Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 2899
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Podejrzenie sepsy w kowarskiej szkole

Środa, 28 listopada 2012, 14:50
Aktualizacja: 14:56
Autor: Angela
Jeden z uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Kowarach trafił do szpitala z podejrzeniem sepsy – poinformował rano dyrekcję szkoły jeleniogórski sanepid. – Nie mogliśmy czekać na potwierdzenie tej choroby, dlatego poinformowaliśmy rodziców z tej klasy, że powinni zgłosić się z dziećmi do lekarza w celu podjęcia chemioprofilaktyki – mówi Lilianna Ślawska, dyrektor Stancji Sanitarno– Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Elżbieta Sójkowska, kierownik sekcji epidemiologicznej jeleniogórskiego sanepidu tłumaczy, że sepsa to choroba wywołana różnego rodzaju czynnikami i bakteriami, przenoszona drogą kropelkową.

- Od chorego mogą się nią zarazić osoby z najbliższego otoczenia – rodzice, rodzeństwo, uczniowie z tej samej klasy, ale tylko w przypadku kiedy przebywają w otoczeniu chorego powyżej czterech godzin– mówi Elżbieta Sójkowska. - Objawami chory są: bóle głowy, złe samopoczucie, wysoka temperatura, wybroczyny na ciele oraz sztywność karku – wylicza kierownik sekcji epidemiologicznej i dodaje: Jeśli ktoś ma takie objawy powinien się zgłosić do lekarza. To nie musi być sepsa, ale warto to skonsultować ze specjalistą i poddać się leczeniu. Osoby przebywające w kontakcie z chorym natomiast poddawane są chemioprofilaktyce, czyli przyjmują leki przepisane przez lekarza – wyjaśnia Elżbieta Sójkowska.

Taką chemioprofilaktyką w Kowarach zostanie objęte około 20 dzieci. O wynikach badań dziecka, które trafiło do szpitala poinformujemy w najbliższym czasie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group