Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8333
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwyżki dla GOPR–owców, choć liczyli na więcej

Piątek, 12 grudnia 2014, 10:48
Aktualizacja: Niedziela, 14 grudnia 2014, 15:21
Autor: Mea
Jelenia Góra: Podwyżki dla GOPR–owców, choć liczyli na więcej
Fot. Mea
– Będziemy walczyć o kolejne podwyżki oraz zwiększenie etatów w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym – mówiła posłanka Zofia Czernow podczas konferencji prasowej zorganizowanej dzisiaj (12.12.) w jej biurze.

Podczas święta dnia ratownika posłanka Zofia Czernow rozmawiała z karkonoskimi ratownikami górskimi o problemach z brakiem etatów w GOPR-ze i zbyt niskich wynagrodzeniach.

- Gdy pojechałam na posiedzenie Sejmu przedstawiłam minister Spraw Wewnętrznych Teresie Piotrowskiej, która odpowiada za ratownictwo i krajowe służby, ciężką sytuacją naszych karkonoskich ratowników. Zapoznała się z problemami i w planie budżetowym na rok 2015 przeznaczono ponad 330 tys. zł na podwyżki dla ratowników zawodowych, które otrzymają oni od 1 stycznia – mówiła Zofia Czernow.

GOPR-owcy chcieli uzyskać ok. 700 tys. zł. Od kilku lat ratownicy górscy, którzy działają na zasadzie stowarzyszenia, nie otrzymywali podwyżek. Najniższa pensja ratowników zawodowych wynosi 1400 zł na rękę.

- Walczyliśmy o dwa razy większą kwotę, a okazało się, że przyznanymi pieniędzmi musimy jeszcze dzielić się z ratownikami TOPR-u. Cieszymy się, że został wykonany pierwszy krok w kierunku poprawy sytuacji wśród pogotowia górskiego. Niezbędne jest jednak utworzenie kolejnych etatów i następne podwyżki – podkreślał Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR.

Obecnie na 3 miliony turystów przyjeżdżających do Sudetów Zachodnich w ciągu roku, jest 14 zawodowych ratowników, reszta to ochotnicy, którzy za akcje nie otrzymują wynagrodzenia.

- Potrzebujemy jeszcze co najmniej 6 etatów zawodowych, co moim zdaniem nie jest zbyt dużym obciążeniem dla budżetu państwa. Ochotników uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego jest 63. – powiedział Sławomir Czubak.
- Kolejnym problemem, jaki chcielibyśmy, by został rozwiązany, jest konieczność pracy ratowników górskich do 67 roku życia – dodał.

Mirosław Górecki, prezes Karkonoskiej Grupy GOPR i Sławomir Czubak podziękowali za pomoc Zofii Czernow w pozyskaniu środków na zwiększenie pensji i wręczyli jej kwiaty oraz łupek z obrazem śnieżki i logiem Karkonoskiej Grupy GOPR.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group