Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6589
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pod Szrenicą dwie obwodnice. Początek budowy za dwa lata?

Czwartek, 5 marca 2009, 8:58
Aktualizacja: 8:58
Autor: Ania
Mieszkańcy Szklarskiej Poręby już od dawna mają dość ciężkich samochodów, które przejeżdżają codziennie przez centrum miasta. Alternatywą dla nich mają być dwie nowe drogi, umożliwiające m. in. dojazd do Czech omijając główne ulice. To na razie tylko futurologia, więc zmęczeni hałasem szklarskoporębianie i turyści muszą uzbroić się w cierpliwość.

O realizację tych planów poinformowało Polskie Radio Wrocław, które transmitowało audycję z Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie, dotyczącą ogromnego natężenia komunikacyjnego w tej miejscowości.

Jest to jednak problem złożony. Po pierwsze tereny, na których miałaby powstać tzw. obwodnica wewnętrzna należą do nadleśnictwa, dlatego też decyzja o ewentualnej budowie zależy również od niego. Byłaby to więc droga umożliwiająca dojazd od parkingów niedaleko wodospadu Kamieńczyk do terenów przy dolnej stacji wyciągu. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na odciążenie m. in. ulicy Uroczej i 1 Maja. Obecnie włodarze miasta uruchomili procedurę związaną z ewentualną budową drogi i prowadzą jednocześnie konsultacje z nadleśnictwem . Jest to jedna z tych inicjatyw, która ma realną szansę na realizację.

Zdecydowanie bardziej skomplikowana jest sytuacja z drugą obwodnicą, która wykraczałaby poza granice miasta. Zaczynałaby się w Piechowicach, a wlot do drogi krajowej nr 3 zaplanowano w rejonie Polany Jakuszyckiej. Problem polega jednak na tym, że o jej powstanie powinna zabiegać głównie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która owszem podjęła w tym kierunku kroki, ale już wiadomo, że konkretne prace związane z ewentualną budową rozpoczną się dopiero po 2012 roku.

– Obecnie planujemy odnowę drogi ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Natomiast w sprawie budowy obwodnicy złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej o dofinansowanie studium ekonomiczno-techniczno- środowiskowego, jeżeli wygramy konkurs zyskamy środki na jego opracowanie. – mówi Joanna Wąsiel, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu. - Na pewno jednak prace budowlane nie rozpoczną się w najbliższych latach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group