Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 8355
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pokaz warsztatowy “Romusia i Julci” w Bukowcu i Staniszowie

Czwartek, 14 sierpnia 2014, 9:10
Aktualizacja: 13:48
Autor: Manu
Jelenia Góra: Pokaz warsztatowy “Romusia i Julci” w Bukowcu i Staniszowie
Fot. Organizator
W najbliższą sobotę (16 sierpnia) o godz. 15.00 w Pałacu w Bukowcu i niedzielę (17 sierpnia) o godz. 16.00 w Pałacu Staniszów będzie można obejrzeć efekt pracy miłośników teatru z Jeleniej Góry i Turnova. Pokaz warsztatowy w wykonaniu polskiej i czeskiej młodzieży nosi tytuł “Romuś i Julcia, czyli historia polsko–czeskiej miłości” . Wstęp wolny.

Projekt “Romuś i Julcia, czyli historia polsko-czeskiej miłości” jest podsumowaniem tegorocznych warsztatów teatralnych realizowanych przez Zdrojowy Teatr Animacji i Miasto Turnov. Kanwą warsztatów stał się najsłynniejszy z dramatów “Romeo i Julia” Williama Szekspira. W tym roku przypada 450. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy europejskich, przedstawiciela dramatu Elżbietańskiego i twórcy wielkich tragedii.

W ramach projektu aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji przeprowadzili zajęcia dla młodzieży w Turnowie. W Teatrze Animacji przygotowano także wystawę czeskich marionetek pt. “Czarodziejski teatr Szczepana” wykonanych przez 14–letniego uczestnika polsko–czeskich warsztatów teatralnych Štěpána Tučka z Turnova, utalentowanego pasjonata teatru lalek, laureata nagród na lalkarskich festiwalach. Jego mentorem jest reżyser, muzyk, lalkarz i plastyk František Pešán, a także twórca Teatru na Strychu opartego na doświadczeniach ponad 35-letniej pracy z dziecięcą publicznością.

Tematem warsztatów są dzieje dwojga kochanków z Werony. Czy tragiczne losy najsłynniejszej w dziejach pary poruszają jeszcze pokolenie facebooka? Czy posługujący się na co dzień esemesami nastolatkowie potrafią jeszcze opisywać uczucia słowami tak, jak to robił Szekspir w sonetach? Czy internetowe “lajki” można zastąpić gestem, ruchem, mimiką?

- Podczas zajęć, każdy z uczestników posługiwał się swoim ojczystym językiem – czytamy w informacji o przebiegu warsztatów teatralnych. - Nasza Julia jest Czeszką - Julcią Kapuletową, a Romeo to na co dzień Romek, zdrobniale Romuś Monteskiewicz. Czy dwa choć niezwykle bliskie, ale przecież odrębne języki, pozwolą wyrazić potęgę miłości i przezwyciężą różnice i uprzedzenia.

Zajęcia warsztatowe zakończono siedmiodniowym pobytem w Rovensku pod Troskami. Efektem pracy były pokazy warsztatowe w Czechach - na Zamku Waldsztein i Hruby Rohozec, a teraz są w Polsce - w Pałacu w Bukowcu i Pałacu Staniszów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group