Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2149
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podziemia pełne tajemnic będą otwarte

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 24 sierpnia 2014, 7:44
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 9:06
Autor: Angela
Fot. Archiwum Jelonki.com (Mestra)
W przyszłym tygodniu firma Arado z Kamiennej Góry ma spotkać się z prezydentem Marcinem Zawiłą, w celu domówienia ostatnich szczegółów dotyczących przejęcia podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze. – Po tym spotkaniu przedłożę komisji rozwoju wniosek o długoletnie wydzierżawienie tego obiektu – mówi prezydent Jeleniej Góry. Podziemia mają być udostępnione zwiedzającym.

Do tej decyzji Miasto przygotowywało się od długiego czasu. Propozycja wydzierżawienia obiektu padła wiele miesięcy temu. Firma Arado od kilku lat przygotowuje bowiem dla jeleniogórzan inscenizacje militarne. Prowadzi też dwa obiekty o podobnym charakterze: Fort Gerharda w Świnoujściu oraz podziemia w Kamiennej Górze (gdzie znajdowało się m.in. jedno z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego - w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555).

– Dokonaliśmy pełnego przeglądu jeleniogórskiego obiektu, z którego wynika, że może on być wydzierżawiony – mówi Marcin Zawiła. – Powstała też pełna dokumentacja, której wcześniej nie było. Już nic nie stoi na przeszkodzie, by ten obiekt przekazać grupie Arado i za ich działaniem udostępnić go zwiedzającym – dodał prezydent.

Jak mówi Jerzy Zębik z wydziału promocji urzędu miasta, zainteresowanie tego typu obiektami z roku na rok jest coraz większe, dlatego podziemia Wzgórza Kościuszki mają szansę stać się jedną z wiodących atrakcji naszego miasta.

- Łączna powierzchnia obiektów podziemnych to pięć tysięcy metrów kwadratowych, ale myślę, że będzie to stopniowo udostępniane zwiedzającym – mówi Jerzy Zębik. – Biorąc pod uwagę możliwości sądzimy, że w pierwszej kolejności dzierżawca udostępni pierwszą część, czyli pierwszą halę i pierwszy główny korytarz. Chcemy, by obiekt był czynny cały rok i mamy nadzieję, że pierwsze osoby będą go mogły zwiedzić jeszcze w tym roku. Biorąc jednak pod uwagę zakres prac, które trzeba tam wykonać, realnym terminem na stworzenie w tym miejscu prawdziwej atrakcji turystycznej są wakacje przyszłego roku – dodaje Jerzy Zębik.

Wejście do jeleniogórskich podziemi, służących dawniej za schrony przeciwlotnicze, znajduje się przy ulicy Chełmońskiego. Są tam trzy hale oraz korytarze przedzielone drzwiami pancernymi. Po wojnie obiekt służył jako magazyny do przechowywania ryb i produktów rybnych, a następnie do 2005 roku mieściła się tam dyskoteka – najpierw Cosmos II, gdzie organizowano imprezy techno, a później „Club Underground”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~ 24-08-2014 8:04
A co z tzw. przetargiem nawet ustawionym ?
~s. 24-08-2014 8:35
Ludzie z pasją. Pogratulować odwagi. Oczywiście nie urzędnikom, ci będą jak zwykle rzucać kłody pod nogi.
~beee 24-08-2014 8:38
jeszcze podziemia do oddania? co to ma być, jakaś akcja rozdawania mienia miasta? wszystko w obce ręce? w głowie się nie mieści!
~do beee 24-08-2014 8:56
... a tobie po co te podziemia potrzebne?
~jur 24-08-2014 9:40
do postu z 08;56 . Jemu te podziemia są do niczego potrzebne. On chce tylko trochę ponarzekać. Bo najlepiej się nie wysilać a tylko siąść przed kompem i narzekać, marudzić, opluwać
~gluś 24-08-2014 10:30
fantastyczna inicjatywa a marudami nie ma co się przejmować - powodzenia :)
~ 24-08-2014 10:30
Ile nakradłeś? przyznaj się publicznie kukiełko miasta.
~SoS22 24-08-2014 10:53
Do 10.30: Uważaj, bo możesz skończyć tak, jak Nostradamus. Myślisz, że jesteś nietykalny, bo obrażasz w necie? Mylisz się.
~gluś 24-08-2014 10:54
uprzejmie informuje, że nie jestem związany z "miastem" i nic nie nakradłem, mieszkam tu i zależy mi na rozwoju Jeleniej Góry i jej wizerunku - zatem drogi adwersażu - pudło :) miłego dnia
~Anonim2 24-08-2014 11:40
Dobrze, że te podziemia nie będą się marnować, ale mam pewną obawę związaną z komercją tychże, a mianowicie - z dzieciństwa pamiętam legendy o ciągłym tunelu aż do Paulinum i dalej do "dziwnej bramy" w okolicach Dworca Głównego PKP, a podobno celowo zasypanym przez Niemców pod koniec wojny. A wspomniana obawa,to że w tej sytuacji nikt już nie będzie eksplorował tych zasypanych części tunelu.
~ABC 24-08-2014 11:52
noooo , wreszcie , tyle lat czekałem , myślałem ,że już umierać trzeba będzie a podziemi nie zobaczę , a gdyby tak całość odkopać , do grzybka , do dworca PKP ???
~wer 24-08-2014 11:53
a te koło PKP?
~ 24-08-2014 12:34
"Do tej decyzji Miasto przygotowywało się od długiego czasu" Ale coś konkretnie robiono w celu udostępnienia podziemi zwiedzającym, czy jak zwykle, przeciągano sprawę i zwalano obowiązki jeden na drugiego?
~18 sqandal 24-08-2014 12:48
... incjatywa godna pochwały tylko czemu tak pózno?
~hist 24-08-2014 13:15
Pytanie tylko czy nie będzie ryzyka że coś się komuś na głowę zawali jak zaczną tam pielgrzymki prowadzać.Tunele mają swoje lata a nad nimi jest tysiące ton ziemi.
rymcycymcy 24-08-2014 14:40
Ciekawe czy udostępnią .."fosforową komnatę" i "grobowiec" ...ze szczątkami w mundurach :) ...ciekawe, czy oni w ogóle wiedzą o tych bonusach ! :)
~gabryss 24-08-2014 16:10
dlaczego na 7 zdjęciu jest zakładnik w piżamie ! i oni normalnie sobie jeszcze zdjęcia robią
kazimierzp 24-08-2014 17:52
@hist z 13:15! Zanim przystąpiono do działań na rzecz przekazania tych podziemi przeprowadzono (po przetargu na wykonawcę) badania całego górotworu, stanu całego kompleksu podziemi, dokonano dokładnej inwentaryzacji korytarzy - do tej pory nie był stan ich udokumentowany. Kiedy badania wykazały, że nic ewentualnym użytkownikom nie grozi zaczęto procedurę wydzierżawiania...
~ 24-08-2014 19:21
"Najsłynniejszym samolotem odrzytowym II w. św." był zdecydowanie Messerschmitt Me262 .
~nwc 24-08-2014 19:36
Te zdjęcia są z inscenizacji było to około roku temu i wtedy można było wejśc do podziemi ale niewiele osób o tym wiedziało (może było dla zaproszonych?) ja znalazłem się tam przypadkiem, powiem szczerze, że warto zobaczyć, jednak nie ma większego szału, do dyspozycji para sal i główny korytarz, nie ma obaw że coś sie zawali bo wygląda to bardzo solidnie, większość wydrążona w skałach, niestety jestem za młody ale niektóre osoby pamiętają czasy gdy można było tam swobodnie wejśc i dojść aż do zasypanego korytarza, oby udostępnili więcej, a najlepiej całość.
~ 24-08-2014 20:13
Szkoda tylko, że Pan prezydent nie wspomniał o tym, że właściciel dyskoteki "Underground" chciał już wcześniej podjąć podobną inicjatywę, a takowe podziemia nie zostałyby "oddane w cudze ręce", jednakże, jak to w Jeleniej Górze można było się spodziewać takowy pomysł został kompletnie odrzucony, a Pan Andrzej został odesłany z kwitkiem. Gratulujemy zdecydowania Panie prezydencie..
kazimierzp 24-08-2014 20:21
@20:13! Tak pan Andrzej zwany Janosikiem 15 lat temu zaczął prowadzić tam dyskotekę i za czasów ówczesnego prezydenta miasta z uwagi na niewypełnianie zobowiazań wynikających z umowy dzierżawy + protesty okolicznych mieszkańców spowodowało, że Prezydent Miasta nie przedłuzył z nim umowy. W międzyczasie zmieniło się kilku prezydentów i ten obecny znalazł (czy też jego służby znalazły) możliwość zagospodarowania tych podziemi... Więc o czyim niezdecydowaniu jest post z 20:13!?!
~kosciuszki 24-08-2014 21:48
podziemia sa duzym kompleksem, jednak juz w srodku widac przebijajace sie przez sufit korzenie drzew.. Z planów wynika, ze te podziemia nie mają połączenia z innymi schronami i tak równiez jest. Zasypany korytarz prowadzi do jednego z dawnych wejsc. W srodku, w pierwszym pomieszczeniu, gdzie był kiedys klub jest kapiąca woda. Dla tych zaciekawionych http://nickt.pl/jelenia-gora-podziemia-pod-wzgorzem-kosciuszki/
~speleolog 24-08-2014 22:13
Mam nadzieję, że udostępnią CAŁE podziemia, tj. aż do Wałbrzycha, gdzie łączą się ze znacznie większymi korytarzami pod Książem, a także obiektem Riese w Górach Sowich. Oczywiście przez Kamienną Górę, gdzie już odkopano fragment zasypanych korytarzy i udostępniono do zwiedzania. Obiekt Riese z kolei łączy się pod Górami Sowimi z podziemiami Twierdzy Kłodzkiej, a ta z kolei ze starymi sztolniami złota w Zlatych Horach w Górach Opawskich. Oczywiście nie jest to koniec podziemi, które dalej ciągną się poprzez Bramę Morawską i stare kopalnie węgla w Ostrawie do podobnych obiektów w Karpatach. Dalej jest Ukraina, Ural, długi korytarz pod Syberią i Kamczatka, gdzie z kolei tunelem pod cieśniną Beringa przechodzą na stare kopalnie złota na Alasce. Potem cała Ameryka Północna (z odgałęzieniem
~speleolog 24-08-2014 22:19
Cd. Potem cała Ameryka Pn (z odgałęzieniem -> kierunek Ameryka Pd aż do Przyl. Horn), długi prosty tunel pod O. Atlantyckim, skąd przez Irlandię, Wlk. Brytanię i tunelem pod Kan. La Manche (częściowo biegnącym starymi podziemiami) korytarz z powrotem wkracza do kontynentalnej Europy. Dalej to już oczywiście infrastruktura była gęsta, gdyż Francja, Niemcy, Belgia - wszystko to był teren okupowany przez Niemców podczas ostatniej wojny. Przez Czerniawę podziemia z powrotem wkraczają do Polski, ciągnąc się przez niedawno udostępnione sztolnie w Gierczynie, znane sztolnie pod Sobieszem, potem całe Karkonosze, Grodna (wieża zameczku była w istocie zamaskowanym szybem do podziemi) i znów jesteśmy w Jeleniej Górze. Też jestem ciekaw jaki fragment tego rozbudowanego kompleksu udostępni firma Arado.
rymcycymcy 25-08-2014 0:43
Speleologu ! ...mam pewność, że ...u kobiet wzbudzasz przerażenie ! ;)
~miejscowy 25-08-2014 6:35
Tak na marginesie, to pierwsza dyskoteka, nazywała się LOCHY, później dopiero powstały balety dla małolatów, czyli Cosmos i Club Underground. Gdzieś musieli się bawić, bo do Baniaków i Atrapy nie mieli wstępu...
~ 25-08-2014 8:23
dlaczego urząd nie robi przetargu na dzierżawę ? o co chodzi ?
~MMM 25-08-2014 11:02
Czy firma Arado to polska firma czy może niemiecka? Jesli tak, to pytam, czy nie można znaleźć polskiej? Oczywiście ludziom zagonionym i bezmyślnym, którym mało trzeba - to wszystko jedno, ale znając resentyment niemiecki do tych terenów oraz to, że oni wiedzą, gdzie są ukryte cenne rzeczy, to wolałbym, aby tego pilnowali POLACY
~ 25-08-2014 11:17
No bo oczywiście pan prezydent musiał wydać miliony na jakąś idiotyczną fontannę, zamiast zainwestować w przystosowanie podziemi do zwiedzania - no bo przecież po co miasto ma zarabiać na miejscowej atrakcji - niech zarabia na tym jakiś prywaciarz. Idź pan panie Z. już w cholerę z tego stołka i nie rób pan już więcej szkód temu miastu.
~nickt.pl 25-08-2014 12:24
kilka zdjęć z tych podziemi. jesień 2013. http://nickt.pl/jelenia-gora-podziemia-pod-wzgorzem-kosciuszki/
~emera 25-08-2014 16:54
Miałem okazję być w forcie Gerharda w Świnoujściu. Zapewniam, że jest tam co oglądać. Obiekt wzorowo prowadzony. Jeżeli będzie tak w Jeleniej Górze to zdecydowanie jestem za.
~ 25-08-2014 19:45
Za młodych lat nasza grupa / tam się wychowaliśmy / z Mickiewicza i dawnej ul. Świerczewskiego , Zaułka była w absolutnym posiadaniu tych podziemi . Nie każdy mógł tam wejść bez naszej zgody. Czy ktoś się orientuje gdzie tzw. fosforownia ? , ile osób tam wejdzie bez światła a jedynie z kijkiem w dłoni dojdzie do komór wiedząc gdzie skręcić ? kto wie gdzie i ile znajdujesię wyjść i tym samym wejść ? dokąd prowadzą ? na chwilę obecną nikt kto nie ma w głowie topografii podziemi, wiedż ma tylko ten kto tam spędził dnie i noce. Myślę że Grupa ARRADO ma inny cel działania , dzierżawa to ''przykrywka'' bo jest pewne że oni bez 100% pewności nie łapią się ''interesów'' i posiadają namiary skrytek i to główny cel.
~ 25-08-2014 20:09
Błąd- nie Zaułka tylko ulica Przeskok
~do 00:43 25-08-2014 22:25
@rymcycymcy: ty wzbudzasz jedynie uśmiech politowania.
~ktos33 3-09-2014 19:23
Gdy około 18 lat temu kilku przedsiębiorców chciało tam stworzyć ciekawą inwestycję, wymagane były badania za około 2 miliony złotych. Dyskoteki działały bez wymaganych badań ... szczęście że nikomu nic tam na głowę nie spadło.
~Mmmm 4-04-2018 16:59
Ale balet tam byl ...
~Xxxxx 20-11-2018 12:20
Balet byl nieziemski

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group