Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 7419
Zalogowanych: 58
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pojemniki na tekstylia już dostępne

Wtorek, 24 czerwca 2025, 11:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Pojemniki na tekstylia już dostępne
Fot. UM Jelenia Góra
W Jeleniej Górze pojawiły się nowe pojemniki na odzież, tekstylia i odpady tekstylne.

To odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkańców, ale też efekt nowych obowiązków nałożonych na gminy przez prawo. Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie samorządy muszą zapewnić możliwość selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania polskiego systemu gospodarki odpadami do unijnych wymogów dotyczących recyklingu i ponownego wykorzystania surowców.

Przez długi czas w mieście brakowało stałych punktów, do których można by legalnie i wygodnie oddać niepotrzebną odzież czy zużyte tekstylia. Mieszkańcy często zgłaszali ten problem, a tekstylia często trafiały do pojemników na odpady zmieszane, co jest niezgodne z zasadami segregacji.

W odpowiedzi na ten obowiązek i realne potrzeby lokalnej społeczności, na terenie miasta ustawiono 26 specjalnych pojemników. Od teraz można do nich wrzucać zarówno odzież w dobrym stanie, jak i zużyte materiały tekstylne, których nie da się już użyć. To rozwiązanie, które pomoże nie tylko uporządkować system segregacji, ale też ograniczyć ilość odpadów trafiających na składowiska.

Pojemniki ustawiono w różnych punktach miasta, m.in. przy kościele w Jagniątkowie, przy Wyższej Szkole Menedżerskiej w Sobieszowie, przy wiacie śmietnikowej przy ul. Wita Stwosza (od strony ul. Rataja), na ul. Podgórzyńskiej w pobliżu sklepu zoologicznego, na Placu Kombatantów, a także przy ul. Drzymały, Głowackiego, Pijarskiej (przy mostku), na Zabobrzu naprzeciwko Polomarketu, przy ul. Moniuszki (naprzeciwko „Pizzerii Romana”), przy przystanku na ul. Goduszyńskiej (obok krzyża), na ul. Wrocławskiej (w rejonie numerów 32–34), na ul. Kadetów (naprzeciwko nr 9A) oraz przy budynku handlowo-usługowym na ul. Ptasiej (Wzgórze Grota Roweckiego 15). Dodatkowy pojemnik ma się niebawem pojawić również przy ul. Bankowej – na razie mieszkańcy muszą się uzbroić o cierpliwość.

Twoja reakcja na artykuł?

55
74%
Cieszy
4
5%
Hahaha
1
1%
Nudzi
2
3%
Smuci
8
11%
Złości
4
5%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Ile książek przeczytałaś/eś w tym roku?

Oddanych
głosów
491
Żadnej
28%
Jedną
9%
Dwie
7%
Trzy lub więcej
56%
 
Głos ulicy
Marsz równości w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Zawał serca? Zrób to by przeżyć, masz 60 minut
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
112
Policja szuka podpalacza
 
Aktualności
Katarzyna Wolwowicz opowiada o nowym kryminale
 
Aktualności
Tajemnice Karkonoszy
 
Kilometry
Dworzec w Szklarskiej Porębie najładniejszy na świecie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group