Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2188
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podyskutują o kopalni uranu w Sudetach

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 16 lutego 2012, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Organizator
W nadchodzący wtorek (21 lutego) Komitet Społeczny "Nie dla kopalni uranu w Sudetach" oraz grupa Przewodników Sudeckich organizują w Pałacu w Łomnicy seminarium poświęcone poszukiwaniu i możliwości przyszłej eksploatacji rud uranu w naszym regionie.

Jako prelegenci wystapią Peter Diehl z międzynarodowej organizacji Wise Uranium oraz Josef Jadrný z czeskiego stowarzyszenia Naše Podještědí. Tematem obu wykładów będą różne aspekty związane z eksploatacją rud uranu, takie jak wpływ na środowisko, sposoby i praktyka postępowania z pozostałościami po wydobyciu, uwarunkowania społeczne, prawne oraz ekonomiczne. Przed prelekcjami zebrani zapoznają się z prezentacją multimedialną Społecznego Komitetu "Nie dla kopalni uranu w Sudetach". Początek seminarium o godz. 17.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~Error 16-02-2012 9:10
Jako honorowego gościa proponuję zaprosić Kononowicza, a w punkcie centralnym powiesić słynne jego hasło - " Nie będzie nic".
~PawelJG 16-02-2012 9:12
Za orać jelenią i wygnać ludzi na zachód do pracy !!!
~Obserwer 16-02-2012 9:18
Taka Kopalnia to dla regionu problem ale i rozwoj miejsca pracy rozbudowa drog i wzrost ekonomiczny .To nie te same kopalnie co za Stalina w Kowarach , teraz sa inne technologie wydobycia ,skladowania i eksploatacji zloza. Jestem za ,moze Jelenia wreszcie ruszy z kopyta i sie obudzi z letargu ,wraz z rozwojem regionu mlodzi ludzie znajda prace i przestana uciekac .Jestam za kopalnia i za elektrownia atomowa a przeciw elektrownia weglowym.Na wegiel spalany w domowych piecach nalozyl bym 100 % podatek
~haku 16-02-2012 9:30
Nie ma zagrożenia ze strony ewentualnej kopalni uranu. Są tylko fobie ekooszołomów. Zastanawiające że najwięcej do powiedzenia mają w tej sprawie jacyś Niemcy lub Czesi. Jadąc ze Szklarskiej do Świeradowa po drodze mija się jakąś kopalnię lub kamieniołom i to nikomu nie przeszkadza. Nikomu nie wadzi ogromna dziura w krajobrazie, a tak samo to szkodliwe jak proponowana kopalnia uranu. Dzięki tej inwestycji miasto zyska, rozwinie się. Póki co nie ma tu pracy i perspektyw. Sam jestem zmuszony wyjechać za praca aż do Gdańska. Jak tak dalej pójdzie to w Jeleniej, będą tylko starcy i psy szczekające dupą, tak jak w Kopańcu, gdzie ma być kopalnia.Jeszcze jedno. Ci jakże zaangażowani ekolodzy są opłacani przez Niemców. Tu nie chodzi o ekologię tylko konkurencję pomiędzy wielkimi koncernami.
~gość1 16-02-2012 9:31
Ciekawe co by powiedział obserwator, jakby się okazało, że: 1. dom, który kupił i wyremontował za grube pieniądze musi opuścić.; 2. agroturystykę, o której marzył i ją w końcu otworzył musi zamknąć, bo rozwój kopalni spowoduje upadek turystyki; 3. oznacza to, że ktoś zostanie bez pracy (bo kopalnia oferuje pracę dla kilku osób m.in. dozorcom). Wątpię, żeby to był szczyt marzeń młodzieży z okolic; 4. Itp, Itd Zanim zaczniemy oceniać pamiętajmy, ze każdy problem ma dwie strony, a ludziom, którym kopalnia nie zagraża i nie łamie życia, jak mieszkańcom terenów, na których ma powstać, zawsze są na tak.
~gość2 16-02-2012 9:44
Jak słusznie zauważył gość1 09:31, "każdy problem ma dwie strony". Chciałbym zapytać - czy ktoś wie gdzie można oddać swój głos ZA budową kopalni? Dużo pianki ubito już o szkodliwym oddziaływaniu na środowisko, agroturystykę, itd. Może wreszcie czas dowiedzieć się o korzyściach wynikających z takiej inwestycji. JESTEM ZA!!!
~haku 16-02-2012 9:49
@gość1......O jakie turystyce ty mówisz?? Turystyka to jest w Karpaczu i Szklarskiej. W Kopańcu i okolicznych wsiach większość siedzi na zasiłku, bo przy najniższej krajowej to im nawet do pracy nie opłaca się dojeżdżać. Jeśli myślisz że w kopalni pracę znajdą tylko dozorcy to ty nic nie wiesz na ten temat.
~sqandal 16-02-2012 9:55
a to Ci dobre najwięcej krzyku podnoszą ( na nie ) Ci co mają prace i to dobrą ( Przewodnicy sudeccy ) tak mają dobrą robote i patrzą tylko swojego tyłka. A reszta tych popierających to zastraszeni tubylcy > Kopalnia jak powstanie da prace dla wielu ludzi i z bidy ten zakątek w kraju może wyciągnąć ( podatki do kay miejskiej ) przykład Lubina , tam miedz trzyma to cale miasto .... no styknie bo i tak znajdą się Ci co więcej wiedzą
~gość1 16-02-2012 10:05
Skoro turystyka jest w Karpaczu i Szklarskiej no to tam też upadnie, bo kopalnie ten teren też obejmują. Niestety to nie jest tylko Kopaniec ale i inne miejscowości.....
~gość1 16-02-2012 10:06
I jak już coś to najwięcej krzyku (na tak) podnoszą ci, którzy nie mieszkają na terenach objętych planem kopalni.
~do gość1 16-02-2012 10:09
To niech upadnie! Pracy i chleba!
~ 16-02-2012 10:13
po co bijecie pianę decyzje jak zwykle zapadły - prędzej czy później powstanie ta kopalnia ale jednocześnie chodzi oto by spadła cena ziemi - niemcy i holendrzy tylko czekają na tanie zakupy ziemi i po to robią szum medialny
~ 16-02-2012 10:49
uran to uran, i nikt mi nie powie ze to zrodlo zdrowia
~haku 16-02-2012 11:54
do 10:49 ......... Prawdziwe źródło zdrowia masz na pułkach sklepowych w Biedronce i innych dyskontach, ale tym nikt się nie zajmie. Lepiej zajadać się gównem. Twoja wypowiedź jest ewidentnym skutkiem większej liczby lekcji religii w szkołach kosztem fizyki. Chcecie wspierać turystykę to zlikwidujcie wysypisko śmieci w Ścięgnach obok Karpacza. Zlikwidujcie wspaniałe fabryki płytek w Piechowicach. Najlepiej zaorajcie całą dolinę i posadźcie iglaki. Wtedy przyjedzie jeszcze więcej starych Niemców.
~ 16-02-2012 12:11
Ja chce napierd... kilofem i chce mieć prace , a nie oglądać chałupy wiejskie zwane agroturystyką.
karmazyn 16-02-2012 13:24
Ciekawe... zbadać konstrukcje przypominające "mur Hadriana" w Kopańcu nie można, bo brak pieniędzy itp. A na oranie ziemii w poszukiwaniu wiatru w polu pieniądze się znajdą. Najpierw archeologów wpuścić do Kopańca, bo moim zdaniem, te kilometry murów bedą lepszym źródłem dochodów dla gminy, mieszkańców i regionu, niż ruda, której nie opłaci się wydobywać. Skończy się na tym, że jakieś szemrane koncerny rozorają ziemię i nic z tego nie będzie.
~bumcyk 16-02-2012 13:44
Do autora postu z 10.09, chleba nie będzie pracy nie będzie, za to będziesz świeci w nocy.
~bumcyk 16-02-2012 13:48
Jeśli Wam się wydaje że powstanie tu coś na wzór KGHMu, to się mylicie powstanie dużo mniejszy zakład,który zatrudni pracowników z zewnątrz, dla miejscowych zapewni tylko torchę etatów i za 15-20 lat się zmyje zaś Kotlina będzie przypominac drugi Wałbrzych. Checie być drugim Wałbrzychem? Lepiej od razu przeniescie się do pierwszego tam tak ładnie i żadni turyści się nie pałętają.
~xxx 16-02-2012 14:49
"podyskutują o kopalni uranu" - "komitet społeczny "nie dla kopalni uranu w Sudetach" oraz grupa przewodników sudeckich" oraz zaproszeni przez nich prelegenci. Ciekawe do jakich dojdą wniosków...
~czesio 16-02-2012 14:58
Gdyby Sudety Zachodnie pozostały po wojnie w Niemczech, to obecnie od Kowar po Świeradów rozciągałby się olbrzymi teren narciarski. Można by, jak w Alpach, nie odpinając nart przejechać całe Sudety Zachodnie. Kotlina Jeleniogórska byłaby zamożną kraina , podobnie jak doliny alpejskie, nie byłoby bezrobocia, do Jeleniej Góry doprowadzono by autostrady z Berlina, Drezna, Szczecina, Wrocławia. Tereny te byłyby połączone kolejkami górskimi z Czechami. Mieszkańcy Kotliny pracowaliby intensywnie przez 4 miesiące, a zarobek wystarczałby na pozostałą część roku, kiedy przyjeżdżałoby mniej gości. Wszędzie w Europie tak to funkcjonuje. No , ale nie w Polsce. W Polsce musi być inaczej. Bród , smród i ubóstwo. Bezrobocie, obszczymurki, dziurawe gówniane drogi i kopalnia uranu, albo fabryka Marconi.
~ 16-02-2012 15:48
do czesia, wszystko tak jak piszesz by było. Zapomniałeś tylko dodać że byłbyś wtedy być może tylko kupką popiołu....
~subiektywny 16-02-2012 17:18
Tak z innej beczki: czy ktoś mógłby podać mi stronę lub inne źródło które pokazuje jak dużo uranu mamy teraz w swojej wodzie wodociągowej, powietrzu czy glebie? Kto się może tym zajmować i na jakiej zasadzie może udostępnić te dane.
~PL 16-02-2012 18:13
Zapraszam na FB grupa uran stop jest tam artykuł osoby która mieszkała koło kopalni uranu w Kopancu. Warto przeczytać.
~ 16-02-2012 18:50
"Ci co mają prace i to dobrą ( Przewodnicy sudeccy ) tak mają dobrą robote i patrzą tylko swojego tyłka" ---dobra praca??? przewodnika ??? jednego dnia byś nie przeżył (nie wspominając o tym, że wiedzę zdobywałbyś kilkanaście lat...... nie zabieraj głosu jak masz głupoty wypisywać
~Seti 16-02-2012 19:49
Kiedy skonczy sie ten EKO-TERROR. Kopalnia to szansa dla ludzi, dla regionu. Kasa, kasa, kasa naplynie szerokim strumieniem. A skladowanie, bezpieczenstwo... od tego mamy urzednikow, ktorzy maja chronic nasze srodowisko i wymuszac na kopalniach przestrzeganie prawa i norm. W koncu to ich praca i to my im placimy w podatkach. A eko-oszolomow pogonmy... nie dajmy sie zwariowac opowiastkami o nieokielznanym bogactwie splywajacym na mieszkancow kotliny z walorow turystycznych. Bo jak widze niewiele osob jezdzi w kotlinie Panamerami. Eko-Terrorysto mowie stanowcze NIE.
~świetlik 16-02-2012 20:28
Przebywałem dość dłuższy czas w takich miejscach, nie powiem bym marudził,. Niekiedy żona mówi do mnie zapal światło, a ja, po co? zobacz kochanie jaka oszczedność kiedy w mieszkaniu jestem, jaka jasność bije z mej osoby. Zawsze to mniejsze opłaty za energię , żarówek od kilku lat nie nabywam
~look 16-02-2012 20:29
...jak by nie było to szansa na więcej miejsc pracy...fakt że wiele osób by straciło,ale więcej zyskało ...tak zwana konieczność wyższa....
~do Seti 16-02-2012 20:30
A ja mieszkam w Kromnowie i mówię nie dla kopalni,ponieważ nie chcę mieć widoku z okna na kopalnię .Nie jestem żadną Eko Terrorystką.Kupiłam tu dom ponieważ miałam dokument urzędowy w ręku, opisujący ten teren jako strefę ciszy! Zabudowa może być tylko jednorodzinna, żadnego przemysłu, kopalni,tylko cisza. Dlatego chciałam tu mieszkać,szukałam takiego miejsca 2 lata.I co może mi poradzisz, co mam teraz zrobić? Ciekawe co byście zrobili,jakby to było pod waszymi domami.Nie istnieje żadna, powtarzam żadna racja, która by mnie przekonała do tego przedsięwzięcia.Poczytajcie troszkę znawcy wydobycia Uranu co się dzieje z ludźmi w miejscach gdzie uran jest wydobywany!
~Seti 16-02-2012 20:35
Mieszkanko Kromnowa. Jesli nie jestes EKO-TERRORYSTKA to i tak jestes zapatrzona tylko we wlasny interes. Bo TY nie chcesz miec kopalni. A moze inni ludzie chca miec prace, pieniadze, przyszlosc dla siebie i swoich dzieci. I moze twoja racja ich nie obchodzi. A jesli ich jest stu a TY sama to... czyja racja jest wazniejsza? Nie tup noga jak dziecko przy kasie, kiedy mama nie chce mu kupic lizaka.
karmazyn 16-02-2012 20:55
do 16-02-2012 19:49 | ~Seti - najlepszym przykładem na "ochronę" interesów oraz zdrowia mieszkańców jest Wałbrzych. Tam były prezydent miasta, WIOŚ i banda urzedników pozwoliła, by w centrum miasta powstało składowisko odpadów niebezpiecznych.Składuje się tam m.in. azbest z całej Polski. Na Twoim miejscu bym nie liczył na to, że ktoś będzie dbał o normy i Twoje zdrowie. Wystarczy np. walizka pieniędzy, by urzędnik się wypiął na na Twoje bezpieczeństwo. Poczytaj sobie o Mobruku na forach Wałbrzycha to się dowiesz, że władza ma Cię w ... A jak tak Ci spieszno do kilofa i uranu, to zapraszam do Afryki. Miłego świecenia po nocach!
~xxyzz 16-02-2012 21:02
przecież te kopalnie i tak tu są...istnieją , tyle że nie ma w nich wydobycia. Może rzeczywiście ruszenie ich spowoduje zyski dla regionu??
~ 16-02-2012 21:03
Wy, którzy jesteście na tak nie myślcie, że jak powstanie "kopalnia" będziecie mieć rarytasy. Nie będziecie mieć pracy i nie będziecie mieć nawet wody do picia, bo będzie skarzona. Uran, jeżeli będzie, będzie wydobywany za pomocą wtłaczanego kwasu siarkowego i tak wydobywany na powierzchnię, wypłukiwany w wykonanych zlewniach (coś w rodzaju basenu). Proszę się dowiedzieć co się stało z wodami gruntowymi w Czechach. My niestety mamy tej wody znacznie mniej od naszych sąsiadów i przy takim wydobyciu - na naszym terenie nie będziemy jej mieć wcale. Nie myślcie, że nasze państwo jest tak wspaniałe, że dostarczy nam ją po takich cenach jak mamy. Urzędnicy, na których się zdajecie stwierdzą, ze możecie się wyprowadzić na inne tereny w głąb Polski.
~Seti 16-02-2012 21:34
I dlatego ludzie w tym kraju nigdy nie beda bogaci. Boicie sie wszystkiego, boicie sie urzednikow. A to Wy macie wplyw na ich decyzje ich czyny. Wolicie biedowac jak wystraszone dzieci zamiast wziac sie za gospodarowanie na wlasnym podworku. Spicie na tym uranie i nic Wam nie jest. Ale zacznie byc kiedy go Wam wywioza... Ot taka logika wystraszonego czlowieka nakarmionego frazesami cwaniakow. O co oni sie tak bija, o Wasz dobrobyt, czy o swoj. ZASTANOWCIE SIE
~dederek 17-02-2012 0:28
Pozwólcie mi wybudować spalarnię odpadów na Zabobrzu. Plizzz;)
~!@# 17-02-2012 0:53
Pomyślcie-nawet gdy kopalnie uranu powstaną. Ile osób zatrudnią? 10, 1000 ,10 000? Ile czasu będą funkcjonować? Teraz wsiądźcie w auto i do Kopańca, Przesieki, Jagniątkowa, Karpacza pojedźcie i powiedzcie czy chemy stracić tak piękny krajobraz? Czy chcemy wychowywać dzieci w okolicy koplń, po to,żeby ktoś mógł sobie kupić wspomnianą wyżej Panamerę? Czy po to,zeby ktoś się upasł-Kotlina ma ulec degradacji? Woda zatruta i cichcem ukrywane odpady,,, choróbska. Wszędzie bedziemy w dodatku traktowani jak trędowaci-bo pomimo panamery -ludzie zauważą stan naszego zdrowia. A teraz koronny nieużyty argument-z tego g***a można zrobić bombę. Czy siedząc na oddziale onkologiczny oglądając tv i słysząc o wybuchu takiej bomby , masowej zagładzie-będziemy dumni z tego,ze to u nas wykopane?PanameraZaToBed
~ 17-02-2012 8:27
do 00:53 - masz jakiś kompleks tej całej panamery? maluszek ci rano nie odpalił?
~bumcyk 17-02-2012 12:53
Do miłośników kopalni uranu, czemu nie przeniesiecie się do Wałbrzycha? Tam są kopalnie, piekne widoki poprzemysłowe i zero turystów, którzy tak wam przeszkadzają.
karmazyn 17-02-2012 12:54
Do 16-02-2012 21:34 | ~Seti | Popytaj ludzi w Wałbrzychu, jak "łatwo" pozbyć się składowiska azbestu z miasta. Popytaj, jaki wpływ - jak to określiłeś - mają mieszkańcy na decyzję urzędników i ich czyny. Biurokracja i kasa pozwala na robienie świństw społeczeństwu i to w świetle prawa. Rozeznaj temat. I gwarantuję Ci, że osoby odpowiedzialne za takie decyzje mają gdzieś Ciebie i Twoje zdrowie.
~Do Seti 17-02-2012 18:14
Na prawdę o czym Ty piszesz, jakie pieniądze będą miały dzieci czy rodziny?Nie wiem, może Ty żyjesz w innym kraju nie w Polsce,bo tutaj bogacą się tylko bogaci i tak będzie z tą kopalnią,kto tu dostanie pracę podaj przykłady? O jakich cwaniakach piszesz?Patrzę na mój interes oczywiście bo przecież Ty mi nie pomożesz?Wypisuj te swoje komunały, zawsze chętnie się śmieję,już liczę te miliony, które zarobię na tym uranie na którym śpię,kupię sobie dom na Seszelach i będę obserwować z daleka jak zaczniesz chorować na raka! Mieszkanka Kromnowa
~PL 19-02-2012 19:43
zapraszam wszystkich na FB. Grupa uran stóp jest tam film o kopalni uranu w Nigerii Tak może być i u nas. Dla wszystkich, którzy liczą na pracę w takiej kopalni uranu niech poszukaj ilu górników żyje jeszcze, którzy pracowali przy uranie. druga sprawa te stare kopalnie uranu to pikus co może być bo interes jest najważniejszy dla takiej kopalni wygodniej będzie zapłacić karę środowiskową góra 1 tysiąc złotych bo większych w taryfikatorze nie ma niż chronić środowisko. Oni będą działać minimum kosztów max zysku. Kilkanaście lat eksploatacji wywóz wzbogaconego uranu a gowno w haldach zostanie dla naszych prawnukow.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group