Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2362
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pod Śnieżką nie cierpią Zakopanego

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Wtorek, 12 lutego 2008, 8:24
Aktualizacja: 8:25
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
W Karpaczu nadzór budowlany nakazał rozbiórkę budynku z stylu podhalańskim. Nie podoba on się radnym, którzy wolą zabudowę sudecką lub tyrolską.

Pisze o tym Polska Gazeta Wrocławska mając na myśli coraz bardziej modne nawiązywanie stylem nowych obiektów do budynków, jakie można zobaczyć w Zakopanem i okolicach. Pod Śnieżką są dwie restauracje zbudowane w ten sposób. Jedną kazał rozebrać nadzór budowlany.

Wszystko za sprawą radnych, którzy uważają, że „zakopianka” nie pasuje do stylu Karpacza. Popierają ich nie tylko znawcy sztuki budowlanej, lecz także młodzi karpaczanie. Jak pisze dziennik, spod ich pióra wyszło wypracowanie: „Karpacz jeszcze śląski, czy już zakopiański?” Szef rady miasta w Karpaczu Lucjan Szpila wie, że radni prawnie nie mogą zakazać budowania w mieście budynków podhalańskich. Zamierza jednak jako przestrogę opublikować w biuletynie wypracowanie młodzieży.

Wprawdzie samorządowcy deklarują, że zrobią wszystko, aby Karpacz pozostał architektonicznie śląski, mogą niewiele, bo to nie oni wydają zgodę na budowę. Czyni to starostwo, a w planach rozwoju Karpacza nie ma zastrzeżeń co do stylu zabudowy.

Władzom Karpacza nie podobają się także inne elementy „zakopiańszczyzny”. Według PGWr podhalańskie bryczki mają zniknąć z głównego traktu miasta pod Śnieżką, bo konie niszczą podkowami nawierzchnię oraz zanieczyszczają ulice. Będzie tam pasaż dla pieszych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~toja 12-02-2008 8:53
nareszcie ktoś zauważył że to Sudety a nie Tatry brawo jescze tylko oscypki ,kapcie, swetry znikną z głównych pasaży i będzie ok
~Mirek 12-02-2008 9:39
To i żaglówki z kiosków z pamiatkami trzeba wyrzucić. A najlepiej to wszystkiego zabronić i ,,żeby niczego nie było,, jak mawiał Krzysztof Kononowicz. Wybraliście sobie takich radnych. Demokracji Wama się zachciało to teraz macie d...lo-krację.
~Nemo 12-02-2008 9:56
"[...] Wprawdzie samorządowcy deklarują, że zrobią wszystko, aby Karpacz pozostał architektonicznie śląski, mogą niewiele, bo to nie oni wydają zgodę na budowę. Czyni to starostwo, a w planach rozwoju Karpacza nie ma zastrzeżeń co do stylu zabudowy. [...]" Przed napisaniem artykułu należy zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi materiałami - zapis w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jasno i wyraźnie precyzuje dopuszczalne formy i dachy budynków. Organy Starostwa przy wydawaniu pozwolenia na budowę również zwracają szczególną uwagę na zgodność projektu z zapisami planu. Natomiast to często sam Inwestor, już w trakcie budowy, w swej "radosnej twórczości", tak mocno ingeruje w projekt budynku (bardzo często bez informowania o tym fakcie samego architekta, bo przecież sam wie lepiej), że potem mamy do czynienia z takimi "gargamelami". Uważam, że my, Polacy, mamy chyba we krwi, że przepisy prawa są dla wszystkich innych, ale nie dla mnie ... jeśli chodzi o mój własny biznes, prawda?:-) Pzdr.
~_rymcycymcy____ 12-02-2008 10:30
W czasie ralacji w ogólnopolskiej TV (chyba) z TDP reporter na ulicach Karpacza berdził coś o tutejszych góralach. Wśród wielu niedouczonych mieszkańców dużych miast ze wschodu kraju (nie napiszę jakich, żeby nie obrażać Warszawiaków ;) nie ma żadnej różnicy pomiędzy Zakopanem, a Karpaczem. Fajnie byłoby przynajmniej architektonicznie odciąć się od zakopiańskiego kiczu. A co do powyższego tekstu - jest w nim jakaś sprzeczność. Czytam, że radnym nie spodobała się zabudowa i nadzór budowlany w Karpaczu nakazał rozbiórkę (pierwsze zdanie), a pod koniec, że samorządowcy niewiele mogą, bo zgodę na budowę wydaje starostwo, a zastrzeżeń do stylu nie ma w planie rozwoju Karpacza. A zatem nie mogli wydać nakazu rozbiórki na podstawie niezgodności stylistyki budowli. Powody decyzji musiały być zupełnie inne.
~mada 12-02-2008 12:15
A co z "Gołębiewskim" ten to pasuje? A w Karpaczu nadal brudno.
~xxx 12-02-2008 12:45
i BARDZO DOBRZE wreszcie znikną te pseudo zakopiańskie koszmarki z drewna
piipi 12-02-2008 16:01
....a wszystko za sprawa....ze nam TUTAJ "korzeni" .....po prostu brakuje! Kto tutaj na te Ziemi Odzyskane przybyl ?....INNI,..ludzie o roznych kulturach!.~Jaki jest NASZ STYL....chyba mieszany!!!!.
~Zbigniew 12-02-2008 16:33
Aż chce się zaśpiewać >> Góralu wracaj do Tatr
~hetman 12-02-2008 20:28
Lepiej aby radni w Karpaczu aktywnie zajeli sie czystościa , dreptakami bo trudno nazwać te prymitywne nieprzejezdne koslawe uliczki a najbardziej to niech tegie glowy radnych zajma sie zlodziejami i bezpieczeństwem turystów bo Karpacz slynie z tej zlodziejskiej plagi kradnących samochody i różnego rodzaju rabusiow aż do Drezna i Berlina .A radni są beradni i plotą bzdety.
~... 12-02-2008 20:58
proponuje jesce zakazu sprzedaży TATRY,ŻYWCA, PODKARPACKIEGO, HARNASIA, BOSMANA itp. zostaniemy wtedy z callsbergiem ;D
~Andrew 12-02-2008 22:58
Karpacz niestety calkowicie zatracil swoj charakter architektoniczny. Obecnie jest to bezmyslny zlepek tandetnych budynkow. No ale kogo to obchodzi.
~guru 13-02-2008 2:04
co za d...lizm, ktoś podpisał się pod wybudowaniem tego obiektu, to niech teraz płaci za ewentualną rozbiórkę i straty właściciela.
~ 22-02-2008 18:57
Nie róbmy z Karpacza, Zakopane.
~tamas 22-02-2008 19:00
NIE RóBMY ZAKOPANEGO Z KARPACZA !!!! LUDZIE TO Są PRZECIEŻ S U D E T Y !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group