Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7117
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podszedł do Zosi z ptakiem w ręku…

Wiadomości: REGION KRAJ
Czwartek, 21 maja 2009, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: TEJO
Fot. .....
Urszulka zginęła, bo połknęła wrzeciono, każdy – nawet najmniejszy Polak – zna „Pana Tadeusza”, uciekła jak motyl śpiewając w podskokach, Tadeusz podszedł do Zosi z ptakiem w ręku – to tylko niektóre ze sformułowań użytych przez tegorocznych maturzystów.

– Wypisują absurdy, nie rozumieją poleceń – wymawia absolwentom szkół średnich, którzy przystąpili do matury „Dziennik” w dzisiejszym wydaniu. Rzeczywiście: gazeta podaje przykłady, które nie świadczą najlepiej o intelekcie Polaków wchodzących w dojrzałość. – Australia należy do Unii Europejskiej, pierwszym prezydentem Rosji był Stalin, Rewolucję Październikową rozpoczął Władimir Jutrzenka, tytuł jest ściśle spokrewniony z artykułem, Tren IX nie uspokoił Kochanowskiego, więc napisał jeszcze dziesięć – to cytaty zamieszczone przez gazetę. I nie jest to humor zeszytów uczniów podstawówek, ale wyrywki z wypracowań maturalnych.

Ignorancja uczniów jest wręcz nieprawdopodobna – grzmi na łamach „Dziennika” Jarosław Klejnocki, egzaminator i polonista. Jego zdaniem to skutek nadzwyczaj łagodnych wymagań maturalnych. – Największym minusem obecnej matury jest brak konieczności uczenia się – stwierdza ekspert. Dodaje, że najgorsze jest to, iż maturalne knoty nie mają tak naprawdę żadnego znaczenia, bo – aby zdać maturę – należy uzyskać wymagane minimum, czyli 30 procent.

Szans na poprawę sytuacji nie ma. Nikt nie zgodzi się dziś na zaostrzenie wymogów maturalnych. A w dobie niżu demograficznego, kiedy uczelnie biją się o studentów, nie ma mowy o podniesieniu poprzeczki na starcie na studia. Wniosek z tekstu: rośnie nam społeczeństwo nieuków. Czy rzeczywiście?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~klocek 21-05-2009 9:21
Nie ma co tak grzmieć.. Przecież jeżeli ktoś dostanie 30% z języka polskiego czy historii, to raczej nie ma szans się dostać na nawet średnio oblegany kierunek humanistyczny. Co innego jest z przedmiotami ścisłymi, ale jeżeli ktoś zdaje takie przedmioty jak matematyka i fizyka na 30%, to prawdopodobnie sobie nie poradzi na studiach.. System maturalny nie jest doskonały, ale też nie jest tak do końca tragiczny jak go wszyscy malują. Takie moje ot co zdanie.. ;)
~... 21-05-2009 9:44
kiedyś matura mówiła o wykształceniu (człowiek z matura miał jakiś pogląd i wiedzę), dziś może ją mieć praktycznie każdy. to już nie chodzi o to czy dostanie się na studia czy nie. wątpię by ktoś kto zdał maturę dobrze czy b. dobrze chciał być porównywany do "maturzysty" który ledwo wypłakał te 30%, bo "on też zdał maturę". teraz matura jest nic nie warta, skoro licealista nie potrafi nawet sformułować zdania, nie mówiąc już o logicznej odpowiedzi na zadane pytanie.
~Dorka 21-05-2009 9:46
nowa matura jest na bardzo niskim poziomie, według mnie nie sprawdza ani inteligencji ani zdobytej wiedzy. skoro w szkołach jest cofnięty a...lfebetyzm, nie ma co się dziwić, że takie bzdury są wypisywane na egzaminie.
Ryba 21-05-2009 10:47
A to juz nie te czasy kiedy "Nie matura lecz chec szczera zrobi z ciebie oficera". Teraz zapraszaja markety.
piipi 21-05-2009 11:10
..mature mozna kupic od Kogutow przy Bankowej !.
~wie39 21-05-2009 11:34
"z ptakiem w ręku"????-co za świntuch...
~zuo 21-05-2009 11:44
Niestety tak...
~do klocek 21-05-2009 11:59
a to ciekawe bo ja niestety z samymi dopuszczającymi z matury i języka polskiego dostałam się na filologie polską, wiec wcale nie jest to takie trudne a 30% to tak jak dopuszczający. Ja się nie mam czym chwalić ale tak niesety było i zapewne jest i teraz.
~ 21-05-2009 12:37
NIEUKI ZAWYZYC TRUDNOSC NA MATURZE!!!!
~klocek 21-05-2009 13:03
Takie dziwne sformułowania pojawiały się również kilkanaście lat temu.. To nie jest tak, że wprowadzili nową maturę i nagle połowa uczniów zaczęła mieć problemy z logiczną wypowiedzią i składaniem wyrazów w zdania. Nie możemy uogólniać, bo zawsze byli Ci bardziej i Ci mniej uzdolnieni. Co z tego, że "on zdał maturę". Dla mnie ważne jest jak ją zdał. Jeżeli na 80% i więcej, to jest gość, jeżeli mniej niż 50%, to nim nie jest - proste. Co mnie obchodzi - tegorocznego maturzystę - człowiek "z maturą" (na 30%)? I tak mu nic to nie da.. / Jak Waszym zdaniem powinna wyglądać współczesna matura? W ogólnonarodowym niezadowoleniu należy wywołać taką dyskusję. Nie można tylko narzekać. Zróbmy coś!
~Bryś 21-05-2009 13:15
Amerykanów w głupocie nie prześcigniemy... chociaż... jeżeli któryś z tych maturzystów będzie ministrem kultury... Ale jajca co nie ???
~kargulipawlak 21-05-2009 13:16
Przeciez to zerznięty artykuł z onetu tylko forma zmieniona już naprawdę stawiacie na ilość a nie jakość? dlaczego licznik na waszej stronie sumuje wejścia z kilku-kilkunastu godzin i pokazuje błędna liczbę odwiedzin?
~aqa 21-05-2009 13:46
->klocek Dlaczego wyróżniasz \'Ci\' pisząc z wielkiej litery? Nie rozumiesz, kiedy się jej używa? Piszesz, zróbmy coś. Byłbyś bardziej wiarygodny, gdybyś coś zrobił, aby się upewnić, czy nie robisz błędów w pisowni...
klocek 21-05-2009 13:51
Do 21-05-2009 11:59: a gdzie studiujesz filologię polską? Nie wiem czy jest się czym szczycić, że się tam dostałaś. Jeżeli przyjęli Cię na studia z takimi wynikami, to świadczy to tylko o niskim poziomie Twojej uczelni - innej opcji nie ma.. ;) A zainteresowanie do polonistyki zrodziło się pewnie zaraz po maturze, w momencie, w którym stwierdziłaś, że nigdzie indziej Cię nie przyjmą.. Lalala..
~dady 21-05-2009 15:39
A może wystarczy skończyć z testami?
~ana 21-05-2009 15:41
niezle te bzdury o P.Tadeuszu czy tez o Kochanowskim a ja sie pytam gdzie byli polonisci ktorzy ta mlodziez szykowali do tego waznego egzaminu?Ja mialam bardzo wymagajacego profesora w szkole sredniej i kazda lekcja z nim to nie byly przelewki egzamin zaliczyli w zasadzie wszyscy maturzysci ale trzeba bylo sie naprawde uczyc a tu co kompromitacja i zal bo to pare lat nauki i co frustrat Kochanowski pisze nastepne Treny....
klocek 21-05-2009 15:59
do aqa: Już mi się podobasz - czepialska, przemądrzała i stękająca. Napisałem z wielkiej litery "Ci" z przyzwyczajenia do szacunku dla wszystkich, Tych inteligentnych i Tych głupich..
~matura 21-05-2009 16:35
Władymir Jutrzenka rozpoczął rewolucję październikową (a czemuż to piszemy ją dużą literą, a powstania, poza Warszawskim - małą, tego nie rozumiem) - to się zgadza. "Już z "Aurory"wystrzał padł, odegrzmiał pokoleniom, na całą Rosję, cały świat, żwycięstwo, wolność, Lenin... Aurora to Jutrzenka, a wiersz znanego rosyjskiego rewolucjonisty to jedynie potwierdza. Australia leży na południe od Czech. Z tym ptakiem w ręku to tylko autor wypracowania chyba przesadził. Ale może to i prawda, bo stał soplicowskim domu stary zegar kurantowy, może był z kukułką, którą Tadeusz ze wzruszenia wziął do ręki ? A zegar stary Dąbrowskiego zazgrzytał Mazurek ? Zresztą, gdyby nawet uznać te brzydkie aluzje internautów, to przecież Zosia nie była lepsza. W samych stringach czy coś weszła do pokoju, w jakiejś bieliźnie w każdtm razie, pewnie skąpej, bo by się przecież nie speszyła ?
~zosia 23-05-2009 20:51
Problem z ignorancją i nieuctwem nie wynika z niskich wymogów maturalnych ale z tego jak nauczyciele traktują uczniów, traktowanie dziewczyn lepiej niż chłopców... chyba w większości szkół, na pewno w rolniku tak jest. Pani , jeśli kto zna to współczuję, zawsze poniżała chłopców a dziewczynom popuszcza... jaki tego skutek? Chłopcy są ignorantami a dziewczyny się nie uczą bo i tak przejdzie im to płazem...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group