Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6614
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pod topór dla bezpieczeństwa

Wiadomości: REGION
Niedziela, 25 kwietnia 2010, 7:54
Aktualizacja: 7:54
Autor: Ania
Fot. Ania
W Kowarach–Wojkowie trwa wycinka drzew, jakie rosły przy drodze powiatowej. Poprzedza remont nawierzchni, na który starostwo pozyskało dofinansowanie z tzw. „schetynówki”.

Wycinka nie spodobała się mieszkańcom. Obawiali się, że nie ma na nią stosownego pozwolenia. Okazało się jednak, że wydała je gmina po porozumieniu z Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, który na tym terenie opiniuje tego typu decyzje.

Burmistrz Kowar, Mirosław Górecki dodał, że są to drzewa stare, w wielu przypadkach zniszczone. Przy drodze w Wojkowie rosły m.in. dęby, buki, orzechy i inne gatunki. Zostały wycięte również dlatego, że z powodu bliskości z ulicą korzenie uszkadzały nawierzchnię, a poza tym drzewa zagrażały bezpieczeństwu kierowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~korek 25-04-2010 8:39
niech wytną wszystko w pień,jak nie było komu dbać to trzeba wszystko wycinać. Łomnicy i Karpnikach też wycinają,katastrofa-CZŁOWIEK jako najwiekszy szkodnik świata wszysto zniszczy co stoi mu na drodze
~malkontent 25-04-2010 9:02
. . . a co w zamian ? ! ? Doświadczenie pokazuje, że wycięcie drzew rosnących przy drogach powoduje znaczne utrudnienia w ruchu w okresie zimowym. Drogi zawiewane dużą ilością śniegu, który z braku naturalnej bariery zaciera obraz krawędzi dróg przyczyniając się do zmniejszenia bezpieczeństwa. Może tak wykonać nasadzenia młodników ?
~jaa 25-04-2010 9:31
myśle, że drzewa wytną, a droga zostanie taka jaka jest, a jak nawet to przecież chodników i tak nie zrobią, do tego jakie bezpiczeństwo??? jak ktoś jedzie przepisowo to i drzewa mu niestraszne!!!
~ 25-04-2010 9:45
popieram pomysł...nie bedzie tragedi na drodze.
~miedzianobrody 25-04-2010 10:47
..a co zrobią z wyciętymi drzewami....sprzedadzą do tartaku za dobrą cene...????...złodzieje....po 3kroć złodzieje...
~JAWKA 25-04-2010 11:29
do ~jaa możesz być mistrzem kierownicy, jechać bezpiecznie i przepisowo ale nie jesteś w stanie przewidzieć zachowania innych kierowców np. jedziesz sobie przepisową 50tką a z naprzeciwka jedzie wariat 140km/h a droga wąska i nie ma gdzie uciec na pobocze bo jest gęsto zarośnięte drzewami...
~s. 25-04-2010 11:46
Kominek.
~ 25-04-2010 11:50
kominki wlodarzy beda mialy co jesc
~Tomy M. 25-04-2010 12:18
Proponuję jeszcze wypompować wszystkie stawy i jeziora ... dzięki temu nikt się nie utopi.
~tak uważam 25-04-2010 15:19
Proponuję niektórym forumowiczom przenieść się wreszcie z epoki dorożek w XXI wiek! Tam po prostu jest już b. wąsko, a to nie jest teren parku miejskiego, gdzie ważniejsze są drzewa od przebiegu alejek! To była i jest najpierw DROGA, którą poruszają się samochody i inne pojazdy, a nie deptak spacerowy! To drzewa te zostały posadzone wzdłuż drogi, a nie odwrotnie. Był czas, że spełniały swą rolę, np zimą, kiedy wszystko było zawiane i można było widzieć, którędy droga wiedzie. Zróbmy teraz coś na nasze czasy, na nasze potrzeby, a nie wzdychajmy do sielskiej przeszłości! Zamiast drzew wyrastających obecnie prawie z asfaltu, zróbmy tam chodniki, aby piesi mogli czuć się bezpieczniej na drodze, a nie rywalizowali z drzewami o miejsce na niej.
~jg 25-04-2010 16:07
Drzewa niechaj rosną w lesie. Przy szlakach komunikacyjnych, liniach energetycznych i budynkach do wycinki bez żadnych bzdurnych pozwoleń. W odległości 50m od wymienionych obiektów drzewa mogą rosnąć na ryzyko właściciela, chce wyciąć to niech wycina. A jeśli nie wytnie a jest ubezpieczony, to po wypłaceniu ewentualnego odszkodowania, ubezpieczyciel ściągnie regresem pieniążki od urzędu który zabronił wycinki. Proste jak budowa cepa, tylko 3 elementy.
~logika 25-04-2010 16:18
Do „JAWKA” – to drzewa zagrażają czy „wariat z naprzeciwka”? Może nie drzewa usunąć, a wariatów, bo bez drzew też kogoś mogą trafić :P A jeśli wycinane, bo stare i zniszczone, to niech „gmina i Rudawski PK” posadzą nowe i o nie dbają – dla cienia, tlenu, ochrony przed wiatrem i mrozem oraz dla piękna krajobrazu
~ 25-04-2010 19:55
predzej drzewa znikna niz wariat z naprzeciwka
~do zielonych 25-04-2010 20:53
...przeciwnicy tej wycinki chyba nie mają nawet pojęcia gdzie jest Wojków... no chyba że na mapie widzieli bo gdyby tam przejeżdzali osobiście to zauważyliby,że te drzewa rosły na drodze a nie obok, i nie trzeba tam trafić na wariata z przeciwka bo wystarczy przepisowo jadący autobus czy inna ciązarówka żeby powstał problem.. A tym co brakuje drzew i terenów zielonych to niech wyjdą wreszcie z tych wieżowców na zabobrzu i rozejrzą się... wszędzie wokół Jeleniej nieużytki,łąki pełne samosiejek które już tworzą lasy... Terenów zielonych mamy prawie najwięcej w Europie a wy płaczecie bo kilka dzrzew z drogi usunięto.
~zxx 25-04-2010 21:09
A który z tych przeciwników posadził choć jedno drzewo w życiu, zapewne mieszka w betonowej klatce ma plastikowe kwiatki dla ozdoby plastikowych mieszkań i uważa się za ekologa.
~RALLYACTION 25-04-2010 21:30
Wycinać i stawiać barierki energochłonne.
~avo 25-04-2010 22:38
Wszystko w przyrodzie jest potrzebne tylko na swoim wlasciwym miejscu . Popieram wczesniejsze wypowiedzi --to nie czas DOROZEK . Kazdy chce jezdzic FURA ,duzym autobusem ,a jeszcze samochody wielkie ciezarowe . I co dalej ??? Tak , wycinac te drzewa i POSZERZAC drogi . Drzewa , mozna sadzic mowe w odpowiedniej odleglosci .
~szkoda 25-04-2010 23:35
w Polsce złośliwe drzewa wychodzą na ulice, wpadają kierowcom pod koła i powodują wypadki. Jak w lecie zabraknie wody to może ktoś sobie przypomni po co są drzewa. I cienia zabraknie, rozumy i tak już słońce wypaliło. Następnym krokiem niech będzie zasłonięcie słońca, bo wyciąć się nie da.... szkoda,drzew szkoda
rymcycymcy 26-04-2010 2:19
Dobrze, że zostawią chociaż pniaczki - pulapki ...na drogowe sierotki :) ...jak na Kapeli.
~Grześ 26-04-2010 7:51
A dlaczego nie pomyślano o wybudowaniu nowej drogi obok w pewnym oddaleniu? Przecież można skierować ruch w jedną strone starą drogą i wtedy będzie dość szeroko dla każdego samochodu, a druga nitka w przeciwnym kierunku. Najprościej - wyciąć. Brakuje slów na barbarzyństwo w majestacie idiotycznych tłumaczeń. Wstyd mi.
~Edek 26-04-2010 8:47
A ja myślę, że jak się posadzi nowe drzewka w znacznej odległości to też się chyba nic nie stanie- będzie: "wilk syty i owca cała", znajdzie się miejsce na poszerzenie jezdni i chodniki dla pieszych (nie każdy musi mieć samochód), aby bezpiecznie mogli dojść do Kowar. A tym co wypowiadają się nie znając tego miejsca, proponuję wybrać się na spacer z Wojkowa w stronę Kowar, najlepiej z dwójką dzieci i jeszcze na rowerkach....Pozdrawiam wszystkich uczęszczających tą drogą!
dolnoślązak 26-04-2010 12:28
Nie można wykluczyć, że ta droga przygotowywana jest dla wielkogabarytowych, wielotonowych ciężarówek, które z Kopalni POL-SKAL w Karpnikach będą przewozić urobek trasą: Krapniki - Stróżnica - Wojków /bez wjeżdżania do Kowar/. Może być to alternatywna droga, dla istniejącej obecnie przez Janowice Wlk.
~gordz 28-04-2010 8:16
ta droga bedzie przygozowywana do bezpiecznej jazdy,jak wycinaja stare drzewa,to w trakcie remontu powinni sadzic nowe drzewa za rowem i dalej bedzie ladnie i droga zacieniona.Tak wygladaja remonty drog w Niemczech,taki jest obowiazek firm remontujacych droge.Pracuje przy tym i wiem jak to wyglada.
~woj 29-04-2010 14:34
droga ta jest przygotowywana pod transport wielotonowych ciężarówek które z Kopalni POL-SKAL w Karpnikach będą przewozić urobek trasą: Krapniki - Stróżnica - Wojków. Droga przez Janowice Wielkie została przez mieszkańców zablokowana, nikt nie chcial mieć takiego "dobrodziejstwa" pod swoimi oknami! wiec wyszukano alternatywna drogę. Jadąc ostatnio tą drogą do Kowar o mało nie zostałem zepchnięty do rowu przez jedna z takich właśnie cięzarówek! Trzeba szybko działać, zależeć powinno zwłaszcza mieszkańcom Wojkowa mającym domki w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. Zresztą juz widać ogłoszenia nawołujące do działań w tej sprawie. W jednosci siła przecież! pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group