Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 5582
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Poezja Jana Pawła II dla młodych

Sobota, 21 listopada 2015, 10:07
Aktualizacja: Niedziela, 22 listopada 2015, 7:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Poezja Jana Pawła II dla młodych
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami trzecia edycja Konkursu Poezji Jana Pawła II organizowana w popularnym „Ekonomie”, w której udział biorą uczniowie jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wystartowało 38 młodych recytatorów.

W piątkowy (20.11) poranek uczniowie spotkali się w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze. Młodzież przybyła wraz z opiekunami ze swoich szkół – katechetami, bądź nauczycielami języka polskiego. Występy oceniało jury wylosowane przez ks. dziekana Bogdana Żygadło z Bazyliki Mniejszej pw. Erazma i Pankracego. Zanim jednak pierwsi uczestnicy rozpoczęli konkurs, wszyscy zgromadzeni w auli odśpiewali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II, czyli „Barkę”.

- Celem naszego konkursu jest rozpowszechnianie poezji pisanej przez Jana Pawła II. Jest to inicjatywa katechetów i polonistów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych – powiedziała nauczycielka religii z ZSE-T, Anna Hamera. Z roku na rok mamy coraz więcej uczestników. Nauka i to, co rozpoczął Jan Paweł II dalej trwa i młodzież nie zapomina o tym, że papież był wielkim Polakiem i najbardziej kochał młodzież – dodała koordynatorka konkursu.

Uczniowie podkreślali wagę słów papieża Polaka i utożsamiali się z nimi. - Wybrałam utwór „Myśli człowieka” - było to bardzo bliskie moim odczuciom i mojemu światopoglądowi – powiedziała Julia Pietryka z ZSO nr 1. - Utwory Jana Pawła II są bardzo dobrym przesłaniem dla młodzieży, która jest wrażliwa – dodała uczennica „Żeroma”. Z kolei Natalia Filończuk z Gimnazjum nr 4 na co dzień reprezentantka Polski w piłce ręcznej podkreśla, ze poezja Jana Pawła II jest dla niej odskocznią od szkolnego życia. - Wybrałam wiersz „To przyjaciel”. Pokazuje on bardzo dużo wartości, przyjaźni – w tych czasach trudno jest o dobrego przyjaciela. Młodzież powinna czytać poezję Jana Pawła II – uważa Natalia Filończuk.

W konkursie wzięły udział: Gimnazjum nr 1, 3 oraz 4, a także Publiczne Katolickie Gimnazjum św. Pankracego oraz Gimnazjum przy ZSO nr 1. Wśród szkół gimnazjalnych jury przyznało następujące wyróżnienia:
I miejsce - Małgorzata Babik z Gimnazjum nr 4,
II miejsce - Apolonia Ulanecka z Publicznego Katolickiego Gimnazjum,
III miejsce - Justyna Kut z Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wystąpili uczniowie Elektronika, Ekonoma, Żeroma i ZSO nr 2. W tym przypadku klasyfikacja była następująca:
I miejsce - Kamil Rak z Zespołu Szkół Elektronicznych,
II miejsce - Natalia Rozum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1,
III miejsce - Michał Psuty z Zespołu Szkół Elektronicznych.

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group