Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8772
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pogotowie jest, zagrożenia nie ma

Środa, 2 czerwca 2010, 14:20
Aktualizacja: 16:11
Autor: Angela/KAM
REGION: Pogotowie jest, zagrożenia nie ma
Tegoroczna deszczowa wiosna nie sprzyja dzialalności gastronomicznej na wolnym powietrzu.
Fot. TEJO
Wojewoda dolnośląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie siedemnastu powiatów, w tym jeleniogórskim oraz dla miast Jelenia Góra i Legnica. Utrzymał też stan przeciwpowodziowy dla siedmiu powiatach. Centrum zarządzania kryzysowego jednak uspokaja, że stan wód w Jeleniej Górze nie przekroczył poziomu ostrzegawczego.

Na godzinę 12.10 na rzece Kamienna stan wody podniósł się do poziomu 85 cm, a na Bobrze do 108 cm. Stan ostrzegawczy to natomiast 160 cm, a alarmowy w przypadku Kamiennej to 200 cm i 220 na Bobrze.
Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone ze względu na niekorzystne prognozy hydrologiczno – meteorologiczne. Według nich obecnej doby czyli do jutra do godziny szóstej rano ma spaść około 100 litrów wody na metr kwadratowy.

– Przypuszczamy jednak, że aż tyle deszczu nie spadnie. Opady nie są bowiem aż tak bardzo intensywne, jak przewidywano. Woda jak na razie utrzymuje się w korytarz rzek i nie przekroczyła stanu ostrzegawczego. Nie ma więc zagrożenia powodziami czy podtopieniami – mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Centrum Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta w Jeleniej Górze.

W Jeleniej Górze leje od godzin porannych. Odnotowano lokalne poddtopienia piwnic głównie przez wodę, która nie nadąża spływać zatkanymi studzienkami burzowymi. Tradycyjnie zalana jest remontowana właśnie ulica Wyczółkowskiego. Tam z racji wymiany sieci kanalizacyjnej ruch jest częściowo wstrzymany.

Tymczasem sztab kryzysowy w Starostwie Lwóweckim monitoruje cały czas stan rzek. Na razie nic nie wskazuje nawet na to, aby rzeki miały w ogóle wylać.
- Jesteśmy przygotowani na każde działania, ale stan wód w powiecie nie jest podwyższony, mimo tego monitorujemy wszystko – mówi Leszek Telega oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim.
Powiat lwówecki jest dobrze przygotowany na przejście ewentualnej fali powodziowej. Największym zagrożeniem są jednak małe rzeczki i strumyki, które w czasie powodzi wylewają, jako pierwsze i zamieniają się w rwące rzeki.

Według ostatnich prognoz widoczna poprawa pogody ma być odczuwalna w sobotę. Opady będą stopniowo zanikały już od jutra.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało w powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, strzelińskim, dzierżoniowskim, lubańskim, zgorzeleckim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, lwóweckim, jaworskim, świdnickim, polkowickim, oleśnickim, minickim, złotoryjskim bolesławieckim. Stan alarmowy natomiast utrzymano na obszarze powiatów : wrocławskiego włącznie z miastem Wrocław, oławskiego, trzebnickiego, średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego i głogowskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
794
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group