Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7677
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podzielili się krwią w „Elektroniku”

Środa, 28 listopada 2012, 7:40
Aktualizacja: Czwartek, 29 listopada 2012, 7:41
Autor: Mea
Jelenia Góra: Podzielili się krwią w „Elektroniku”
Fot. Mea
Kolejna już edycja krwiodawczej akcji „Nie bądź żyła oddaj krew” odbyła się wczoraj (27.11.) w Zespole Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze. – Udało nam się zebrać 17,5 litra krwi od 35 osób, uczniów „Elektronika”, ale nie tylko. Również osoby z zewnątrz np. studenci wzięli udział w akcji – powiedział Jakub Thauer, organizator zbiórki.
W bankach krwi wciąż brakuje tego życiodajnego płynu.

– Warto oddać krew, bo ratuje życie. Jest to nieoceniony dar, którym dzielenie się daje wiele satysfakcji. Nie ma żadnego zagrożenia podczas pobierania krwi, a wciąż jej brakuje, szczególnie rzadkich grup np. minusowych – podkreśliła Elżbieta Szepelak, pielęgniarka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu.

- Już drugi raz biorę udział w akcji. Pobranie krwi nic nie boli, nie miałem żadnych zawrotów głowy, nie było mi słabo. Jestem zdrowy, więc wiem, że moja krew może się komuś przydać. Chcę też zachęcić innych, by przełamali strach i podzielili się tym, co najcenniejsze, by uratować innym zdrowie – powiedział Dominik Bomok, uczeń III klasy ZSE.

– Przyszłam tu z potrzeby serca. Już parę razy brałam udział w takich akcjach, bo może mi być też kiedyś ta krew potrzebna – mówiła Natalia, studentka pierwszego roku Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Akcję wsparły cukiernie Mrugała i Bristolka, które ufundowały krwiodawcom słodki poczęstunek. Nie zabrakło standardowych podarunków od banku krwi, czyli czekolad.

- Już planujemy kolejną akcję „Nie bądź żyła oddaj krew” na marzec lub kwiecień, a oddać krew może każdy, kto
ukończył 18 rok życia, nie tylko uczniowie – dodał Jakub Thauer.
Przypominamy, że mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy w ciągu roku, co dwa miesiące, a kobiety cztery razy, co trzy miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group