Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 6962
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podziemia pełne tajemnic będą otwarte

Niedziela, 24 sierpnia 2014, 7:44
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 9:06
Autor: Angela
Jelenia Góra: Podziemia pełne tajemnic będą otwarte
Fot. Archiwum Jelonki.com (Mestra)
W przyszłym tygodniu firma Arado z Kamiennej Góry ma spotkać się z prezydentem Marcinem Zawiłą, w celu domówienia ostatnich szczegółów dotyczących przejęcia podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze. – Po tym spotkaniu przedłożę komisji rozwoju wniosek o długoletnie wydzierżawienie tego obiektu – mówi prezydent Jeleniej Góry. Podziemia mają być udostępnione zwiedzającym.

Do tej decyzji Miasto przygotowywało się od długiego czasu. Propozycja wydzierżawienia obiektu padła wiele miesięcy temu. Firma Arado od kilku lat przygotowuje bowiem dla jeleniogórzan inscenizacje militarne. Prowadzi też dwa obiekty o podobnym charakterze: Fort Gerharda w Świnoujściu oraz podziemia w Kamiennej Górze (gdzie znajdowało się m.in. jedno z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego - w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555).

– Dokonaliśmy pełnego przeglądu jeleniogórskiego obiektu, z którego wynika, że może on być wydzierżawiony – mówi Marcin Zawiła. – Powstała też pełna dokumentacja, której wcześniej nie było. Już nic nie stoi na przeszkodzie, by ten obiekt przekazać grupie Arado i za ich działaniem udostępnić go zwiedzającym – dodał prezydent.

Jak mówi Jerzy Zębik z wydziału promocji urzędu miasta, zainteresowanie tego typu obiektami z roku na rok jest coraz większe, dlatego podziemia Wzgórza Kościuszki mają szansę stać się jedną z wiodących atrakcji naszego miasta.

- Łączna powierzchnia obiektów podziemnych to pięć tysięcy metrów kwadratowych, ale myślę, że będzie to stopniowo udostępniane zwiedzającym – mówi Jerzy Zębik. – Biorąc pod uwagę możliwości sądzimy, że w pierwszej kolejności dzierżawca udostępni pierwszą część, czyli pierwszą halę i pierwszy główny korytarz. Chcemy, by obiekt był czynny cały rok i mamy nadzieję, że pierwsze osoby będą go mogły zwiedzić jeszcze w tym roku. Biorąc jednak pod uwagę zakres prac, które trzeba tam wykonać, realnym terminem na stworzenie w tym miejscu prawdziwej atrakcji turystycznej są wakacje przyszłego roku – dodaje Jerzy Zębik.

Wejście do jeleniogórskich podziemi, służących dawniej za schrony przeciwlotnicze, znajduje się przy ulicy Chełmońskiego. Są tam trzy hale oraz korytarze przedzielone drzwiami pancernymi. Po wojnie obiekt służył jako magazyny do przechowywania ryb i produktów rybnych, a następnie do 2005 roku mieściła się tam dyskoteka – najpierw Cosmos II, gdzie organizowano imprezy techno, a później „Club Underground”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group