• Czwartek, 27 lutego 2020
  • Godz. 18:02
  • Imieniny: Anastazji, Gabriela
  • Czytających: 7474
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Podzielili park, tabliczek nie dali

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 6 maja 2012, 10:15
Aktualizacja: 10:19
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W Parku Zdrojowym, tuż przy wejściu głównym, pojawiła się tablica informująca o jego podziale na Aleję Główną, Ozdobny Ogród Zdrojowy, Ogród Leśny i Ogród Powojników. Jednak już w głębi parku nie ma tabliczek informujących, jak do tych miejsc trafić. Zdaniem niektórych mieszkańców i turystów utrudnia to zwiedzanie. Władze miasta nie widzą problemu.

Mieszkańcy Cieplic i przyjezdni zwrócili uwagę, że w odnowionym Parku Zdrojowym brakuje oznakowania miejsc wartych uwagi. Przy wejściu koło Pawilonu „Lalka", tuż za bramą główną, znajduje się tablica wskazująca na atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć. Aleję Główną można znaleźć z łatwością, Ozdobny Ogród Zdrojowy jest przy fontannach. - Pozostałych dwóch miejsc wymienionych na głównej tablicy już nie mogłem znaleźć, a mianowicie Ogrodu Leśnego i Ogrodu Powojników. Nie ma żadnych tablic, które wskazałyby do nich drogę - napisał do redakcji mieszkaniec Cieplic.

Jak się dowiedzieliśmy, dodatkowych tablic informacyjnych w Parku Zdrojowym nie będzie. Dlaczego?

- Problemy te dotyczą sposobu zagospodarowania ogrodu botanicznego, a nie parku. Obecność tablic informacyjnych, gdzie zaczyna się dana część -wbrew pozorom - nie ułatwiłyby poruszania się po Parku Zdrojowym niezorientowanym w botanice gościom. W ogólnodostępnych parkach bowiem nie ma reżimu zagospodarowania, polegającego na wysadzaniu roślin ze ściśle określonej grupy. Gdyby oznaczyć tabliczką - dla przykładu - że „jesteśmy w ogrodzie powojników”, to zwiedzający mogliby uznać, że wszelkie rośliny należą do tej grupy. Park Zdrojowy, zgodnie z pierwotnym projektem, do którego nikt nie zgłaszał uwag w stosownych terminach ma nasadzenia „przenikające się”, a określenia poszczególnych jego części są umowne i dotyczą informacji w sprawie istotnej grupy roślin na tym terenie, a nie wyłącznej grupy roślin (jak obowiązuje to we wspomnianym wyżej ogrodzie botanicznym). Inna funkcja parku i takiego ogrodu zakłada też inne oznaczenia poszczególnych obszarów – poinformował Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~??? 6-05-2012 10:34
Czy po parku wolno jeździć na rowerze ? wjeżdżając tam, nie było żadnej info na ten temat :(
~qwerty36 6-05-2012 10:46
jak zawsze nasze wladze nie widza problemu. takie rzeczy tylko w Jeleniej Gorze.
~Bilet 6-05-2012 11:28
A kiedy zamontują kasy biletowe przed wejściem do parku?
~do 10:34 6-05-2012 11:29
Co się głupio pytasz ? WOLNO ! Nawet jakby był zakaz to i tak nic nie mogą Ci zrobić. Co to park jakąś prywatną własnością monarchii jest ? Nie ma, każdy jest równy i każdy ma prawo jechać przez park na rowerze, desce, wrotkach, tylko nie samochodem (obok jest ulica jak ktoś ma potrzebę :) ). Tylko ostrożnie jeździj.
~termal 6-05-2012 11:38
oddajcie stary park!!!
~jajajajajaja 6-05-2012 12:26
Kiedyś mówili, że nie wolno, tabliczki fakt nie ma żadnej. Ale po remoncie w parku norweskim, będzie można jeździć rowerem :-)
~cdr 6-05-2012 12:30
Papaj, Wiklik - complexowo jak zwykle prowadzą POlitykę dezinformacji. Co wypowiedź to głupsza... Ile jeszcze będą się tak pogrążać? p.s. a tak trudno na tablicy dac zdjęcie które z roślin zaliczane sa do powojników? Ręce opadają na miejską głupotę!
~ 6-05-2012 12:55
nie ujeto w nazwie -ALEI GLOWNEJ slowa-BLOTNA. W tej kwestii park na dlugi czas pozostanie bublem Zdroju.
~ali 6-05-2012 13:06
władze mają w d...e wasze problemy władza patrzy aby kasa im grała bo po co wydawać kasę na tabliczki informacyjne. Pracuj i płać podatki do 67r życia-niech włodarzom żyje się lepiej i dostatniej
~:) 6-05-2012 13:35
To jest park jaki chcieliście, bo w wyznaczonym terminie nie zgłosiliście uwag i dlatego jest jak jest. Jak się coś komuś nie podoba to niech jedzie do Wałbrzycha, do ogrodu botanicznego. Poza tym ustawienie tabliczki za 30 zł. to wielki problem logistyczny, mógłby naruszyć prawa autorskie projektanta parku, o wyczerpanym budżecie inwestycji nie wspomnę. Rzecznikowi niedorzeczności chciałem zwrócić uwagę, że jak kogoś cytuje to w cudzysłów, bo większość tekstu brzmi ewidentnie jak bufonada projektantki parku. Naprawdę po takich reakcjach to na wymioty się zbiera.
~ 6-05-2012 13:46
Jezu, co za problem postawić tabliczki z opisem i zdjęciami tych powojników itd. (jak to jest np. w KPN) wtedy ludzie by wiedzieli co jest co.. w ogóle co to ma być?! park do zwiedzania?! hahahahah prawie jak Łazienki...
~hala 6-05-2012 13:56
Po co tabliczki kto będzie chciał to wszędzie trafi.Wstyd tylko wielki bo park jest zachwaszczony, prawie nie widać nasadzeń.Dlaczego nikt tego nie pilnuje tyle pracy pójdzie na marne.Przekwitnięte kwiaty żonkile i narcyze straszą uschniętymi kwiatkami.Trawniki nie skoszone. Nadal czekamy na uruchomienie fontann.Zapraszamy pana prezydenta na spacer do parku to może coś się zmieni na lepsze bo szkoda tyle kasy zmarnować.
~oj,oj. 6-05-2012 15:25
Tak przy okazji. Przy gównym wejściu do parku , tym od strony centrum naszego pięknego miasta, leżą na ziemi dwie rzeźby lwów. To nie jest dla nich najlepsze miejsce. Napewno należy im się lepsze miejsce no i jakaś renowacja.
~lysy 1 6-05-2012 15:57
to te lwy co uciekły z zoo prosze do nich nie podchodzić i wezwać odpowiednie służby UWAGA LWY MOGĄ BYĆ WŚCIEKŁE-na elitę rządzącą oczywiście :-)
~kkkkkl 6-05-2012 16:34
no takiego bełkotu jeszcze nie czytałem panie wiklik .
~stassiu 6-05-2012 21:01
Czy jest wydzielone miejsce do sikania i robienia kupy na trawniku wlasnie nie ma i gdzie tu postawic figure z brazu pyta obywatel
~Dariusiella 6-05-2012 21:37
To po co dawać takie nazwy i wprowadzać w błąd ludzi? Mam wrażenie, że znowu ktoś potraktował temat " na odwal". I głowy za to nie polecą, bo PAN PREZYDENT ZAWIŁA nie ma pojęcia co kto robi i odpowiedzialności za to nie ponosi.
~Clara 6-05-2012 22:04
Arogancja sięga dna! Nic szczególnego w tym parku nie zrobiono (a zniszczono wiele). Przeciętniactwo na maxa! A Wiklik plecie o przenikaniu się tych "ozdobności"! Umowne są i alejki i nazwy i cała ta rewitalizacja! Tylko płot jest po zbóju! jak w więzieniu!
~małamiotla 6-05-2012 22:27
park zarasta chwastem ,trawniki nie koszone ,panie wiklik po co ta woda na młyn .ogólnie żaden zachwyt ,a tablice .....kogo one interesują fonntanny nie działają w zbiorniku nie ma wody jak było obiecane .aleje granitowe nie zamiecione,pod butami aż trzeszczy od piachu no niewiem po co przychodzi tam mpgk ,posiedzieć na ławkach?
~ 6-05-2012 22:39
Bo władze miasta w niczym nie widzą problemu i to jest nasz największy problem.
~Nostradamus 6-05-2012 23:17
A po cholerę ta niecka w środku parku?! Powinna albo zostać napełniona wodą albo zlikwidowana. Widziałem jak jedną z jej ścian ją burzyli ... a później odbudowywali. Pewnie nie było jej w inwentaryzacji i ktoś chętnie skasował za budowę której nie było, tak jak z rzekami w Szklarskiej, Piechowicach i Sobieszowie. Podobno są już 4 krotnie odbudowane, śmiem w to wątpić.
~Adi 7-05-2012 4:10
Rewitalizacja Parku Zdrojowego okazała się kompromitacją dla Jeleniej Góry. Po deszczu są tam kałuże. A właściwie jeziora na trawnikach i alejkach. I to nie dla tego, że padał deszcz, a dla tego bo woda nie ma jak odpłynąć. A przed ową Rewitalizacją tego problemu nie było. A przecież nie chcemy źle tylko dobrze. Dla tego tak się tyle o tym mówi. I nie tylko o Parku Zdrojowym. Przecież jeśli będzie ładnie to będą przyjeżdżać turyści i zostawiać pieniądze. Zarobią restauracje, hotele, sklepy. Ludzie będą mieli pracę i mieli z czego utrzymać swoje rodziny, i nie będą musieli wyjeżdżać z tego miasta. Jako rowerzysta i społecznik który mieszka w Cieplicach od urodzenia wstydzę się za władze naszego miasta które mają gdzieś to co się do nich mówi. A szkoda :(. Adrian Janda - mieszkaniec Cieplic
~iras 7-05-2012 7:39
Oddajcie fontannę-wizytówkę Cieplic z Marysienką!Bezkarnie została skradziona,zostały nam tylko wspomnienia i zdjęcia.
jankes 7-05-2012 9:13
Byłem wczoraj na koncercie Wożniaka. Artyści dali naprawdę doskonały popis ,pomimo wstrętnej pogody .Gorzej z przygotowaniem na ich przyjęcie .Przed sceną stały krzesełka niszczące podłoże, a obok ławki parkowe zagrodzone taśmą, ponoć zgromadzone do napraw gwarancyjnych. Taśma w biało-czerwone skośne paski dominowała w parku. Zamiast krawężnikow , drogich, polerowanych, wkopanych głęboko w ziemię ,wyznaczały granice między alejkami a częścią z ,,nasadzeniami" Myślę ,że taśmy i dyndające kartki dla normalnych ludzi były poprostu obraźliwe , w złym tonie. Czy te nasadzenia to mlecz i nieznane mi chwasty do wysokości kolan? Oczywistym była ,,nieaktywność" naszych drogich, nieodpornych na warunki atmosferyczne i wodę (przykładem lwy przy wejściu) oraz działanie ,, młod
jankes 7-05-2012 9:14
,, młodzieży '' postumentów zwanych fontannami. Ogólne wrażenie przygnębiające .Na spotkaniu z projektantami rewitalizacji obiecywano ,że szczególne okazy flory będą opisane na tabliczkach informacyjnych .Przedstawiali nam również wizje bajorka ,w głębi zamku, z mnóstwem roślin, pięknego, pachnącego tataraku i pływających nenufarów .jak w serialu ,,Noce i dnie” Na to ,jak mniemam ,także zabrakło pieniążków Szkoda…..
~AKCJONARIAT 7-05-2012 9:54
BYŁEM W PRAKU WCZORAJ I OD RAZU SPYTAŁEM SAM SIEBIE GDZIE SĄ TE PIENIADZE KTÓRE "WYDALI" NA REWITALIZACJĘ PARKU? SYF TOTALNY, PRAWIE ŻADNYCH ZMIAN, NUDNO I MARYSIEŃKĘ WYEKSMITOWALI. FAKTYCZNIE POWINNI JESZCZE TAM ZAŁOŻYĆ BILETOMATY ŻEBY NIE MOŻNA BYŁO WEJŚĆ DO PARKU ZA DARMO. ŻENADA NA CAŁEGO, A ZAWIŁA POWINIEN SIĘ WSTYDZIĆ TEGO CO ROBI ON I JEGO PODWŁADNI. JESTEŚCIE NAJGORSZYMI RZĄDZĄCYMI JAKICH TO MIASTO WIDZIAŁO - NIE MA NIC CO MOŻNA BY POCHWALIĆ. NIEDOJDY TOTALNE I SIEDZĄ TYLKO PO TO ABY DOIĆ MIASTO Z KASY CO MIESIĄC. BO TYLKO WASZE WYSOKIE PENSJE WYCHODZĄ WAM ŚWIETNIE. DNO, DNO, DNO
~jezozwierz1 7-05-2012 10:04
Treść barwnej tablicy wstępnej idzie w zapomnienie w miarę zagłębiania się w dotlenioną zieloność. Po kilkunastu krokach przybysz nie wie co ogląda i cieszy się z tego ci widzi. Jakaś ławeczka jeszcze cała, koszyk ozdobny na odpadki, latarenka z całą żarówką. Mnogość pięknych, dorodnych drzew - jak w lesie. Niektóre w miłosnym oplocie powojników. I jeszcze parę rododendronów może. Ot i cały "botaniczny" charakter ogrodu. Za rok (lub wcześniej) będziemy pastwić się nad psami, które doprowadzą Park Zdrojowy do stanu najwyższego zafajdania i ich właścicielami . którzy trawę i krzaczki przerobią na psie kibelki. Ot takie ludzko-zwierzęco-botaniczne przenikanie się. I fajnie jest.
jankes 7-05-2012 12:24
Rano wszyscy wielcy przyjaciele zwierząt,posiadacze piesków biegną do parku, aby zdążyć ze świeżutkim klockiem przed kuracjuszkami chcącymi zarzywać kąpieli słonecznej na kocu. Może jakiś funkcjonariusz S M spytałby o woreczek na cieplutką kupkę? Widzieliście w parku kosze na ,,niespodzianki'? Czy ktoś w dziejach tego miasta dostał mandat za zanieczyszczanie? Przecież mowa tu o parunastu tonach odchodów..
~dde 7-05-2012 12:45
Czy ktoś widział w parku zdrojowym atrakcyjne miejsca? bo ja nie!!! wszystko zarośnięte, nie wyplewione, pełno liści - jeden wielki syf - ktoś powinien beknąć za ten bałagan
~hala 9-05-2012 19:53
Czy te fontanny będą w końcu uruchomione?
~Obserwer 9-05-2012 22:45
PROKURATORA do parku i skarbowke gdzie w blocie i zwize zakopano 15 000 000 zl pytam sie gdzie P.Obrebalski ma OCZY

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group