Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 10684
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wojcieszów: Podzielili się krwią

Poniedziałek, 1 lutego 2021, 10:02
Autor: Organizator
Wojcieszów: Podzielili się krwią
Fot. Użyczone/Archiwum Organizatora
W Wojcieszowie przy Przychodni Zdrowia odbyła się pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa zorganizowana przez klub HDK PCK w Złotoryi. Pomimo złych warunków atmosferycznych krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przyjechał na czas, a wojcieszowianie dopisali i licznie przybyli na akcję.

Zebrano 10,80 l. krwi od 24 osób, natomiast chętnych było aż 35 osób. Lekarz, który zawsze jest obecny na akcjach wnikliwie przeprowadza wywiad i bada chętnych do oddania krwi. Nie dopuszcza do donacji osoby, które z powodu chorób przewlekłych lub innych schorzeń nie mogą oddawać krwi.

Z uwagi na epidemię, akcja krwiodawstwa została przeprowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Krwiodawcy mieli wyznaczone godziny donacji, do krwiobusa wchodziło mniej osób niż zwykle, dezynfekcja rąk i maseczki oraz badanie temperatury ciała to już standard podczas akcji.

Dwóch honorowych krwiodawców z Wojcieszowa: Andrzej Maciejewski i Mariusz Niezgoda otrzymali odznaczenia I stopnia, które przysługuje po oddaniu 18 l. krwi. Obaj panowie oddali już ponad 20 l. krwi i wkrótce otrzymają medal Honorowego Dawcy Krwi Zasłużonego dla Zdrowia Narodu od Ministra Zdrowia. Każdy krwiodawca otrzymał kalendarz, a na żądanie krwiodawcom wystawiano zaświadczenie, które uprawnia do dwóch dni wolnego od pracy.

Wszystko wskazuje na to, że jest szansa na utworzenie nowego klubu HDK PCK w Wojcieszowie. Jest tam grupa osób, które mocno angażują się w działania na rzecz honorowego krwiodawstwa.

Za wsparcie dziękujemy wolontariuszom, a w szczególności 16-letniej Karolinie Przyszlakiewicz i kierowniczce Rejonowej Przychodni Zdrowia Grażynie Szymańskie - podkreślają organizatorzy akcji.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
1
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
847
Tak
21%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group