnijcie się. Przyjdźcie do świetlicy i powiedzcie co Wam przeszkadza. I przedstawcie własne pomysły na przyszłe WSPÓLNE działania. Wysilcie "mózgi" i "bicepsy " i pokazcie CO potraficie zdziałać w tak krótkim czasie , w jakim trwa kadencja sołtysowania !!! Po raz pierwszy ktoś Wam pokazał, że możemy mieć tu - w MOIM UKOCHANYM POKRZYWNIKU RAJ NA ZIEMI !!!! Nie zmarnujmy tego. Sztuka polega na tym , żeby RAZEM..., bo osobno niewiele zdziałamy . Publicznie piorąc własne brudy nie przysparzamy sobie chwały i raczej zniechęcamy turystów. Wiem ,że ilu nas tu mieszka , to tyle jest zdań na temat osób,które tyle wniosły do naszej wioski.Miejmy je sobie, ale też nie podcinajmy skrzydeł tym ludziom.Proszę - działajmy RAZEM ,POMAGAJMY I TWÓRZMY
~ALIK 15-09-2011 12:45
Do -exs - Właśnie dlatego, że stare to są bezcenne i piękne , a mieszkańcy o nie dbają i możemy je podziwiać do tej pory ! Przy ropoczynaniu każdej działalności zawsze trzeba od czegoś zacząć , nawet jeśli jest to pies. Reszta przybędzie z czasem i przy wielkiej pracy.Nic nie powstaje na pstryknięcie palcami. Idź po rozum do głowy ! Do - turysty - chcesz atłasów - wynajmij pokój w luksusowym ośrodku! Każda potwora znajdzie swego amatora ! ,jak mawia przysłowie. Ja poznaję świat poprzez kontakt z ludźmi , nie z pościelą. Nudno by było ,gdyby wszędzie w AGRO... był ten sam standard. Ciesz się ,że masz w czym wybierać i podziwiaj okolice , bo przecież po to tu przybywasz.
~do Włóczykij 16-09-2011 9:37
Nie jest łatwo o ładne punkty widokowe, to co było szybko zarasta. Zapora ładnie się prezentuje z mostku drogowego u jej podnóży ale nie widać jeziora i widok jest „z dołu”. Bardzo malowniczy jest widok z Kapitańskiego Mostku spod Góry Stanek południowej części jeziora. Jeziora dużo nie widać ale są piękne skały, okoliczne góry z Karkonoszami na czele i nie zmącone cywilizacją widoki wokół. Polecam też szlak zielony i św. Jakuba z Kapitańskiego Mostku na Zaporę, to ścieżka, która malowniczo pnie się lewym brzegiem jeziora i widoki stamtąd na jezioro są przepiękne. Nieco zapomniane są też okolice Kowalowych Skał obok Wrzeszczyna. Zapraszamy!
~My 16-09-2011 9:46
Normalnie aż miło popatrzeć! Brawo mieszkańcy i Pani sołtys Pokrzywnika!!!!
~włóczykij 16-09-2011 12:53
Wszędzie tam już byłem ! Poprawię tylko, że z Kapitańskiego Mostku na zaporę prowadzi szlak niebieski -niestety bardzo zarośnięty, a widoki są tylko między drzewami. Za to z Kowalowych Skał,z tego co pamiętam nie widać Jeziora. Jest za to świetny widok na zaporę z boku z Zamkowej - skałki koło baru przy zaporze (jest tam nawet urządzony punkt widokowy ).. Interesują mnie jakieś mało znane i zapomniane miejsca widokowe, poza szlakami. Nie wiesz czy z któregoś z tych niezalesionych wzgorz wokół Strzyżowca widać Jezioro albo most kolejowy ? Wzgórza te widać też z okolic Pokrzywnika,po drugiej stronie Jeziora.
~do włóczykij 17-09-2011 8:58
Jest jedno ciekawe miejsce widokowe ale tam nie prowadzi żaden szlak, trudno wytłumaczyć, na północ od Kapitańskiego Mostku jezioro to taka szeroka rzeka jeszcze zanim się rozleje zupełnie przed zaporą, tam tworzy zakręt w kształcie litery "U", na krawędzi doliny powyżej czubka "U" jest polana, z której ładnie widać dolinę, tez trochę zarośnięta, może uda Ci się tam trafić
~włóczykij 17-09-2011 14:45
Możesz określić tę polanę według mapy zumi: http://www.zumi.pl/,Wrocław_centrum miasta,,15.6350168,50.9504456,2,3,namapie.html?amp;long=15.7308128&lat=50.8977792&type=2&scale=6&svActive=false ? Bo na północ od Kapitańskiego mostku, to raczej jest już Jezioro. Co konkretnie widać z tamtego miejsca ? Dysponujesz jakimiś zdjęciami ?
~pokrzywnik 19-09-2011 20:31
ja podziwiam ze jeszcze co poniektórzy maja manie się tak kłócić beznadzieja
~do włóczykij 20-09-2011 14:26
Witaj, podaję współrzędne polany według zumi 50°57'23''N, 15°37'59''E lub 50.956496°N, 15.633176°E, polana jest niewielka, nad samą krawędzią doliny, z roku na rok zarasta, widać z niej to ładne zakole jeziora w kształcie litery U, niestety nie mam zdjęć z tamtego miejsca, mam nadzieję, że znajdziesz to miejsce i że spodoba Ci się widok, pozdrowienia
~włóczykij 20-09-2011 22:05
Czy to jest ta polana oznaczona zielona strzałką: http://maps.google.com/maps?q=50.956496%C2%B0N,+15.633176%C2%B0E&hl=pl&ie=UTF8&ll=50.957008,15.633652&spn=0.003893,0.013733&sll=50.956338,15.634972&sspn=0.003893,0.013733&vpsrc=6&t=h&z=17 ? Według mnie, to jest bardziej poręba.Gdzieś tamtędy powinien przechodzić niebieski szlak. ciekawe bo szedłem tym szlakiem na wiosnę i żadnej polany nie widziałem. Jak tam trafic od szlaku- trzeba wejść pod górę czy zejść w dół?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group