Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2897
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Pociąg nie dla psa

Wtorek, 18 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Pociąg nie dla psa
Fot. Archiwum
Posiadacze czworonogów, zwłaszcza większych, którzy chcą zabrać zwierzęta na wakacje w wagonie, muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami. Koleje praktycznie wyeliminowały możliwość przewozu składami dużych psów.

Kłopot zasygnalizował Program Trzeci Polskiego Radia. Jak dowiedzieliśmy się w jeleniogórskiej informacji kolejowej – pasażerowie, którzy mają duże psy, bez pokonania wielu formalności, nie zabiorą w podróż swoich pupili.

Nie istnieje już możliwość przewozu dużego psa w wagonie bagażowym, ponieważ miejsca, które uprzednio przeznaczone były dla zwierząt, teraz poświęca się dla rowerów. To – zdaniem kolejarzy – atrakcyjniejsza oferta dla pasażerów pociągów.

Dużego psa można przewieźć w wagonie z miejscami do leżenia pod warunkiem wykupienia całego przedziału (sześć lub cztery leżanki). Takich wagonów ze stolicy Karkonoszy odjeżdża niewiele – tylko do Gdyni, Warszawy i Lublina. W sezonie, zwłaszcza w składach odjeżdżających nad Bałtyk, nie jest łatwo o miejsce. Koszt jednego to 50 złotych za łóżko.

Zdaniem pani Bożeny, która ze swoim labradorem zamierza wybrać się nad morze, ograniczenia PKP są absurdalne.
– Nie mam samochodu. Nie zabiorę psa w autobusie, to nonsens. Mimo wszystko postaram się go przemycić pociągiem. Jest grzeczny i będzie w kagańcu – powiedziała jeleniogórzanka.
W jej opinii, kiedy różne ośrodki wczasowe wręcz promują turystów, którzy przyjeżdżają ze zwierzętami, kierownictwo kolei zachowuje się zupełnie irracjonalnie.

Spokojni mogą być posiadacze psów ras mniejszych i kotów, które można zamknąć w specjalnej klatce. O ile współpasażerowie nie będą mieli nic przeciwko podróżowaniu z takimi zwierzętami, można je przewozić koleją bez przeszkód.

W jeleniogórskiej sekcji Przewozów Pasażerskich Polskich Kolei Państwowych dowiedzieliśmy się, że właściciele psów mogą przewozić zwierzęta, ale tylko w składach osobowych i w wagonach bez przedziałów.
– Podróż z czworonożnym pasażerem bywa bardzo uciążliwa dla innych. To chyba zrozumiałe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1171
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group