Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7848
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Podziemne centrum rekreacji w Karpaczu coraz bliżej

Czwartek, 9 października 2014, 8:13
Aktualizacja: Piątek, 10 października 2014, 7:45
Autor: Angela
Karpacz: Podziemne centrum rekreacji w Karpaczu coraz bliżej
Fot. UM Karpacz
Prowadzone od kilka lat prace nad projektem dotyczącym budowy podziemnego Centrum Rekreacji, Sportu i Kultury w Karpaczu, które ma powstać na Osiedlu Skalnym, przeszło w kolejny etap. W ostatnich dniach inwestor wyłożył do wglądu raport oddziaływania inwestycji na środowisko. – Takie centrum rekreacji będzie przełomem w obsłudze ruchu turystycznego – mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Chodzi o 5-kondygnacyjny obiekt z hotelem Hilton, który miałby powstać pod powierzchnią 5-hektarowej działki prywatnego inwestora przy ulicach: Marii Curie Skłodowskiej, Skalnej i Staszica. W projekt jest zaangażowany Jerri Nowikovski, austriacki biznesmen, potentat na rynku nieruchomości o polsko-izraelskich korzeniach.

Nowa atrakcja ma mieć powierzchnię 55 tys. m kw. i niemal cała będzie schowana pod ziemią. Na powierzchni mają powstać jedynie dwa wejścia oraz samochodowe rampy do podziemnego parkingu. Na działce, którą dziś porastają samosiejki, ma powstać park ze szklanymi taflami przypominającym dwa jeziora.

- Jest to jedna z największych inwestycji w Karpaczu, realizowana przez inwestora prywatnego w ostatnich latach, której wartość szacowana jest na kilkaset milionów złotych – mówi Ryszard Rzepczyński. – Stąd decyzja burmistrza, by inwestor przygotował i wyłożył raport oddziaływania inwestycji na środowisko, aby sugestie i uwagi zostały uwzględnione już na etapie projektu i realizacji. Poza planowanymi atrakcjami rekreacyjno – sportowymi, powstać ma również parking podziemny na kilkaset samochodów. To oznacza, że powstanie alternatywna i bardzo bogata oferta turystyczna niezależna od warunków pogodowych, a to byłby przełom w obsłudze ruchu turystycznego – dodaje R. Rzepczyński.

Co ważne, teren na zewnątrz musi spełnić warunki planu zagospodarowania przestrzennego, w którym tzw. łąka ma być przeznaczona na cele rekreacji i sportu. Termin realizacji inwestor szacuje na trzy lata od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Zanim jednak po nie wystąpi, musi przejść określoną procedurę.

- W ciągu 21. dni od momentu wyłożenia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko (29.09.) mieszkańcy mogą pisemnie zgłaszać swoje uwagi, następnie burmistrz po zapoznaniu się z tymi uwagami zobowiązany jest do wydania decyzji środowiskowej – wymienia wiceszef Karpacza. – Każda ze stron, czyli inwestor i mieszkańcy mogą się od tej decyzji odwołać, po czym inwestor może starać się w Starostwie Powiatowym o wydanie pozwolenia na budowę, na co starostwo ma 60 dni – dodaje.

Raport jest dostępny w Urzędzie Miejskim w Karpaczu, w pokoju nr 14, w godz. od 8.00 do 15.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
372
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group