Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 11540
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwyższyli podatki dla firm!

Czwartek, 23 listopada 2023, 8:27
Autor: WAC
Jelenia Góra: Podwyższyli podatki dla firm!
Fot. WAC
Samorząd Jeleniej Góry postanowił głębiej sięgnąć do kieszeni przedsiębiorców. Na wczorajszej (22 listopada) sesji Rady Miasta przyjęto uchwałę o podwyżce w 2024 roku podatków od nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Będzie dużo drożej!

Wprowadzona podwyżka wynosi 15 procent w stosunku do stawek obowiązujących w 2023 roku. To maksymalna skala podwyżek jaką dopuszcza prawo.

Oznacza to, w 2024 roku przedsiębiorcy zapłacą 1,34 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni gruntu oraz 33,10 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Podwyżka nie dotyczy pozostałych grup podatników, w tym osób fizycznych.

Skarbnik powoływał się na inflację

Uzasadniając podwyżkę skarbnik miasta Jacek Kopeć powoływał się na panującą w kraju inflację i związaną z tym wzrostem cen towarów i usług. Jak argumentował ewentualna rezygnacja z podwyżki lub też wprowadzenie jej w ograniczonej skali spowodowałoby że miasto musiałoby zrezygnować z realizacji części swoich zadań. Jak poinformował dzięki podwyżce do miejskiej kasy wpłynie dodatkowo około 6,1 miliona złotych.

Ukłon i wsparcie dla firm?

Przeciwny podwyżce był radny i rzemieślnik Zbigniew Ładziński. Jago zdaniem rezygnacja podwyżki nie zrujnowałaby budżetu miasta, a byłaby ukłonem i wsparciem dla przeżywających trudne czasy przedsiębiorców. Z kolei radny PiS Paweł Piotrowicz chciał, aby projektem uchwały ponownie zajęła się komisja budżetu i finansów Rady Miasta i aby rozważono obniżenie skali podwyżki podatków do 8 procent.

Ich argumenty nie przekonały jednak radnych z Platformy Obywatelskiej, którzy w komplecie zagłosowali za przyjęciem uchwały. Przeciw byli radni PiS oraz z komitetu wyborczego Huberta Papaja. Radny Lewicy Piotr Paczóski wstrzymał się od głosu.

Twoja reakcja na artykuł?

11
9%
Cieszy
18
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
5
4%
Smuci
18
14%
Złości
76
59%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (116)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1782
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Karkonosze
Sztuczne płuca po wycieczce na Śnieżkę
 
Aktualności
Licytowali w KANS
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group