Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 8546
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pogrzeb Andrzeja Szpaka

Sobota, 10 kwietnia 2021, 6:03
Autor: WAC
Jelenia Góra: Pogrzeb Andrzeja Szpaka
Fot. WAC
Na cmentarzu przy ul. Krośnieńskiej odbył się wczoraj (9.04) pogrzeb jeleniogórskiego dziennikarza, dokumentalisty i fotografa Andrzeja Szpaka.

Wśród biorących udział w pogrzebie Andrzeja Szpaka, poza rodziną i przyjaciółmi, nie zabrakło przedstawicieli grup zawodowych, z którymi był szczególnie związany, czyli dziennikarzy i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W imieniu uczestników pogrzebu zmarłego pożegnał dyrektor Książnicy Karkonoskiej Marcin Zawiła. Podkreślał życzliwość wobec ludzi, rzetelność oraz solidność jakimi kierował się on w swojej pracy dziennikarskiej i fotoreporterskiej. Sporo miejsca były prezydent Jeleniej Góry poświęcił też szczególnemu przywiązaniu Zmarłego do gór oraz ludzi z nimi związanymi. Przypomniał też, że całą spuściznę zawodową w postaci 10 tysięcy zdjęć i filmów A. Szpak przekazał Książnicy Karkonoskiej. Zostały one zdigitalizowane i są dostępne dla wszystkich w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

Zmarły 5 kwietnia w wieku 69 lat Andrzej Szpak swoją karierę zawodową zaczynał jako asystent operatora obrazu filmowego. Od 1974 r. związany był z Ośrodkiem TVP we Wrocławiu. Od 1977 r. pracował jako operator obrazu filmu dokumentalnego i oświatowego, a w latach 1978-85 był korespondentem programów informacyjnych Telewizji Polskiej w Jeleniej Górze i Legnicy. W latach 1985-95 był dziennikarzem i fotoreporterem „Nowin Jeleniogórskich”

W 1995 r. założył własną firmę producencką. Współpracował "Faktami" TVN i z Telewizyjną Agencją Informacyjną. Jako fotoreporter i operator obrazu przez wiele lat dokumentował akcje ratunkowe Karkonoskiej Grupy GOPR. Za zdjęcia do filmu o Karkonoskim Parku Narodowym został wyróżniony na Przeglądzie Filmów Górskich, doceniano go także w konkursach fotografii prasowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
2%
Hahaha
0
0%
Nudzi
47
90%
Smuci
1
2%
Złości
3
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group