Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6986
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pokazali patriotyzm z wielką klasą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 12 listopada 2008, 20:22
Aktualizacja: Czwartek, 13 listopada 2008, 13:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wzruszającym, głębokim i budującym na duchu spektaklem oddała cześć niepodległej od 90 lat Polsce społeczność Szkoły Podstawowej nr 8. Zgromadzona publiczność biła brawo na stojąco uczniom i nauczycielom, którzy – zamiast siedzieć wśród widzów – sami wzięli udział w przedstawieniu „Drogi do wolności”.

Kto idąc na akademię niepodległościową z okazji wczorajszego święta narodowego spodziewał się szkolnej sztampy, bardzo miło został zaskoczony. Pokazano widowisko godne profesjonalnej sceny: z multimediami, świetną muzyką, a przede wszystkim epizodami ilustrującymi drogę, jaką Polska przebyła od roku 1918 do czasów współczesnych.

W spektaklu zagrali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Ci ostatni, ubrani w kostiumy z biało-czerwonymi opaskami, zaintonowali na początek Rotę na głosy i a capella. Później – niczym chór w greckiej tragedii – nadawali tło wydarzeniom, które rozgrywały się na scenie. A była nią praktycznie cała sala gimnastyczna „ósemki”.

Dziewczęta i chłopcy w harcerskich mundurach odbyli podróż wehikułem czasu: rozdawali niepodległościowe ulotki, wcielili się w obrońców Polski we wrześniu 1939 roku, w powstańców warszawskich. Wysłuchali songu wolności „Janek Wiśniewski padł”, który był hymnem strajkujących stoczniowców w sierpniu 1980 roku. Na ekranie pojawił się gen. Wojciech Jaruzelski ogłaszający 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. W końcu – młodzi aktorzy – przy dźwiękach pieśni Jacka Kaczmarskiego „A mury runą”, rozebrali zasieki, które odgradzały cześć sali od widzów.

Uwagę widzów przykuła scenografia: wyszczególnione ważne dla Polski lata: rozbiory, powstania narodowe, wojny, strajki aż w końcu rok 1989. To wtedy dokonała się transformacja ustrojowa, która bramę do wolności otworzyła. Każdy epizod z historii był ilustrowany filmem oraz komentarzem narratora i muzyką w nowoczesnych rytmach.

Sztukę, dość przewrotnie, zakończył hymn państwowy wyśpiewany w pełnej wersji przez wszystkich zgromadzonych. Śpiewał prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Anna Ragiel, radna Grażyna Rehlis, kombatanci (wyjątkowo licznie przyszli na spektakl) oraz wszyscy zaproszeni goście. Marek Obrębalski podziękował za sztukę. Podkreślił, że ważną cząstką patriotyzmu, którego lekcję dostali wszyscy od autorów przedstawienia, jest także miłość do małej ojczyzny.

Dziękował także płk. rezerwy Michał Sumisławski, 84-letni weteran, którego niektórzy mieli okazję już poznać w minioną niedzielę podczas wieczoru niepodległościowego zorganizowanego przez stowarzyszenie Młodzi Konserwatyści i PiS.

Jak powiedziała Marzena Hryniewicka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8, w spektakl zaangażowali się bardzo wszyscy w placówce. Przedstawienie dwa razy dziś do południa obejrzeli uczniowie „ósemki”. Wielkie brawa dla nauczycielskiego zespół „Accolada” pod dyrekcją Anny Szewczuk i wszystkich, którzy pokazali dzisiejszego wieczoru patriotyczną klasę. Po przedstawieniu wykonawcy zaprosili widzów na tradycyjną wojskową grochówkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Obserwator 13-11-2008 0:00
Oto piękny,innowatorski przykład nowoczesnego patriotyzmu:młodzież i nauczyciele we wspólnej ,historycznej lekcji dla uczczenia 90-ej rocznicy niepodległości Ojczyzny.
~Trzy grosze... 13-11-2008 3:03
...ogromne brawa dla wszystkich, ktorzy zaangazowali sie w przygotowanie tego wzruszajacego spektaklu... wspaniale, ze obok uczniow wystepowali nauczyciele, tak miedzy innymi buduje sie wiez miedzy pokoleniami... pomysl z grochowka byl strzalem w dziesiatke!!! zycze dalszych sukcesow!!!
~Trzy grosze... 13-11-2008 3:11
...w kontekscie tego patriotyzmu z w wielka klasa bardzo razi w tekscie: Wysluchali "songu" wolnosci...
~sto13krotka 13-11-2008 9:50
nareszcie coś się zaczeło dziać w tej szkole nie tylko wyzwiska nauczycieli do uczniów może teraz nastąpią jakieś zmiany może inna jst dyrekcja, nie było tak jak moje dzieci chodziły do owej szkoły
~4 grosze 13-11-2008 9:54
tylko co ma jaruzelski do piłsudskiego?
~Ted 13-11-2008 10:34
Brawa,brawa ,brawa ...
~-/- 13-11-2008 10:43
Jak się ogląda zdjęcia z tej uroczystości / zdjęcia super/ ,to aż się serce raduję ,że mamy takie wspaniałe dzieci widać po ich twarzyczkach jak mocno się w to przedsięwzięcie zaangażowały. Brawo dzieciaki ,brawo organizatorzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group