Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5278
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pod Szrenicą dwie obwodnice. Początek budowy za dwa lata?

Wiadomości: REGION
Czwartek, 5 marca 2009, 8:58
Aktualizacja: 8:58
Autor: Ania
Mieszkańcy Szklarskiej Poręby już od dawna mają dość ciężkich samochodów, które przejeżdżają codziennie przez centrum miasta. Alternatywą dla nich mają być dwie nowe drogi, umożliwiające m. in. dojazd do Czech omijając główne ulice. To na razie tylko futurologia, więc zmęczeni hałasem szklarskoporębianie i turyści muszą uzbroić się w cierpliwość.

O realizację tych planów poinformowało Polskie Radio Wrocław, które transmitowało audycję z Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie, dotyczącą ogromnego natężenia komunikacyjnego w tej miejscowości.

Jest to jednak problem złożony. Po pierwsze tereny, na których miałaby powstać tzw. obwodnica wewnętrzna należą do nadleśnictwa, dlatego też decyzja o ewentualnej budowie zależy również od niego. Byłaby to więc droga umożliwiająca dojazd od parkingów niedaleko wodospadu Kamieńczyk do terenów przy dolnej stacji wyciągu. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na odciążenie m. in. ulicy Uroczej i 1 Maja. Obecnie włodarze miasta uruchomili procedurę związaną z ewentualną budową drogi i prowadzą jednocześnie konsultacje z nadleśnictwem . Jest to jedna z tych inicjatyw, która ma realną szansę na realizację.

Zdecydowanie bardziej skomplikowana jest sytuacja z drugą obwodnicą, która wykraczałaby poza granice miasta. Zaczynałaby się w Piechowicach, a wlot do drogi krajowej nr 3 zaplanowano w rejonie Polany Jakuszyckiej. Problem polega jednak na tym, że o jej powstanie powinna zabiegać głównie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która owszem podjęła w tym kierunku kroki, ale już wiadomo, że konkretne prace związane z ewentualną budową rozpoczną się dopiero po 2012 roku.

– Obecnie planujemy odnowę drogi ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Natomiast w sprawie budowy obwodnicy złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej o dofinansowanie studium ekonomiczno-techniczno- środowiskowego, jeżeli wygramy konkurs zyskamy środki na jego opracowanie. – mówi Joanna Wąsiel, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu. - Na pewno jednak prace budowlane nie rozpoczną się w najbliższych latach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Rozsądny 5-03-2009 9:48
Obwodnica przez Góry Izerskie nigdy nie powstanie! To bardziej niż pewne. Nikt nie zgodzi się na przacinanie tych gór ruchliwą szosą. Lepiej skoncentrowac sie na zamknieciu Jakuszyc dla ruchu miedzynarodowego i puszczeniu całego ruchu przez Lubawkę. No i oczywiście dolożyc zaoszczędzone w ten sposób pieniążki na Autostradową Obwodnicę Wrocławia, bo chyba nie muszę nikomu tutaj tłumaczyć, że nie ma bardziej priorytetowego przedsięwzięcia komunikacyjnego dla mieszkańców Dolnego Śląska...
diablica 5-03-2009 9:49
ojoj jeszcze sobie poczekają... i posłuchają hałasu
~Tryton 5-03-2009 11:39
do Rozsądny... no cóż nie ma jak IP z Wrocławia... poznac z resztą po poglądach, jak zwykle umiecie się wczuc w potrzeby prowincji, empatia aż bije z Twojego posta. Dla Ciebie chyba wszystko co priorytetowe w tym kraju wiąże się z Wrocławiem, to rzeczywiście bardzo "rozsądne" podejście., można je drogi Rozsądny krótko podsumowac... zabierzcie im dajcie nam... może to i rozsądne ale wyjątkowo aroganckie... pozdrawiam
~do "Rozsądnego" 5-03-2009 12:51
chciałem napisać ostrzejszy komentarz do tych Twoich "priorytetowych" przedsięwzięć, ale złagodził mój komentarz Tryton, który bardzo rozsądnie, w bardzo kulturalny sposób pokazał Ci gdzie Twoje miejsce. Wydawać by się mogło, że kiedyś mieszkałeś w Jeleniej Górze, a teraz w zapyziałym wrocku i zazdrościsz innym, że przez swoją głupotę spędzasz codziennie co najmniej 2 godziny w korku, zamiast tak jak my w Jeleniej Górze 10-15 minut. Zastanów się nad powrotem i popieraniem naszych działań. Najgorsze, co można zrobić, to przenieść cały ruch do Lubawki (co już niby zostało przesądzone). Jelenia Góra wówczas nie będzie miała siły przebicia na gruntowną modernizację drogi do Bolkowa (idealnym rozwiązaniem byłaby budowa nowej drogi po 2 pasy w każdym kierunku), tym bardziej siły tej nie będzie miała Szklarska, która faktycznie od wielu lat przegrywa z uwagi na ruch tranzytowy.
~ 5-03-2009 15:29
Rozsądny być może myśli nawet rozsądnie, gdyby nie "jedno małe ale". Otóż nawet po wybudowaniu drogi do Lubawki i po wybudowaniu drogi po czeskiej stronie ( to za jakieś 15-20 lat) droga przez Jakuszyce nie zostanie zamknięta dla ciężarówek, bo jest ona tzw. międzynarodowym korytarzem drogowym Paryż - Moskwa gwarantowana w Traktacie Europejskim. To dlatego Czesi swoją drogę do Jakuszyc od Żalaznego Brodu remontowali przez ponad 4 lata. Tak więc jeśli nawet S-3 połączy Szczecin z Lubawką to i tak tiry jeździć będą mogły przez Szklarską (najkrótsze połączenie) i nie da się tego zmienić. Więc twój rozsądny głos nie ma nic wspólnego z rzeczywistością europejską. I jeszcze jedno: proponowany przebieg Obwodnicy nie przecina gór Izerskich.
~kgb 5-03-2009 18:14
Myślę ,że wszystkie inwestycje związane z polepszeniem infrastruktury drogowej ,są BARDZO PRIORYTETOWE!!!!
~Rozsądny do 12:51 5-03-2009 20:39
Widać, ze zupelnie nie znasz sie na komunikacji na Dolnym Śląsku. Nie ma sensu modernizowac drogi z Jeleniej Góry do Bolkowa, bo do Czech i tak jeździ się przez Kudowę. Mimo, że tamta droga jest dużo lepsza, jak najszybciej należałoby ją zmodernizować (np. dobudować drugą nitkę). A drogę do Jeleniej Góry spokojnie mogą zarosnąć chwasty...
~cieplik 5-03-2009 21:29
a ja myślę że tu nic nie mamy do powiedzenia,bo władza zrobi i tak jak jej (nie)pasuje.
~abade3 5-03-2009 22:02
ty Wrocław widac ze ci słoma z butów wystaje ale ty głupi jestes
~abcu 5-03-2009 22:20
IP:*.wrocław.mm.pl jest po prostu "rozsądny inaczej".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group