Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6318
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pokrzywnik jedną z najpiękniejszych wiosek Dolnego Śląska

Wtorek, 13 września 2011, 8:54
Aktualizacja: 10:02
Autor: Angela/ Aneta Gieysztor
REGION: Pokrzywnik jedną z najpiękniejszych wiosek Dolnego Śląska
Fot. Adam Radziu, Stefan Gieysztor i Natalia Dąsal
Mieszka tu zaledwie osiemdziesięciu mieszkańców, ale ich aktywności i pomysłów mogą pozazdrościć im nawet wielotysięczne miasta – mowa o wsi Pokrzywnik w gminie Lubomierz, której komisja konkursowa przyznała nagrodę specjalną w konkursie na „Najpiękniejszą Wieś Dolnego Śląska”.

Pokrzywnik został wyróżniony w III edycji konkursu urzędu marszałkowskiego na najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska dla wiosek skupionych wokół programu „Odnowa Wsi”. Tegoroczny werdykt jury brzmiał: „Biorąc pod uwagę niezwykłe zaangażowanie mieszkańców, sprecyzowaną wizję rozwoju wsi, dbanie o tożsamość i zachowanie tradycji, Komisja postanowiła przyznać dwie nagrody specjalne dla wsi Pokrzywnik w gminie Lubomierz. oraz Rogów Sobócki w gminie Sobótka.”

- Mieszkańcy Pokrzywnika mieli tylko godzinę na zaprezentowanie wioski komisji konkursowej, w skład której wchodzili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a także pracownicy naukowi wrocławskich uczelni wyższych. Przygotowano poczęstunek w świetlicy wiejskiej składający się z wyrobów i produktów pochodzących niemal wyłącznie z Pokrzywnika, zaprezentowano fotografie obrazujące piękno i wyjątkowość wioski, jej mieszkańców oraz ich wspólnych działań, a także zaproszono komisję na spacer po gospodarstwie agroturystycznym „Pokrzywnik 11” i gospodarstwie rolnym jednej z rodzin. Zdaniem komisji nigdzie indziej ich tak bogato ich nie przyjęto – mówi Aneta Gieysztor, sołtys Pokrzywnika.
Jak piszą mieszkańcy, to co wyróżnia Pokrzywnik, to z pewnością położenie na terenie malowniczym i zarazem wyjątkowo cennym przyrodniczo.

- Pokrzywnik leży bowiem w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, a także na terenie Obszaru Natura 2000 „Ostoja Nad Bobrem”. Otoczony jest dwoma projektowanymi rezerwatami przyrody tj. „Dziki Wąwóz” i „Starodrzew nad Jeziorem Pilchowickim”. Uroku wiosce dodaje zespół pałacowo-parkowy w sąsiadującym Maciejowcu i znajdująca się nieopodal monumentalna Zapora Pilchowicka. Przez wieś przebiegają szlaki piesze, rowerowe a także szlak pielgrzymkowy św. Jakuba. Na wyjątkowość Pokrzywnika wpływa też przedwojenny układ urbanistyczny i zachowana oryginalna architektura – zaznacza pani sołtys.

Na nagrodę z pewnością zasługują również mieszkańcy Pokrzywnika, którzy regularnie organizują akcje sprzątania wioski, proekologiczne akcje edukacyjne, zabawy dla dzieci i dorosłych czy stoisko Pokrzywnika z lokalnymi wyrobami, które coraz częściej można spotkać na okolicznych jarmarkach.

- Dumą mieszkańców jest odremontowana świetlica wiejska w dawnej sali szkolnej, gdzie zachowano oryginalną stolarkę okienną, starą drewnianą podłogę i kaflowy piec. Cieszymy się, że to wszystko doceniła komisja konkursowa przyznając tej niewielkiej wiosce nagrodę specjalną i tym samym sprawiając, że Pokrzywnik dołączył do grona najpiękniejszych wiosek naszego województwa – cieszą się mieszkańcy tej malowniczej wsi w powiecie lwóweckim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group