Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 9222
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pojemniki zamiast worków

Wtorek, 31 sierpnia 2021, 7:38
Aktualizacja: 7:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pojemniki zamiast worków
Fot. Przemek Kaczałko
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zakupiło ok. 17 800 pojemników na kilka frakcji odpadów, które zostaną dostarczone do domków zamiast worków. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu 5 lat, a taki sposób odbierania odpadów ułatwi spółce przekazywanie segregowanych śmieci do odbiorców.
Wspólnie z Miastem realizujemy projekt minimalizacji odpadów z tworzyw sztucznych - powiedział na wstępie Włodzimierz Stasiak , prezes MPGK.

Spółka zakupiła w sumie 17 800 pojemników - na trzy frakcje: brązowe na bio, zielone na szkło, a niebieskie na makulaturę.

Każdy domek jednorodzinny, czyli gospodarstwo domowe otrzyma taki pakiet pojemników. Spółka nie będzie już wydawała worków. Po staremu zostaje jedynie żółty worek (na tworzywa sztuczne), ponieważ tych odpadów jest najwięcej wytwarzanych - mówił W. Stasiak.

Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, odpady bio, szkło i makulatura były dobierane w workach, a pracownicy musieli wysypywać je z worków, bo firmy odbierające wymienione odpady podniosły standaryzację i nie chciały już ich odbierać w workach.

Pojemniki zostały zakupione w formie leasingu operacyjnego - koszt zakupu to ok. 2 mln zł, ale raty leasingowe pokrywają się z miesięcznymi kosztami zakupów worków foliowych, czyli dla mieszkańców nie będzie to dodatkowym obciążeniem, a na każdej posesji będzie estetyczniej, a nam łatwiej będzie przekazywać to do recyklingu - argumentował prezes spółki, który zwraca się do mieszkańców, aby odpady wrzucać do pojemników bez zrywek, worków.

Warto dodać, że segregowane odpady wywożone są m.in. do Wrocławia, Jarosławia, Lubania czy w okolice Poznania, bowiem Kostrzyca odbiera z Jeleniej Góry już tylko odpady zmieszane.

Pojemniki mają być dostarczane do domków jednorodzinnych od 1 września.

Twoja reakcja na artykuł?

61
67%
Cieszy
4
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
1%
Smuci
11
12%
Złości
14
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (83)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
994
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group