Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 6298
Zalogowanych: 34
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pogoda na rower jest zawsze

Poniedziałek, 26 stycznia 2009, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pogoda na rower jest zawsze
Fot. TEJO
Trzaskający mróz, czy chlapa i pośniegowe błoto nie odstraszają rowerzystów przed jazdą ulicami miasta. Trzeba tylko poruszać się ostrożnie i odpowiednio ubierać.

Ostatnie zdarzenie drogowe w Sobieszowie, kiedy starszego rowerzystę potrącił kierowca mercedesa, rozbudziło dyskusję. W jednym z wątków sugerowano, że rowerzyści powinni na zimę zostawić swoje pojazdy w garażach. Entuzjaści cichych jednośladów uważają tymczasem, że również zimą można jeździć i czynić to bezpiecznie.

– Najważniejszy jest – jak zawsze – rozsądek. Umiarkowana prędkość i ocena śliskości podłoża. Kiedy jest szklanka, oczywiście najlepiej z roweru zejść. Choć często bywa, że na śliskim podłożu bezpieczniej jest przejechać na dobrych oponach niż przejść na nogach ryzykując upadkiem.

Wytrawni rowerzyści przypominają także o konieczności odpowiedniego ubioru. Lekkiego i zarazem chroniącego przed utratą ciepła. A przede wszystkim dobrze widocznego. – Niestety, wielu jednośladowców, zwłaszcza starszych, ubiera się w czarne lub szare kurtki. W połączeniu z porannymi mgłami i wczesnymi szarugami to strój fatalny – powiedział nam jeden z kierowców.

Dobrze jest też mieć na sobie elementy odblaskowe: opaski na rękawach, czy też inne gadżety, które po zapadnięciu zmroku są dobrze widziane w świetle reflektorów. I nie należy zapomnieć o lampach w samym rowerze. Nie ma co oszczędzać. W sklepach są reflektorki i światła o różnych cenach i na każdą kieszeń.

Jazda na rowerze zimą, zwłaszcza podczas chlapy, wiąże się z koniecznością częstszego smarowania części roweru: łańcucha i przerzutek. Szybciej zużywają się też hamulce, zwłaszcza tarczowe. Dlatego przed nadejściem wiosny zaleca się oddanie jednośladu do przeglądu i polecenie fachowcowi wymiany części, które nie wytrzymały trudów jazdy w ekstremalnych warunkach. Choć w rowerach górskich obecnie produkowanych mogą one znieść znacznie więcej niż w tańszych modelach sprzed lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
637
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Kryształowy weekend w Piechowicach – przeżyjmy to jeszcze raz
 
Aktualności
Magiczny poranek w Kotlinie
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group